
- •Студентка ___________________________проходила педагогічну практику в
- •Про проходження педагогічної практики
- •Під час активної практики
- •Рецензія
- •Рецензент – студент 4 курсу _____ групи історичного факультету
- •Керівник практики від школи вчитель-методист
- •План-конспект уроку
- •Хід уроку
- •IV. Закріплення знань.
- •V. Підсумки уроку.
- •VI. Домашнє завдання.
План-конспект уроку
з історії України у 7 класі загальноосвітньої середньої школи № __ міста _______,
проведений ____________ 200__ року студентом-практикантом 4 курсу __ групи
історичного факультету __________________________________________
(Прізвище, ім’я, по-батькові)
Керівник практики від історичного факультету ______________________________
(Вчене звання, прізвище, ініціали)
Керівник практики від школи, вчитель-методист _____________________________
(Прізвище, ініціали)
У р о к № 4
Тема: «Київська Русь за часів князювання Володимира Великого. Запровадження християнства як державної релігії»
Мета: ознайомити учнів з діяльністю князя Володимира Святославича; з'ясувати, які реформи запровадив Володимир, проаналізувати внутрішню і зовнішню політику; розвивати історичне мислення, розвивати логічні компетенції учнів (аналіз історичних фактів, подій, визначення причинно-наслідкових зв'язків між ними), сприяти формуванню патріотичної свідомості, шанобливому ставленню до історичного минулого.
Обладнання: підручник, портрет князя Володимира Великого, атласи, історична карта.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань.
Вивчення нового матеріалу за планом:
1) Початок правління князя Володимира.
2) Зміцнення державних рубежів.
3) Зміцнення великокнязівської влади. 4) Хрещення Русі.
5) Висновки.
Закріплення.
Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
Хід уроку
Головна риса діяльності Володимира полягає у захисті Руської землі, але, крім того, власний характер Володимира був здатний викликати сильну народну приязнь.
С.М.Соловйов «Русь изначальная».
І. Організаційний момент.
Учитель. Ми з вами продовжуємо дослідження історії Київської Русі. Та, перш ніж перейти до нових подій, давайте вибудуємо логічний ланцюжок подій.
П. Актуалізація опорних знань. П'ятихвилинка.
1 варіант.
375р., IX ст., 839 p., 882 p., 945 р., погост, варяги, «Іду на ви».
2 варіант.
V ст., 602 p., 860 p., 907 p., 946 p., погост, нормани, «Мертві сраму не імуть».
Бліц опитування.
Що означає назва «Київська Русь»?
Назвіть імена перших князів, що будували Русь.
Які племена жили на території Русі в ті часи?
Чим є для України Київська Русь?
Що таке держава?
Що таке язичництво?
Що таке християнство?
Яку дату вважають датою народження Христа?
У якому сторіччі християнство стало державною релігією Римської імперії?
Ш. Вивчення нового матеріалу.
Учитель. Не випадково ми з вами на початку уроку згадали про християнство. Бо мова піде про славетного князя, і'мя якого означає «володар миру» - про Володимира і хрещення Русі. Князь Володимир був обдарованою, неординарною людиною (звертаємо увагу на епіграф). У нас є два експерти, які хочуть розкрити дві сторони особи князя. Послухайте уважно, зробіть нотатки «Володимир: людина і політик».
Позитивні риси |
Негативні риси |
|
|
(Виступають два доповідачі, по ходу доповіді учні роблять примітки, по закінченні виступів зачитують результати).
Висновки: Володимир переміг у жорстокій боротьбі за владу, прийшов до неї по трупах близьких людей. Які якості Володимир виявив у цій боротьбі за київський престол? Убивство суперників - трагічна випадковість чи поширене явище в епоху середньовіччя? Володимир був язичником. Чи засуджувало язичництво вбивство? Як ставилося до цього християнство? (Відповіді учнів узагальнюються).
Так страшну данину заплатив Володимир за владу над Києвом. Але відкриваємо «Повість минулих літ» і читаємо: «Подиву гідно, скільки добра вчинив він на Руській землі». Будь ласка, за допомогою підручника й атласу доведіть або спростуйте слова літописця.
(Учні працюють з § 10 підручника і картою атласа «Київська Русь IX–XI ст.», заповнюють таблицю «Діяльність князів Київської Русі», зачитують).
Висновки: князь Володимир, на відміну від свого батька, не здійснив далеких походів, але остаточно об'єднав східнослов'янські племена в кордонах великої держави, ліквідував владу племінних князів, зміцнив центральну владу, удосконалив централізовану систему управління.
Але найбільшого значення мала релігійна реформа князя. До речі, я не розумію, навіщо було відмовлятися від традиційної політеїстичної релігії і змінювати її на незнайому і не зрозумілу русичам монотеїстичну?
(Учні жваво реагують на цю провокацію і наводять аргументи проти такого твердження: монотеїзм більш відповідає централізованій державі, яка керується єдинодержцем, відхід від язичництва ставить Київську Русь на одну дошку з іншими європейськими країнами, перші християни з'явились на Русі давно, діяли декілька християнських храмів, і серед русичів на той час було вже багато прихильників цієї релігії).
У ч и т е л ь. На той час Володимир мав вибирати із числа чотирьох відомих релігій. Але було обрано саме християнство. Про це – докладніше. (Коротка доповідь учня про вибір релігії). Отже, вибір зроблено. Як ви вважаєте, які ще причини могли спонукати Володимира віддати перевагу православ'ю?
(Учні називають: близькість одного з християнських центрів ~ Константинополя, поширення християнства на теренах Київської Русі й авторитет княгині Ольги. Як доказ можна зачитати цитату з «Повісті минулих літ»: « Якби поганий був закон грецький, то не перейняла б його твоя баба Ольга, а вона була мудріша з усіх людей»).
Чому князь охрестився не в Царгороді, а в Корсуні? (Це питання складне, але учні, як правило здогадуються, що держава, яка приймає православ'я у Константинополі, перетворюється на провінцію Візантії). Але чому ж тоді Ольга охрестилася в Царгороді? (Відповідають, що вона приймала нову віру особисто, а Володимир - для всієї держави, це був державний акт).
Яке значення для Київської Русі мало запровадження християнства? (Відповіді учнів, вчитель трохи корегує відповіді, вони записуються в зошитах).
Висновки. Київська Русь за часів Володимира Великого стала однією з наимогутніших держав Європи. Прийняття християнства долучило Русь до кола цивілізованих країн. Поріднитися з київським князем володарі багатьох європейських країн вважали за честь.