Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчюгрю158-166.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
419.39 Кб
Скачать

Тема. Букває, позначення нею звукосполучення [йе] на початку слова і складу та голосного звука [е] після м’яких приголосних.

Мета: ознайомити учнів з буквами Єє та їх звуковим значенням; формувати навички швидкого правильного та усвідомленого читання; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати усне мовлення учнів; виховувати любов до природи, вчити бачити її красу.

Обладнання: малюнок країни Азбуки; предметні малюнки; картка з буквою.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці!

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Бесіда

— З якою буквою ви ознайомилися на минулому уроці? (Із бук­вою Ю)

— Які звуки позначає ця буква? ([й, у])

— У якому випадку буква ю позначатиме один звук? (Якщо стоїть після приголосного.)

— Назвіть слова з цією буквою. (Ключ, малюю, стрибаю, юнак…)

2 Звуко-буквений аналіз слова ключ

Учитель вивішує предметний малюнки. Учні повинні зробити їхзвуко-буквений аналіз.

3 Читання за особами тексту «Десять робітників» (за М. Коцюбинським)

Фізкультхвилинка

— Молодці! Ви добре впоралися із цими завданнями. За це ви отримуєте подарунок, який необхідний нам для великої подорожі до казкової країни. На чому взагалі можнаподорожувати? (Відпо­віді учнів.) А якщо їхати дуже далеко, нам знадобиться літак. (Учи­тель вивішує малюнок літака.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ми вирушимо в дуже цікаву країну — Азбуку.

Як ви вважаєте, хто мешкає в цій країні? (Букви) Саме так. Вони приготували для нас багато цікавих завдань і познайомлять нас зі своєю подружкою, новою буквою, яку ми заселимо з вами у цю країну. Навчимося читати слова з нею, будемо тренуватися швидко, виразно і правильно читати. Рушаймо!

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Прослуховування казки о. Катрича. Виділення нової букви

Коли всі звуки і букви трохи заспокоїлися, вгорі щось зашелес­тіло, і легенький вітерець тихенько опустив на землю букву е. Вона дуже любила подорожувати і часто літала з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко за море. «Е-е-е,— промовила буква е,— тут ді­ється щось цікаве. А де ж була я, де?» Вона пішла на подвір’я, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла біля нього, зітхнувши: «Е-е-е!» Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і промовив:

— Як добре зазвучало — [е]! Зі мною разом це буде: [йе]. Ми по­даруємо Азбуці ще одну букву! Ти, букво е, зніми, будь ласка, з об­личчя свою вуаль!

Буква е не забарилася це зробити, і всі побачили чудові букви Є, є. (Учитель виставляє букви.)

Віднині там, де разом

Звучатимуть два звуки [й, е],

там буква Є запише слово Є!

Це гарне слово, бо як Є — то Є:

добробут, щастя — і усе твоє.

Ще буде складом Є у нашій мові:

єнот і Єва — [йе] звучить у слові. —

Таку промову виголосив [й].

Тут приголосні встали в ряд, і як завжди —

найближче всі м’які. Торкнулася їх буква Є,

та не до всіх дістала.

Найближче «ен», і «те», і «ел» стояли,

і буква Є усім їм так сказала:

— На м’якість звуків ваших я вкажу.

Сама ж звучатиму як [е] — після м’якого.

Сподобалася всім така промова.

А сонечко сховалось вже за гаєм.

— І ми, здається, теж відпочиваємо,—

сказали букви Е та Є.

Усе затихло. Мир і благодать.

Старенький місяць виглянув з-за хмар.

— Е — буква є на мене чимось схожа,—

промовив тихо й покотився далі.

Багато ще було в нього роботи.

— Яку ж букву ми заселимо в казкову країну Азбуку? (Букву є)

— Які два звуки об’єдналися, щоб утворити нову букву? ([йе])

— Які слова з цією буквою ви запам’ятали? (Єва, єнот)

2 Самостійне добирання слів з буквою є в різних позиціях

3 Звуко-буквений аналіз слів

4 Ознайомлення учнів з буквами Єє

— На що схожа буква є? (Відповіді учнів.)

5 Зіставлення малої та великої літер Єє

Учні роблять висновок, що ці букви однакові за формою, але різні за розміром.

6 Вправи з читання

1) Читання променевидної таблиці складів з буквою є

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

Робота за Букварем

1) Аналіз звукової моделі слова Євген

Учні повторюють, що буква є на початку складу позначає два звуки ([йе]).

2) Читання сповпчиків слів за Букварем

— Зачитайте слова, де буква є позначає два звуки.

— Зачитайте слова, де буква є позначає один звук.

— Чому деякі слова пишуться з великої букви? (Це імена)

Фізкультхвилинка

3) Робота над загадкою

— Розгадайте загадку.

Барвисте коромисло

Над річкою повисло. (Райдуга, веселка)

— Що ж таке веселка? Райдуга — це явище, яке спостерігаєть­ся після дощу, у вигляді смуги з різними кольорами: червоним, оранжевим, жовтим, зеленим, голубим, синім, фіолетовим.

4) Читання слів у стовпчиках

Виграє

виливає

бризкає

синіє

барвиста

коромисло

могутній

велетень

напуває

5) Словникова робота

• Коромисло — вигнута дерев’яна палиця з гачками на кінцях, за допомогою якої носять відра з водою тощо.

• Барвиста — різнокольорова.

• Грає-виграє — виблискує.

• Дивнеє — чудне, чудове.

6) Робота з текстом ВСухомлинського «Барвисте коромисло»

Читання тексту вчителем

— Про що розповідається у тексті?

— Які ще слова вам були не зрозумілими?

Читання тексту учнями

— З чим порівнюється веселка?

— Хто тримає веселку?

Читання тексту «ланцюжком»

— Що говориться у тексті про те, як утворюється райдуга?

Вибіркове читання

— Що робить веселка на небі?

— Як описується райдуга?

— Де знаходиться могутній велетень?

— Де тримає Грім-Буревій дивне є коромисло?

Конкурс «Кращий читець»