- •Уводзіны
- •Выкарыстанне гісторыі і культурна-этнаграфічнай спадчыны ў працы з дашкольнікамі
- •Планаванне і змест работы па азнаямленню дашкольнікаў з гісторыка-этнаграфічнай спадчынай Беларусі
- •Дашкольная ўстанова – сям’я ў фарміраванні нацыянальнай самасвядомасці дзяцей дашкольнага ўзросту сродкамі гісторыка – этнаграфічнай спадчыны Беларусі
- •Заключэнне
- •Літаратура.
- •Прыкладнае планаванне работы па азнаямленню дашкольнікаў з гісторыка-этнагарафічнай спадчынай Беларусі
- •Тэматыка заняткаў
- •План работы дашкольнай установы і пачатковай школы па знаёмству з гісторыка-этнаграфічнай спадчынай Беларусі
- •План работы клуба для бацькоў
- •Выніковы занятак па раздзелу “Чалавек і грамадства”
- •Урывак з навагодняга ранішніка
- •Калядоўшчыкі: Павесялілі ўсіх, але пара ўжо далей ісці. Бывайце здаровы , жывіце багата. Канспект занятку
- •Ход занятка
- •Комплексны занятак
- •Ход занятку
- •Канспект занятку
- •Канспект занятку "Рэкі і азёры"
- •Свята"Беларусь мая, родны край”
- •Калектыўная творчая справа
- •Занятак-падарожжа ў сялянскую хату "Да бабы Васіліны мы прыедзем у госці"
- •Канспект занятку "Знаёмства з беларускім нацыянальным касцюмам"
- •Літаратурная вечарына "Творчасць м.Багдановіча"
- •Ход вечарыны.
- •Свята "я добрую кнігу, як цуд, люблю!"
- •Ход свята.
- •Развіваючыя гульні
- •Творчыя заданні
- •Прымаўкі і прыказкі аб стравах
- •Кансультацыя для педагогаў
- •Консультация для педагогов «Белорусские народные игрушки»
- •План правядзення праблемнай групы па пытаннях рэалізацыі паглыбленага накірунку па тэме: “Выкарыстанне этнаграфічнай культуры беларусаў у рабоце з дзецьмі дашкольнага ўзросту”
- •Музейны куток «Беларуская хатка»
- •Афармленне інтэр’ера памяшканняў у нацыянальным стылі
- •Фарміраванне нацыянальнай самасвядомасці дзяцей дашкольнага ўзросту сродкамі гісторыка-этнаграфічнай спадчыны беларусі
План работы клуба для бацькоў
“Вяртанне да родных вытокаў”
Тэрмін выканання |
Тэматыка |
Мэта |
Кастрычнік |
Этнаграфія выхавання дзяцей (лекцыя-дыялог) |
Далучыць бацькоў да беларускіх народных традыцый сямейнага выхавання. |
Лістапад |
Устанем у круг (практычны занятак) |
Пазнаёміць бацькоў на практыцы з беларускімі народнымі гульнямі, паказаць важнасць іх выкарыстання ў мэтах выхавання ў дзяцей цікавасці да беларускай культуры. |
Снежань |
Беларускі фальклор для дарослых і дзяцей (літаратурны калейдаскоп) |
Пашыраць веды бацькоў аб фальклоры, аб яго значэнні для агульнага развіцця дзяцей і выхаванні. |
Студзень |
Дэкаратыўна-прыкладное мастацтва Беларусі ( лекторый) |
Растлумачыць бацькам – што дэкаратыўна – прыкладное мастацтва – эфектыўны сродак мастацкага густу дзяцей, развіцця эстэтычных пачуццяў. |
Люты |
Беларускія народныя святы ( круглы стол) |
Пазнаёміць бацькоў з беларускімі народнымі святамі ў жыцці дзяцей, садзейнічаць назапашванню і абагульненню досведу народных традыцый у сямейным выхаванні. |
Сакавік |
Любі сваю хатку, як родную матку (экскурсія) |
Развіваць цікавасць бацькоў да культурнай і гістарычнай спадчыны, традыцый беларускага народа. |
Красавік |
Народны каляндар (выпуск газеты для бацькоў) |
Звярнуць увагу бацькоў на ролю прыроднага асяроддзя ў жыцці беларусаў, цесную сувязь чалавека і прыроды. |
Май |
Край любы і родны (сямейная гасцёўня) |
Выклікаць павагу і любоў да культурных духоўных каштоўнасцей беларускага народа. |
Дадатак 5
Выніковы занятак па раздзелу “Чалавек і грамадства”
“Конкурс знатакоў роднага горада ”
Распрацавала:
выхавальнік
першай катэгорыі
Л.І.Гулевіч
Праграмны змест: замацаваць веды дзяцей аб родным горадзе, аб яго славутых мясцінах;
развіваць назіральнасць, памяць, пазнавальную актыўнасць дзяцей;
выхоўваць пачуццё гордасці за свой горад, імкненне зрабіць яго яшчэ прыгажэй.
