Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

5. Підсумок уроку.

  • Яке враження справила на вас гра?

  • Як ви оцінюєте свою старанність, наполегливість, компе­тентність?

Оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці.

б. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Підготувати розповідь на те­му «Мої зустрічі з музикою».

7. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання музики, обраної за їхнім бажанням або на розсуд учителя.

урок 27

Епіграф до уроку:

«...Яка рішучість, згідність надзвичайна! О Моцарте, ти бог, а сам не знаєш того...»

Олександр Пушкін. «Моцарт і Сальєрі» (Переклад М. Вороного )

Тема. Контрастні образи життя в музичних творах.

Мета. Розкрити особливості втілення контрастних почуттів людини, показу контрастних образів у «Симфонії № 40» В. А. Моцарта. Поглибити ро­зуміння понять «сонатна форма», «музична дра­матургія». Розвивати вміння інтерпретувати му­зичні образи симфонічної та вокальної музики.

Виховувати інтерес до творчості В. А. Моцарта, , хорового співу, почуття співпереживання, толе­рантності, естетичний смак.

Музичний матеріал: В. А. Моцарт. «Симфонія № 40». І частина (слу­хання); Б. Буєвський. «На долині туман» (розучу­вання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано), магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети компози­торів В. А. Моцарта, Б. Буєвського, підручники «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Симфонії № 40» В. А. Моцарта.

Музичне вітання (поспівка «Доброго дня», 6 клас).

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

  • З якими музичними враженнями ви прийшли сьогодні на урок?

  • Яка музика схвилювала вас найбільше?

  • Яку музику ви можете виконати, а про яку -т розповісти? Розповіді учнів щодо прослуханої під час весняних канікул музики.

Виконання фрагментів пісень за бажанням учнів чи рекомен­дацією вчителя.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.

  • Чи знайомі ви з музикою, яка звучала під час вашого входу до класу?

  • У якому стилі вона написана?

  • З ім'ям якого композитора пов'язана ця музика? Повідомлення теми, мети уроку.

Сьогодні на уроці звучатиме музика австрійського композито­ра В. А. Моцарта, його «Симфонія М 40».

Вона збагатить вас новими музичними враженнями, почуття­ми, познайомить з особливостями композиції музичного твору.

Тема другого семестру — «Композиція музичного твору» — продовжує розмову про образний зміст музики. Вона зосереджу­ється на такому ключовому понятті, як «музична драматургія», тобто на принципі втілення задуму композитора в різноманітних музичних формах.

Композиція (лат. compositio — складання, створення) — це бу­дова художнього твору, зумовлена його змістом, характером і при­значенням.

4. Слухання «Симфонії № 40» (І частини) композитора В. А. Моцарта.

а) Вступне слово вчителя.

Творчість видатного композитора Вольфганга Амадея Мо­царта — явище унікальне. У цьому переконані численні при­хильники його музики та дослідники його музичної спадщини. «Моцарт — символ самої музики»,— писав академік Борис Воло­димирович Асаф'єв. Але «прозорість» і «легкість» В. А. Моцарта, як у багатьох геніїв, тільки зовнішня. За нею — неймовірна глиби­на думок і почуттів, незвичайна наповненість і значущість. Люди­на, її щастя завжди були головними темами й суттю творчості ви­датного композитора-гуманіста.

В. А. Моцарт рано навчився відчувати не тільки музику, але й життя. Своєю надзвичайно сприйнятливою душею й тонким ро­зумом видатного художника він повною мірою відчув ідеї та ідеали свого часу. Цей час — остання чверть XVIII століття — ознамену­вався початком революційного руху у Франції та Англії, що впли­нув і на долю всіх європейських країн.

Відома «Симфонія № 40 соль мінор» — одна з трьох останніх симфоній В. А. Моцарта, які по праву належать до найвищий до­сягнень видатного композитора. Ці три безумовно найкращі свої симфонії він написав упродовж трьох місяців. Як же В. А. Моцарт був сповнений музики, якщо створив ці симфонії за такий корот­кий час!

Вам, мабуть, знайома головна тема симфонії.

Учитель демонструє головну тему, учні виконують її як вокаліз.

б) Слухання «Симфонії № 40» (І частини).

  • Яке ваше враження від музики І частини «Симфонії»?

  • Що ви можете сказати про характер її головної теми? Характер І частини розкривається в головній темі — ліричній і задумливій. Вона звучить виразно, ніжно й схвильовано.

Переривчасті півтонові інтонації, повторюючись, злітають угору, а потім м'яко спадають, щоб знову здійнятися в новому пориві.

  • У якому регістрі написана головна тема?

  • Чи змогли б ви її проспівати?

Виконання теми на певний вокальний склад або з назвою нот.

  • Які інструменти виконують головну тему — духові чи струнні?

— Що характерно для побічної теми?

Звучить м’яко, граційно, дещо танцювально.

  • Чи помітили ви, як проходив розвиток основних тем у роз­робці, репризі?

Музика забарвлюється в похмурі тони, з'являються триво­га, неспокій, сум. У ній цілий шквал пристрастей, збентеженості у «вічному» русі вперед.

  • Згадайте, з якими музичними творами В. Моцарта ви по­знайомилися на уроці?

За допомогою вчителя учні згадують «Турецький марш», «Ва­ріації на тему французької народної пісні», «Маленьку нічну сере­наду», хор «Звідки приємний та ніжний той дзвін?» з опери «Ча­рівна флейта».

  • Що характерно для музики Моцарта?

  • У яких художніх символах ви могли б відобразити музику В. Моцарта?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]