
- •Конспект уроку
- •Хід уроку
- •IV. Повідомлення теми та мети уроку
- •V. Мотивація навчальної діяльності
- •Vі. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу
- •Поняття про постембріональний розвиток людини
- •Віковий розвиток людини
- •Періоди розвитку людини після народження, їх особливості
- •Vіі. Оперування поняттями
- •Vііі. Розширення та поглиблення інформації
- •Т еорії старіння
Конспект уроку
Тема: Постембріональний розвиток людини
Мета:
- освітня: продовжити формувати знання учнів про розмноження та розвиток людини; ознайомити з особливостями постембріонального розвитку; дати поняття про вікову періодизацію онтогенезу людини, хронологічний, біологічний вік та життєвий цикл людини;
- розвиваюча: розвивати уміння порівнювати фізіологічні процеси в організмі на прикладі ембріонального та постембріонального періодів, робити відповідні висновки та узагальнення;
- виховна: виховувати бережливе ставлення до власного організму і здоров’я оточуючих людей.
Обладнання: схеми, малюнки, таблиці, підручник.
Основні поняття: хронологічний вік, біологічний вік, постембріональний розвиток, новонародження, грудний вік, акселерація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Налаштування учнів на роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Метод:фронтальне опитування
Як відбувається утворення і розвиток зародка?
Що таке плацента?
Яке значення плаценти в розвитку плода?
Як відбувається розвиток плода?
Яка функція пуповини?Чи змішується кров плода і кров матері?
ІІІ.Актуалізація опорних знань
Метод: Фронтальна бесіда
1. Що таке індивідуальний розвиток? Як його називають інакше?
2. Які періоди виділяють в онтогенезі? Які з цих періодів ми вже вивчили?
3. Які типи постембріонального розвитку ви знаєте у тварин? (Прямий і непрямий розвиток).
4. Який тип постембріонального розвитку притаманний людині?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми познайомимося з особливостями постембріонального розвитку людини, узагальнимо знання про регуляторні механізми росту, розвитку, старіння, установимо закономірності вікових змін та взаємозв’язок різних вікових понять.
Отож, записуємо дату й тему нашого уроку.
План
Поняття про постембріональний розвиток людини.
Віковий розвиток людини.
Періоди розвитку людини після народження, їх особливості.
V. Мотивація навчальної діяльності
“…Человек – он ведь тоже природа,
Он ведь тоже закат и восход,
И четыре в нем времени года
И особый в нем музыки ход…”
Спостережливі люди давно вже звернули увагу на те, що життя людини тече нерівномірно, а з якоюсь періодичністю, з переломами, якісними стрибками.
Гіппократ поділяв життя людини на періоди в 7 років:
- до 7 років – дитя;
- від 7 до 14 – дитина;
- від 14 до 21 – підліток;
- від 21 до 28 – юнак;
- від 28 до 49 – дорослий;
- від 49 до 56 – літній;
- далі – старий.
Перший вдих немовляти, перший крок свідчать про початок нового життя і ми говоримо “Людина народилася”. І, дійсно, життя кожної людини ділиться на декілька різних частин. Задання проблемного запитання:
Скільки їх зараз нараховує людина? Які вони? Для чого ці знання необхідні людині?
Vі. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу
Поняття про постембріональний розвиток людини
Метод: розповідь вчителя
Онтогенез (від грец. онтос - існуюче та генезіс - походження) - це індивідуальний розвиток організму з моменту його зародження (зиготи) до природної смерті. Виділяють два періоди онтогенезу: ембріональний (зародковий) і постембріональний (післязародковий). Ембріональний охоплює перетворення зиготи на зародок і розвиток зародка та плоду до моменту народження дитини. Постембріональний починається після його народження.
Постембріональний розвиток (від лат. post - після і грецького - зародок) — період індивідуального розвитку організму, що починається після зародкового розвитку виходом зародка з яйцевих або зародкових оболонок і закінчується статевим дозріванням і припиненням росту. Розрізняють два види постембріонального розвитку: прямий, коли виходить організм, подібний до дорослого наприклад у птахів, ссавців, і непрямий — утворюється личинка, яка перетворюється безпосередньо на дорослу особину або через метаморфоз як наприклад у комах. Постембріональний розвиток характеризується рядом пристосувань, необхідних для захисту від ворогів, активного добування їжі тощо, які іноді зберігаються протягом усього життя або тільки під час постембріонального розвитку — так звані провізорні органи. В постембріональному періоді організм веде самостійний спосіб життя, продовжується його ріст, органогенез, гістогенез, ускладнюються різноманітні функції організму тощо.