Папярэдняя работа: музычную залу ўпрыгожваюць дзіцячымі работамі (малюнкамі, аплікацыямі), прысвечанымі роднаму гораду, герб і сцяг РБ. Для пераможцаў конкурса падрыхтаваць паштоўкі з відамі горада, памятныя медалі.
Ход занятку.
Група дзеліцца на дзве каманды. Дзеці ўваходзяць у зал пад беларускую музыку.
- Дзеці, як называецца горад, у якім мы жывём?
- У кожнага горада , як і ў кожнага чалавека ёсць свой узрост. Хто ведае, колькі гадоў нашаму гораду?
- Як называюць жыхароў нашага горада? (зяльвяне). Значыць, вы ўсе тожа зяльвяне. Людзі заўсёды любяць свой горад у якім жывуць. А вы любіце свой родны горад?
-Сёння мы паглядзім, ці ведаеце вы свой родны горад. У нас дзве каманды. Прыдумайце назву сваім камандам. (Дзеці прыдумваюць назвы камандам).
-Камандам прыдзецца адказваць на розныя пытанні і выконваць самыя розныя заданні. За правільныя адказы і выкананыя заданні кожная каманда будзе атрымліваць жэтон. У канцы конкурсу мы ўсе вашы жэтоны падлічым і каманда, якая набярэ найбольшую колькасць жэтонаў, будзе пераможцамі –“Знатакамі роднага гораду”.
- Наш конкурс пачынаецца.
1. Хто ведае адкуль пайшла назва нашага гораду? (легенды аб Зэльве).
2. “Назаві назвы вуліц нашага горада” (кожная каманда па чарзе называе ).
3. Якія славутыя мясціны ў нашым горадзе вы ведаеце? У чым іх слаўнасць?
4. Чыя каманда хутчэй складзе аплікацыю “Зэльвенская царква” і “Зэльвенскі касцёл”.
- Ну што ж, вы добра папрацавалі, а цяпер можна і адпачыць. А дзе могуць адпачываць людзі нашага горада? У мяне на стэндзе ілюстрацыі розных мясцін нашага горада. Дзе можна адпачыць. Кожная каманда выбірае тое месца, куды бы яна хацела пайсці (на стэндзе ілюстрацыі РДК, школы мастацтваў, раённая і дзіцячая бібліятэка, кінатэатр “Мір”, паркі адпачынку, цэнтр пазашкольнай работы. Дзеці выбіраюць).
5. Раскажыце, што вы выбралі і як там можна адпачыць.
6. Назавіце славутых людзей Зэльвеншчыны, чым яны праславіліся?
- У нас з вамі ў дзіцячым садзе ёсць выяўленчая студыя. Зараз мы паглядзім, хто з вас больш ведае мастакоў і іх творы.
7. “Пазнай твор і яго мастака” (прапануюцца творы праграмнага зместу для дзяцей старэйшага дашкольнага ўзросту).
- Вы ведаеце многа мастакоў і іх карцін. А што гэта? (паказвае герб РБ).
8. “Што азначаюць элементы герба Рэспублікі Беларусь?”
Рухомая гульня “Хто больш збярэ каласкоў”
9. Вы будучыя абаронцы Айчыны і нашага гораду, павінны быць меткімі. Паглядзім, ці так гэта. Гульня “Кальцэброс” (каманда, якая больш закіне кольцаў, атрымлівае 2 жэтоны, якая менш – адзін).
- У нашым горадзе шмат людей-працаўнікоў. Яны многа робяць, каб наш горад быў прыгожым.
10. Якія прадпрыемствы нашага горада вы ведаеце, назавіце спецыяльнасці людзей, якія там працуюць.
- Вось і падыйшоў наш конкурс да завяршэння. Падлічым, колькі жэтонаў набралі нашы каманды (падвядзенне вынікаў, узнагароджванне камандаў).
Дадатак 6
