Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

7. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на симфо­нічні музичні твори. Підготувати інформацію, матеріал про ком­позитора Л. Бетховена.

8. Вихід учнів із класу (кабінету) під музику, обрану на їхній розсуд.

урок 21

Епіграф до уроку:

«Кинув світ цей Шота Руставелі,

дужий і гордливий, як завжди...»

Іраклій Абашідзе (переклад М. Бажана)

Тема. Патріотичні образи жанру ораторії.

Мета. Визначити особливості музичної драматургії на прикладі ораторії «Слідами Руставелі». Розвива­ти слухацьку увагу, вміння інтерпретувати му­зичні твори, вокально-хорові навички. Виховува­ти патріотичні якості особистості.

Музичний та візуальний матеріал:О. Тактакішвілі. Ораторія «Слідами Руставелі» (слухання); А. Пашкевич. «Синові» (розучуван­ня); І. Тоїдзе. «Шота Руставелі», «Витязь у ти­гровій шкурі», Шота

Руставелі. Фреска (сприй­мання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян,акордеон, фортепіано), магнітофон (музичний центр,DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети компози­торів А. Пашкевича, О. Тактакішвілі, підручни­ки «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання увертюри «Егмонт» (фрагмент).

Музичне вітання.

2. Актуалізація, музичних вражень, досвіду учнів.

  • З якими музичними враженнями ви прийшли на сьогод­нішній урок?

  • Які музичні події вас схвильовували впродовж тижня?

  • Яку музику ви можете виконати?

Розповіді учнів про музичні враження тижня, виконання пісень.

  • Що ви можете сказати про музику, яка звучала на початку уроку?

  • Як ви можете коротко охарактеризувати музику увертюри «Егмонт»?

  • Які музичні образи домінують у творчості композитора Л. Бетховена?

Виконання пісні Г. Татарченка «Гей ви, козаченьки».

  • Яким ви уявляєте виконавський план цієї пісні?

3. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.

Героїчні й патріотичні образи знаходять своє відображення в різноманітних музичних творах і жанрах.

  • Як розкриваються ці образи в жанрі ораторії?

  • Які особливості, основна ідея ораторії «Слідами Руставелі» композитора О. Тактакішвілі?

  • Як драматургія останньої частини твору розкриває тему зв'язку поета з рідною країною?

4. Розповідь про творчість Шота Руставелі.

Творчість видатного грузинського поета Шота Руставелі, який жив у XII столітті, увійшла до скарбниці світової культури.

Життя поета було нелегким, сповненим драматичних подій. Він був змушений залишити Грузію, мандрував країнами Сходу, жив у монастирі. Помер восьмидесятирічний Шота Руставелі в Па­лестині, далеко від Батьківщини.

Відомий грузинський поет Іраклій Абашідзе присвятив сво­єму видатному співвітчизникові цикл віршів «Палестино, Палес­тино» . «Красивий і сумний твір, наче м'яко осяяний промінням призахідного сонця. Роздумам Шота про прожите життя, його прощальним думам про далеку Батьківщину присвячений він». (Арнольд Сохор).

Його безсмертна поема «Витязь у тигровій шкурі», відома в усьому світі, була й залишається гордістю і святинею грузин­ського народу. За багатовіковою традицією, до посагу молодих на­речених обов'язково додавалися шахи й ця книжка Ш. Руставелі.

Прості, але великі й дуже важливі для людства істини, які оспівує поет, високі й прекрасні ідеали героїв його поеми про­довжують хвилювати й наших сучасників, пробуджуючи в душах людей шляхетні почуття:

Дівноса премудрим словом

нам розкрита таємниця:

Бог не творить зла, лиш добре

людям шле його десниця;

Доброта є вічна, миттю є з

лодумність темна й ниця.

Ідеї патріотизму, прагнення до свободи й справедливості, пере­моги над силами рабства, які завжди були головними для Ш. Рус­тавелі, досконало втілені на сторінках його поеми. Як заповіт пал­кого патріота лунають такі рядки:

Не побивайся! Закликати смерть доволі,

Бо ненавиджу я душі і знесилені, і кволі.

(Переклад М. Бажана)

Видатний грузинський композитор Отар Васильович Такта­кішвілі створив на тексти цього циклу ораторію «Слідами Руста­велі» для симфонічного оркестру, змішаного хору, соліста (баса) й органа монументальну «фреску пам'яті» геніального поета.

Звернімося до словника

Ораторія (від лат. orator — говорю, молю) — це великий му­зичний твір для хору, солістів-вокалістів і симфонічного оркестру, призначений для концертного виконання.

— Чим відрізняється опера від ораторії?

Ораторію нерідко називають оперною в концертному виконан­ні. Справді, між ними є багато спільного. Але в ораторії тільки розповідається про певні події, а в опері зміст розкривається через сценічні дії.

Оскільки ораторія — це розповідь, оповідання, то цьому жан­рові притаманні епічність, повільний розвиток подій. Компози­тор дав своєму твору підзаголовок — «Урочисті піснеспіви», адже йдеться не про життєві події, а про оспівування образу видатно­го поета-патріота. Це складний за драматургією музичний образ: мужність і незламність сильної людини поєднані в ньому з неви­мовною тугою за Батьківщиною. Не смерті боїться він — йому тяж­ко усвідомити, що він помирає далеко від рідної Грузії.

Ораторія «Слідами Руставелі» складається з дев'яти частин:

І— Адажіо (інструментальний вступ).

ІІ— Ти тут!

ІІІ— Джварі (з груз. – хрест , розп'яття).

ІV— Вардзія (місто-фортеця, місто-монастир).

V — О!Палестино!

VI — Рідна мова.

VII—Вигнання.

VIII— Тамара (цариця Тамара).

IX— Сьогодні помер Руставелі.

На уроці прозвучить одна із частин ораторії, остання — «Сьо­годні помер Руставелі».

Дія фінальної частини відбувається в монастирі, де спливають останні хвилини життя поета.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]