Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
гаршина моя.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.69 Mб
Скачать

Тема 13. Фондова біржа

Розв'язок задач з теми «Фондова біржа» не вимагає від студентів знання спеціальних формул. Головне практичне за­вдання теми — оволодіти механізмом визначення транс- акційних витрат у торгівлі цінними паперами і всіх їх складо­вих.

Наведемо як приклад умову та розв’язок типових задач з даної теми.

Умова задачі. Інвестор придбав акції ВАТ «Будмаш» на суму 10000$ за курсом 1$. Біржовий збір складає 0,5% суми угоди, комісійна винагорода брокерові встановлюється в розмірі 1% від ціни акції, брокерська контора стягує на свою користь 50% комісійної винагороди. Визначте:

  • розмір біржового збору;

  • суму комісійної винагороди брокерові;

  • суму комісійної винагороди брокерській конторі;

  • суму трансакційних витрат;

  • частку трансакційних витрат.

Переведіть розміри всіх платежів у гривні за курсом 5,32 грн. за долар.

Розв'язок.

  1. Знайдемо розмір біржового збору:

Біржовий збір = 0,005*10000 = 50$.

  1. Знайдемо суму комісійної винагороди:

Комісійна винагорода = 0,01*1*10000 = 100$.

  1. Визначимо розмір комісійної винагороди брокерської контори:

Комісійна винагорода брокерській конторі =

= 100*50%/100% = 50$

  1. .Обчислимо розмір комісійної винагороди брокерові: Комісійна винагорода брокерові = 100*50% /100% = 50$.

  2. Знайдемо загальну суму трансакційних витрат:

Трансакційні витрати = 100 + 50 = 150$.

  1. Знайдемо частку трансакційних витрат:

сі = -ї—— *100% = 1,5%.

10000

  1. Переведемо всі складові трансакційних витрат у гривні за курсом 5,32 грн. за долар:

Біржовий збір = 50*5,32 = 266 грн.

Комісійна винагорода брокерській конторі = 50*5,32 = 266 грн. Комісійна винагорода брокерові = 50*5,32 = 266 грн. Трансакційні витрати = 150*5,32 = 798 грн.

Умова задачі. Визначте суму і частку комісійної винаго­роди брокерові при сумах угоди (обсяг угоди 4 лоти):

1) 570$; 2)820$; 3)6000$.

Базова структура комісійних:

Обсяг угоди

Винагорода брокерові

Надбавка

Менш 800 $

8,43$+2,7% обсягу угоди

-

801-2500$

16,85$+1,7% обсягу угоди

+3,15 центи за 1 акцію

2501-5000$

29,5$+1,3% обсягу угоди

+3,15 центи за 1 акцію

Розв'язок.

  1. Знайдемо суму і частку комісійної винагороди броке­рові при сумі угоди 570$:

Комісійна винагорода брокерові =

= 8,43+0,027*570 = 23,82$;

Частка комісійної винагороди в сумі угоди =

= 23,82*100%/570 = 4,18%.

  1. Знайдемо суму і частку комісійної винагороди броке­рові при сумі угоди 820$:

Комісійна винагорода брокерові = 16,85+0,017*820+3,15*4*100/100 = 43,39 $;

Частка комісійної винагороди в сумі угоди = 43,39*100%/820 = 5,29%.

  1. Знайдемо суму і частку комісійної винагороди броке­рові при сумі угоди 6000$:

Комісійна винагорода брокерові = 29,5+0,013*5000+0,01*1000+3,15*4*100/100 = 117,1 $;

Частка комісійної винагороди в сумі угоди = 117,1*100%/6000 = 1,95%.

Висновок: таким чином, спочатку при збільшенні суми угоди (при невеликих угодах) частка комісійної винагороди брокерові збільшується, а потім при більш великих угодах вона зменшується.

9