Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
09.01.2020
Размер:
1.14 Mб
Скачать

6. Розучування пісні «Музика для двох» о. Антоняка.

Під час розучування пісні слід звернути увагу на двоголосся приспіву, виразність виконання,

  • Подумайте, з яким настроєм треба виконувати пісню. Складіть її виконавський план.

  • Робота у творчих групах, демонстрація варіантів виконання.

  • Який ритмічний супровід до пісні ви можете придумати?

  • Які інструменти оберете? (Тромбон, ударник, скрипка, син­тезатор, маракаси.)

  • Які пісні, подібні за образним змістом до пісні «Музика для двох», ви можете згадати й виконати?

7. Підсумок уроку.

  • Яка музика уроку справила на вас враження? Чому

  • Який образний зміст другої частини «Гуцульського тиху» М. Скорика?

  • У якій музичній формі вона написана?

  • З якими музичними творами вона співзвучна?

  • Які почуття викликає пісня «Музика для двох» ?

Оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці.

8. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним бажанням, визначити втілений у ній образний зміст.

9. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання фрагмента другої частини

«Гуцульського триптиху» М. Скорика.

урок 32

Тема. Образи війни та перемоги в музиці.

Мета. Розкрити особливості втілення образів війни та перемоги в музичних творах різних жанрів. Фор­мувати інтерес до історії народу й держави, слу­хацьку увагу, уяву учнів, уміння сприймати й виконувати музичні твори. Виховувати почуття патріотизму, мужності, героїзму й вірності, емо­ційну чутливість до музики.

Музичний та візуальний матеріал:0. Александров. «Священна війна» (1941 р.) —слухання; Д. Тухманов. «День Перемоги» (слу­хання); А. Пашкевич. «Степом, степом» (слу­хання); В. Баснер. «На безымянной высоте» (розучування); І. Тоїдзе. «Родина-Мать зовет!» (сприймання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон,) магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер) нотна дошка, нотний запис, портрети композиторів О. Александрова, Д. Тухманова, підручники «Музичне мистецтво», 7 (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання пісні «На безымянной высоте» В. Баснера.

2. Актуалізація музичного досвіду учнів.

  • Які думки навіяла вам музика, під яку ви заходили до класу (кабінету)?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.

Повідомлення теми, завдань уроку.

Дискусія «Навіщо нам пісні війни?»

Організація роботи у творчих групах.

Пісні Великої Вітчизняної… Скільки років минуло після неї, а вони продовжують бентежити наші душі. У чому секрет їхньої сили? Може, у тому, що написані вони серцем і виражають най сильніші почуття мільйонів людей, ставши частиною життя воєн­ного покоління?

  • Чому ж ці пісні викликають і в нас ті самі почуття, що й у наших дідів?

Відповіді учнів кожної з творчих груп.

4. Екскурсія до музею «Пісні Війни, пісні Перемоги».

Учитель. Коли ми згадуємо про Велику Вітчизняну ві­йну, передусім спадає на думку відомий плакат Іраклія Тоїдзе «Батьківщина-Мати кличе!». Цей образ назавжди залишився ху­дожнім символом війни. Придивіться уважніше до цього плака­ту: він так само має велику силу впливу на людину. Як ви гадаєте, чому?

Відповіді учнів, робота в групах.

— А чи була в ті часи пісня, яка закликала до бою так само, як і цей плакат?

Учень-екскурсовод. Такою піснею, безумовно, стала «Свя­щенна війна». Її створив композитор Олександр Васильович Александров, якому на початку війни виповнилося 58 років.

Звернення до портрета композитора.

У творчому доробку композитора 0., Александрова чимало пі­сень. Але серед них є одна пісня, яку знають усі. Це пісня «Свя­щенна війна» на слова Василя Івановича Лебедєва-Кумача. Вірші поет написав на другий день війни, вони з'явилися в газеті «Известия» й одразу привернули увагу композитора, який наче по­чув у них сувору, закличну, набатну музику. Пісня,була написана протягом кількох годин і до сліз схвилювала виконавців: вони на­віть не могли співати, сповнені емоцій. Інтонації бойового покли­ку спонукали рішуче йти у бій на ворога.

І справді, наступного дня, 24 червня 1941 року під її звучання ешелони з бійцями відправлялися на фронт із перону Білорусько­го вокзалу.

З того пам'ятного дня почалася біографія цієї відомої і без­смертної пісні.