Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Урок152-157 doc.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
133.12 Кб
Скачать

V. Вправи з письма

— Наведіть літери за поданим контуром у зошиті. (Учні наво­дять контури.) Ще раз зверніть увагу на написання букви. (Учи­тель демонструє написання, коментуючи його.) Напишіть три літери самостійно. Порівняйте свої букви зі зразком: які елементи написані правильно, а які не дуже гарні.

— Допишіть рядок до кінця.

— Пропишіть на другому рядку зошита велику букву Ц («це») так гарно і правильно, щоб отримати ще одну цибулину. (Учитель переві­ряє роботу учнів, по закінченні кладе ще одну цибулину до кошика.)

Пальчикова гімнастика

Цибулинки ми знайдемо,

(Учні утворюють «цибулинку» руками.)

В кошик всі їх покладемо.

(Діти кладуть «цибулинку» на стіл.)

— Ще цибулинка до кошика! Не вистачає лише однієї. Які ж вдячні та веселі будуть цар із царівною, коли побачать нашу допо­могу і повний кошик цибулі! Останню цибулинку знайдемо, коли виконаємо останнє завдання. Кожен з вас отримає картку з почат­ком речення та словами, з яких потрібно скласти і записати речен­ня у зошити. (Учитель роздає картки по рядах.) Якщо комусь не зрозуміло, підніміть тихенько руку.

Картка 1

Цілий ______________________________________________.

(цар, цукерки, смачні, їв, день)

Картка 2

Царівна ____________________________________________.

(з, цуценям, гралась, веселим)

Картка 3

Цвіркун ____________________________________________.

(на, весело, скрипочці, грав)

— Прочитайте речення, які ви записали.

— Як радітимуть цар із царівною, що вони робитимуть? (Цар їстиме цукерки, а царівна буде гратися з цуценям.)

— Тепер кошик заповнений до краю. Які ми молодці, що допо­могли Цибулиному царству знайти загублений урожай! Добре діло зробили. Що ви відчуваєте зараз? Чи варто допомагати іншим і ро­бити добро? (Відповіді учнів.)

VI. Підсумок уроку

— Яку букву навчилися писати на уроці?

— Які звуки позначаються буквою ц («це») на письмі?

— Які слова з буквою ц («це») запам’ятали?

— Чи сподобалось вам допомагати іншим? Чому?

— Що сподобалося на уроці?

Тема. Буква ю. Позначення нею звукосполучення [йу]. Читання та заучування на пам'ять вірша Лесі Українки «Пісенька весняної води»

Мета: ознайомити учнів зі звукосполученням [йу] та буквою, що його позначає; вчити ви­конувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане; виховувати до­питливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готов­ність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Мовна розминка

1) Придумайте назву для казки

По обніжку йшов цапок.

Опирався на ціпок.

Він гілляки із лози

Ніс для білої кози.

А для сірих козенят

Півмішечка гарбузенят.

Бородою тряс цапок,

Опирався на ціпок. («Цапок»)

— Хто такий цапок?

— Коли ми вживаємо слово цапок? (Коли говоримо про малень­ку тваринку або називаємо її лагідно.)

— А коли ця тварина доросла, як ми говоримо? (Цап)

— Ким був цап у тексті «Циркова залізниця»?

— Який перший звук у слові? Дайте йому характеристику.

— Яким цей звук може бути ще?

— У якому слові віршика ви чули звук [ц′]?

— Що означає слово ціпок?

— Якою буквою на письмі позначаються звуки [ц], [ц′]? Пока­жіть її у абетці.

2) Гра «Доповни словосполучення»

Великий камінь, а маленький... (камінець).

Великий прапор, а маленький... (прапорець).

Великий ремінь, а маленький... (ремінець).

— Що спільного у доповнених словах?

3) Чистомовка

Ця-ця-ця — до крамниці зайшла вовчиця.

Це-це-це — купила ковбаси кільце.

Ці-ці-ці — і дві паляниці.

Ці-ці-ці — ще й трохи гірчиці.

2 Читання стовпчика слів

Цирк

сцена

цуценя

хлопець

залізниця

— Прочитайте слова мовчки.

— Прочитайте:

• слова з одним складом;

• слово із наголосом на першому складі;

• слово з двома звуками [ц];

• слово, у якому кількість букв і звуків буде різною.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1 Слухання вірша

Юра рибку упіймав,

Ще картоплі накопав.

Потім із кринички

Витягнув водички.

А маленька Юля —

Принесла цибулі,

Кропу і петрушки —

Зварить мама юшки.

— Про кого цей вірш?

— Що зробив Юра?

— Що зробила Юля?

— Що ви можете сказати про Юру і Юлю?

2 Звуковий аналіз слова Юра

— Поділіть це слово на склади, поставте наголос.

— Який перший звук? Який перший склад? Які чуєте звуки?

3 Викладання звукової моделі слова Юра

Учитель починає і викладає перший склад, учні продовжують.

— Що нового, незвичного ви побачили?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну літеру. Спробуємо ви­значити, на що вона схожа, знайдемо її у абетці. Навчимося читати слова з нею. А наприкінці уроку на вас чекатиме чудова гра.

V. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з буквою ю

Аналіз будови, порівняння великої і малої літери ю. Визначення її міс­ця в абетці.

Букву Ю я впізнаю —

Трохи дивна буква Ю.

Нібито до ясена

Буква О прив’язана.

Сіють, миють і співають —

Букву Ю слова ці мають.

Імена Юрко, Юхим —

З неї починаєм їх.

У абетці от дива —

Перед Я стоїть вона.

2 Добирання слів з буквою ю

1) Слухання вірша. Виділення у ньому слів з буквою ю

— Юро! Юро! Оглянися!

В’юн на вудочку зловився!

Поки юра позіхав,

В’юн з гачка у воду впав

І поплив собі, поплив...

Юра юшки не зловив.

2) Самостійне добирання слів

3 Робота за Букварем

1) Аналіз звукових моделей слів Юля і Юрко

2) Читання слів у стовпчику

• читання вчителем;

• самостійне читання;

• читання хором зі зміною темпу;

• читання ланцюжком.

3) Читання вірша Лесі Українки «Пісенька весняної води»

— Що робить весняна вода? (Біжу, стрибаю, рину, збиваю, зриваю)

— Чому такі дії вода виконує саме навесні?

— У яких словах є буква ю?

VIII. Підсумок уроку.

— З якою буквою ви ознайомилися на уроці?

— Покажіть її у абетці.

— Що ви дізналися про цю літеру?

— Наведіть приклади слів із буквою ю.

Тема. Письмо малої букви ю, складів і слів із нею.

Мета: вчити писати рядкову букву ю, поєднувати її з іншими буквами; продовжувати фор­мувати вміння виконувати раціональні рухи рукою під час письма у рядку, правильно поєднувати склади; розвивати дрібну моторику; збагачувати словниковий запас; виховувати у дітей охайність, старанність, дисциплінованість, ін­терес до навчання.

Обладнання: фішки для звукових моделей.