Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

12. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на прикла­ди поліфонічної, органної музики, пісні, пов'язані з образами вій­ни, весни.

13. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Органної фуги ля мінор» й. С. Баха.

урок 6

Епіграф до уроку:

«Те, що зробив Бетховен у галузі симфонії, ...те Шуберт зробив у пісні-романсі як ліриці простих при­родних помислів і глибокої людяності».

Борис Асаф'ев

Тема. Романтичний стиль балади.

Мета. Формувати в учнів загальне уявлення про стиль музичного романтизму. Закріпити значення та­ких понять, як «музичний стиль», «балада». Роз­вивати вміння спостерігати за динамічним роз­витком загального трагічного образу в баладі «Лісовий цар» Ф. Шуберта. Формувати навички втілення емоційно-образного змісту музичного твору в процесі його виконання. Виховувати ін­терес

до музики Ф. Шуберта, Л. Бетховена, В. Івасюка, емоційну чутливість до музики,

почуття співпереживання.

Музичний матеріал: Ф. Шуберт. Балада «Лісовий цар» (слухання);

В. Івасюк. «Балада про мальви» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети композиторів Ф. Шуберта, В. Івасюка, підручни­ки «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М. Макаренкo), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Органної фуги ля мінор» Й. С. Баха.

2. Актуалізація музичних вражень, досвіду учнів.

  • З якими музичними враженнями ви прийшли сьогодні на урок?

Проведення ігор «Музичний репортер», «Мікрофон», у ході яких учні діляться своїми музичними враженнями.

  • Чи знайома вам музика, яка звучала,-,коли ви заходили до класу (кабінету)?

  • Які почуття вона у вас викликала?

  • Чи близька вам музика Баха?

Про роль музики Бах говорив так: «Мета музики — зачіпати струни сердець!»

  • Чи зачепила музика Баха ваше серце?

  • Який музичний стиль характерний для його музики?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми познайомимося з новим напрямом у музиці, новим музичним стилем. Ми маємо знайти відповідь на такі питання:

  • Які особливості романтичного стилю в музиці?

  • Хто є першим представником романтичного стилю в му­зиці?

4. Слухання балади «Лісовий цар» ф. Шуберта.

Балада «Лісовий цар» посідає особливе місце серед творів композитора. Цікавим є те, що Франц Шуберт її написав у вісімнадцять років. Зі значенням терміна «балада» ми знайомились у шостому класі.

— Що він означає?

Звернімося до словника

Балада — це віршований твір на героїчну, легендарну або каз­кову тематику.

Балада «Лісовий цар» написана на слова німецького поета Й. В. Гете. Оскільки пісня буде звучати німецькою мовою, слід звернутися до її тексту в перекладі українського поета Максима Рильського., ,

Знайомство з текстом балади.

  • На вашу думку, якою має бути музика на цей текст?

Організація роботи в групах (назви груп: «Балада», «Роман­тизм»).

Слухання балади «Лісовий цар».

  • Які ваші враження від музики балади?

  • Чи зрозуміли ви характер основних її образів?

  • Якими словами ви охарактеризуєте емоційний стан кожно­го з трьох героїв балади: батька, дитини та лісового царя?

  • Виконайте початок балади, передаючи її характер:

Хто пізно так мчить у час нічний?

То їде батько, з ним син малий.

—- Яку роль відіграє фортепіанний супровід у створенні єдино­го драматичного образу?

Відтворіть ритмічний рисунок супроводу.

Передайте схвильованість, біг коня.

У баладі один-єдиний драматично-схвильований образ ніби складається з інтонацій названих дійових осіб на тлі безперервно­го руху супроводу. Нічна негода із завиванням вітру, шум верхі­вок дерев і стрімкий біг коня, що захоплює подих,— усе це втілене у фортепіанній партії, яка звучить насичено, немов цілий оркестр. І на цьому тлі репліки дійових осіб (короткі, заспокійливі фрази батька; перелякані благання й зойки дитини; то лагідна, то за­грозлива мова Лісового царя) переплітаються в єдину мелодію, що вільно розвивається.

  • Що можна сказати про внесок композитора Шуберта в роз­виток музики?

Видатний австрійський композитор Франц Петер Щуберт від­крий нову сторінку в історії світової музичної культури. Він став першим яскравим представником романтичного стилю в музиці.

  • Подумайте, яке визначення можна дати романтизму як напрямку в мистецтві з огляду на образний зміст балади «Лісо­вий цар».

Ви, певно, чули слова «романтика», «романтична пісня», «ро­мантична повість», «романтична історія», але не могли дати пояс­нення їхнього значений та походження.

Звернімося до словника

Романтизм — це напрямок у мистецтві першої половини XIX століття. Основою романтичного світосприйняття стала су­перечність між мрією та реальністю.

Романтизм виник в атмосфері розчарувань, сумнівів, незадо­воленості й безнадійності, які панували в тогочасному суспільстві. Після поразки ідей Великої Французької революції 1789 року нове покоління, до якого належав і Ф. Шуберт, уже не вірило в можли­вість змін на краще.

  • Що ви можете згадати про життєвий і творчий шлях компо­зитора Франца Шуберта?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]