Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
09.01.2020
Размер:
1.14 Mб
Скачать

7. Гра «Режисер».

Уявіть, що вам необхідно провести свято на тему «Музика Е. Гріга» і що ви виступаєте в ролі режисера.

  • Яким ви уявляєте сценарій свята?

  • Які музичні твори композитора ви можете згадати та вклю­чити до програми концерту?

У разі потреби вчитель демонструє фрагменти творів Е. Гріга — «Ранок», «Танець Анітри», «У печері гірського короля» тощо.

Виконання пісні «Захід сонця» Е. Гріга.

8. Підсумок уроку.

  • Яка музика звучала сьогодні на уроці?

  • Що характерно для образного змісту цієї музики?

Композитор П. Чайковський сказав про музику Е. Гріга Так:

«Слухаючи Е: Гріга, ми інстинктивно усвідомлюємо, що цю музику писала людина, керована надзвичайним бажанням переда­ти за допомогою звуків почуття і настрої своєї глибоко поетичної натури».

  • А які слова для характеристики музики Е. Гріга підібра­ли б ви?

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

9. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Підготувати розповідь про образний зміст прослуханої музики. Подумати наодинці на тему «Я і музика Е. Гріга». Втілити свої музичні враження в художніх образах. ?

10. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Сонати для віолончелі та фортепіано» (фрагмент і частини) е. Гріга.

урок 25

Тема. Поезія і контраст почуттів у музичних образах (продовження).

Мета. Поглибити знання учнів про особливості музичної драматургії сонатного жанру на прикладі творів Е. Гріга. Розвивати вміння відчувати в різноха­рактерних творах як поезію, ліризм, так і кон­трастні їм почуття. Виховувати інтерес до музики сонатного жанру, творчості Е. Гріга, а також есте­тичний смак та кращі якості людини. Музичний матеріал: Е. Гріг. «Соната для віолончелі та фортепіано».

І частина (слухання); О. Осадчий. «Стоїть тополя» (продовження розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано), магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети композито­рів Е. Гріга, О. Осадчого, підручники «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М, Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Сонати для віо­лончелі та фортепіано» Е. Гріга.

  • Яка музика вітала вас сьогодні?

  • Хто її автор?

  • Проспівайте як привітання на мелодію «Ранку» такі слова:

Музика Гріга усіх привітала, Нам душі зігріла, як сонце, весна.

2. Актуалізація музичних вражень, досвіду учнів.

  • Що вам відомо про творчість видатного норвезького компо­зитора Е. Гріга? .

— 3 якою музикою Е. Гріга ви познайомилися на уроках му­зичного мистецтва?

  • Що таке камерна музика?

  • У чому її особливості?

Камерна музика (лат. сamera — кімната) — це музика, на­писана для одного або кількох інструментів. Вона призначалася для виконання в невеликих приміщеннях (для домашнього музи­кування).

Коло образів камерної музики — почуття і настрої люди­ни, багатство її внутрішнього світу. Основні жанри камерно-інструментальної музики сформувалися у віденських класиків — Й. Гайдна, В. А. Моцарта, Л. Бетховена. До цих жанрів належать соната, тріо, квартет, квінтет тощо.

У камерних ансамблях значну роль відіграють струнні інстру­менти.

  • Що означає термін «соната»?

Соната (лат. sonate — звучати) — це твір для одного або двох інструментів у циклічній формі.

3. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми уроку.

4. Слухання «Сонати для віолончелі та фортепіано» (І частина).

  • Що є характерним для основних образів «Сонати...» ?

  • Які зони — контрастні чи конфліктні?

  • Порівняйте побічну тему з головною.

  • Чим вони відрізняються?

— Як проходив розвиток тем у розробці?

  • Що характерне для епізоду-імпровізації? Як вона назива­ється?

5. Гра «Художник».

Уявіть, Що ви — художники.

  • Яким ви уявляєте образний зміст «Сонати...»?

  • Які художні образи народжуються у вашій уяві?

6. Розучування пісні «Стоїть тополя» О. Осадчого.

Продовжуємо розучувати пісню композитора 0. Осадчого «Сто­їть тополя».

  • Який образний зміст цієї пісні?

  • Як ви передасте своє враження від пісні? У яких художніх образах?

  • Подумайте над характером звучання кожного куплету, приспіву і створіть свій виконавський план пісні.

Організація роботи у творчих виконавських групах. Виконання творчих групових варіантів.

7. Гра «Композитор».

Уявіть, що ви — композитори. , — Який супровід ви придумаєте до пісні?

  • Які інструменти ви оберете?

Демонстрація музичних інструментів (скрипка, бубон, банду­ра, тромбон, маракас).

8. Повторення та виконання пісень.

  • Згадайте пісні, образний зміст яких близький до пісні О. Осадчого «Стоїть тополя», та виконайте їх.

Учні наводять приклади пісень, виконують їх за бажанням.

9. Підсумок уроку.

  • Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?

  • Музика якого композитора була домінуючою на уроці? Після вивчення цієї теми ви зможете:

  • визначати провідну роль творчості Е. Гріга як класика нор­везької музики й особливості його творчого стилю;

  • розповідати про жанр камерної музики та її відмінності від симфонічної.

  • У чому, на вашу думку, полягають характерні ознаки твор­чості Е, Гріга?

— Чи згодні ви з такими словами композитора: «Перед­усім треба бути людиною. Усе істинне мистецтво виростає тільки з людини» ?

Оцінювання музично-творчої діяльності ! учнів на уроді музики.