Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
В Близнець Женя і Слинько.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.55 Mб
Скачать

Мета: продовжити знайомство школярів із творчістю В.Близнеця, зосереджуючи увагу на пригодницькій повісті «Женя і Синько», а саме: з'ясувати ідейно-тематичне спрямування, особливості композиції, проблематику; охарактеризувати героїв твору; розвивати навички самостійного виразного читання, висловлювати власну думку, узагальнювати, співставляти; формувати естетичні смаки школярів; виховувати почуття поваги, любові до української літератури, рідного краю, природи; цінувати дружбу, порядність, доброту; зневажливе ставлення до крадіїв, брехунів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет В. Близнеця, малюнки учнів до твору; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

- Чим вам запам'ятався В. Близнець як дитячий письменник?

- Чому В. Близнець у своїх творах значну увагу приділяє взаємостосункам людини і природи?

- Яке виховне значення мають твори письменника?

- Дайте визначення пейзажу. (Пейзаж — один із композиційних компонентів художнього твору: опис природи, будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу.)

- Яке значення у творах В. Близнеця мають описи природи?

- Чим вас приваблюють пригодницькі і гумористичні твори?

- Для чого у своїх творах письменники застосовують різноманітні ху­дожні засоби?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Не той батько, що породив, а той, що до ума довів.

Дитині дай волю, сам підеш в неволю.

Хто дітям потаче, той сам плаче.

Народні прислів'я

1. Робота над твором в. Близнеця «Женя і Синько» (1974)

1.1 Виразне вибіркове читання, переказування найцікавіших епізодів з твору.

1.2 Тема: зображення Бена, його негативної поведінки, що зумовлювала неординарні вчинки хлопця, які він чинив під впливом фронтових розповідей діда Андрона.

1.3 Ідея: засудження ледарства, брехні, підступності, жорстокості, хвалькуватості, прагнення скористатися чужим майном шляхом крадіжки (Бен та його «друзі»); возвеличення чесності, порядності, доброти, бережливого ставлення до навколишнього середовища, справжніх дружніх стосунків.

1.4 Основна думка: заперечення дружби, яка будується на користі вигоді.

- праця — облагороджує людину, а лінь її марнує;

- за виховання дітей несуть персональну відповідальність батьки, а не рідні (наприклад, дідусь);

- «...хлопця можна нагодувати супом, а от що зробити з батьками?»

1.5 Проблематика:

- відповідальність за правильне виховання;

- взаємостосунки батьків і дітей;

- бережливе ставлення до природи;

- справжня дружба, її цінність;

- порядність, зрада, самотність.

1.6 Сюжетні лінії твору.

1) Твір розповідає про те, як київська п'ятикласниця Женя знаходить у підвалі будинку малесенького кумедного чортика Синька. Дівчина забирає його, хворого, додому. Женя, яка досі почувала себе самотньою, нарешті знайшла друга, про якого може турбуватись.

2) У Жені є однокласник Бен-розбишака. Бена, батьки якого повсякчас перебувають у відрядженні, доглядає і виховує його старий дід Андрон Касянович. Хлопець росте неслухняний, найбільше полюбляє слухати розповіді діда про фронтові події, а сам намагається уявити себе генералом, щоб бути командиром серед хлопців. Бен краде з дому їжу, гроші , спиртне, сигарети і пригощає перш за все реального керівника хлопчачого гурту – Вадьку Кадуху.

З Беном трапляються різноманітні неприємні ситуації: поламав туї у шкільному парку; катався на чужому інвалідному возику; обікрав з іншими хлопцями професора Гай-Бичковського; намагався проїхати у танку Т-34, що був пам’ятним експонатом. Після втручання міліції (молодший сержант Рябошапка), хлопець залишив своє «військове оточення».

Бен залишився сам, бо дід-вихователь потрапив до лікарні через систематичні нервові струси від витівок онучика, а батько поїхав до матері, яка перебувала у відрядженні.

Хто ж повинен займатися вихованням хлопця?

1.7. Композиція.

Експозиція: Женя знаходить Синька; знайомство з Беном, його оточенням, умовами виховання дідом хлопця.

Зав'язка: Женя забирає Синька додому, лікує його; різноманітні пригоди, які траплялися з Беном-генералом (знищення туї, грабування професора, намагання покататися на Т—34 та ін.).

Кульмінація: хлопці потрапили в міліцію; звинувачення діда Андрона (батьком Бена) у невмінні як слід виховувати внука.

Розв'язка: розвал Бенової армії, зрадництво і самотність.