Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

6. Гра «Композитор».

  • Створіть свій варіант виконання.

  • Придумайте супровід до однієї з частин, щоб він звучав як супровід «надії». Яку із частин ви оберете?

7. Прочитайте слова присвяти композитору м. Огіньському. Чи змогли б ви продовжити їх як поет, додавши свої рядки?

Палкої ніжності потік

Невизнавав кордонів:

Твоя любов. — печалі спів

В мелодії стодзвонній.

Ти присвятив той Полонез

Вітчизні своїй рідній,

Їй у вигнанні, мов з небес,

Співав чудові гімни...

Ліна Красношапка (переклад В. Меринова )

Мимоволі згадується інша доля — Фредеріка Шопена — спів­вітчизника й молодшого сучасника М. Огіньського і Ф. Шопена. Чи схожі вони?

Із попередніх уроків вам знайома музика «Полонезу ля мажор» Ф. Шопена, який, до речі, відкриває сюїту «Шопеніана» О. Глазунова.

Слухання «Полонезу ля мажор» Ф. Шопена.

  • Який характер музики полонезу Шопена? ,

  • Що вона відображає?

Цей відомий полонез — один із найбільш розкішних і блис­кучих. Його тріумфально-переможні образи відображають націо­нальну гордість польського народу. Не випадково мелодія згадано­го полонезу Ф. Шопена стала позивними польського радіо.

8. Порівняйте полонез ф. Шопена і полонез м. Огіньського.

— Чим вони відрізняються?

Організація роботи в групах.

Висновок учителя після відповіді учнів.

Зовсім інший образний зміст у полонезі «Прощання з Батьків­щиною» М. Огіньського. Він відрізняється пісенним характером, хоча ритм цього твору — від танцю. Але композитор свідомо від­мовляється від традиційного трактування цолонезу як «світсько­го» танцю. Це, скоріше, сповідь душі, лірична поема...

9. Підсумок уроку.

  • Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?

  • Чому й досі музика «Полонезу» М. Огіньського хвилює людей?

Музика полонезу близька й зрозуміла кожній людині. Через століття дійшло до нас яскраве світло любові й надії, яке зігріває й очищує душу, звеличує думки, викликає високі й щирі почуття, пробуджує творчі сили.

  • Чи близька вам за образним змістом пісня «Синові» А. Паш­кевича?

  • У яких кольорах ви бачите наш урок? Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

10. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Утілити музичні враження за допомогою улюбленого виду мистецтва.

11. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання полонезу «Прощання з Батьківщиною» м. Огіньського.

УРОК 23

Тема. Образ Тараса Шевченка в музиці.

Мета. Визначити роль Т. Шевченка в українській культурі та, особливості втілення образу поета в музи­ці й інших видах мистецтва. Розвивати вміння сприймати та інтерпретувати програмну музику. Формувати навички емоційно-виразного виконан­ня пісні. Виховувати інтерес до творчості Т. Шев­ченка, Я. Степового, естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: Я. Степовий. «Прелюд пам'яті Тараса Шевченка» (слухання); О. Осадчий. «Стоїть тополя» (розучу­вання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано), магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети компо­зиторів Я. Степового, О. Осадчого, підручники «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]