Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
19. Розвиток.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
125.95 Кб
Скачать

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

комунальний вищий навчальний заклад

«Олександрійський педагогічний коледж

імені В.О. Сухомлинського»

Навчально-методична картка заняття №

Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”

5.01020101 „Фізичне виховання”.

Предмет: Психологія.

Тема: Поняття про розвиток та його характеристики.

Нерівномірність психічного розвитку. Фактори та рушійні сили розвитку. Середовище як джерело та умова психічного розвитку дитини.

Вид заняття: лекція

Мета заняття:

дати поняття про «розвиток»; визначити нерівномірність психічного розвитку; розкрити фактори та рушійні сили розвитку; визначити середовище як джерело та умову психічного розвитку дитини; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: роздатковий матеріал.

Література:

Основна:

  1. Матюхина М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: 1985.

  2. Гамезо М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: Просвещение, 1990.

  3. Заброцький М.М. Основи вікової психології. - Тернопіль: Навчальна книга „Богдан", 2004.

  4. Вікова та педагогічна психологія: навч. посіб. / О.В. Скрипченко, Л.В. Волинська, З.В. Огороднійчук та ін. 2-ге вид. – К.: Каравела, 2009. – 400с.

  5. Савчин М.В., Василенко Л.П. Вікова психологія: навч. посіб. – К.: Академвидав, 2009. – 360 с.

  6. Вікова психологія/ за ред. Г.С. Костюка – К.: «Рад.шк.», 1976 – 270 с.

Додаткова:

  1. Бондарчук Е.И., Бондарчук Л.И. Основы психологии и педагогики. - К.: МАУП, 2002.

  2. Бурлачук Л.Ф. Психодиагностика. - СПб: Питер, 2001.

  3. Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.

Структура заняття

  1. Організаційна частина.

  1. Актуалізація опорних знань студентів.

  1. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

  1. План заняття.

  1. Поняття про розвиток та його характеристики.

  2. Фактори та рушійні сили розвитку: вроджені передумови, середовище.

5. Підведення підсумків.

  • Узагальнення матеріалу.

  • Розвиток – це...

  • Визначить особливості психічного розвитку.

  • В чому полягають особливості рушійних сил особистості?

  1. Завдання для самостійної роботи студентів.

Середовище як джерело та умова психічного розвитку дитини.

Тема: Поняття про розвиток та його характеристики

План.

  1. Поняття про розвиток та його характеристики*.

  2. Фактори та рушійні сили розвитку: вроджені передумови, середовище*.

1.

Поняття про розвиток та його характеристики

Проблема психічного розвитку дитини є центральною у віковій і педагогічній психології.

Об'єкти можуть змінюватись, але не розвиватись.

Розвиток, перш за все, характеризується якісними змінами, появою новоутворень, нових механізмів, процесів, структур.

Розвиток - це складний інволюційно-еволюційний поступальний рух, в ході якого відбуваються прогресивні і регресивні - інтелектуальні, особистісні, поведінкові, діяльнісні зміни в самій людині.

(Лев Семенович Виготський, Борис Герасимович Ананьєв).

Розвиток – це безперервний процес, що виявляється у кількісних змінах людської істоти, тобто збільшенні одних і зменшенні інших її ознак (фізичних, фізіологічних, психічних тощо).

(Г.С. Костюк)

«Розвиток особистості – це історія її становлення як суб'єкта міжособистісних стосунків, пізнання і праці, носія суспільних відносин. Це історія розвитку функціональних можливостей її нервової системи, психічних процесів і властивостей, фізичних, розумових, моральних та інших якостей, її знань і почуттів, потреб та інтересів, ідеалів та смаків, світобачення і переконань, трудових умінь і навичок, здібностей до навчання, до засвоєння створеного людством і до творення матеріальних і духовних цінностей».

(Г.С. Костюк)

Виділяють такі типи розвитку (за Л.С.Виготським):

  • преформований;

  • епреформований.

Преформований тип розвитку – це такий тип, коли є чітко визначені, закріплені і зафіксовані стадії та кінцевий результат розвитку. Прикладом такого типу є ембріональний розвиток.

Непреформований тип розвитку не визначений наперед. На нашій планеті він більш поширений: це й розвиток Галактики, Землі, біологічна еволюція, розвиток суспільства, а також процес психічного розвитку дитини.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]