Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Задачи по ЕП экзамен.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
148.48 Кб
Скачать

Розв'язок:

Комерційний ефекту виробника нового обладнання можна обчислити як величину прибутку, що залишається у підприємства-виробника:

П=Q – Cn-F

Визначаємо ціну обладнання при заданому рівні рентабельності:

Цобл=6500*1,40=9100

2. Тоді П = 9100 -6500 -(9100 -6500) 0,25 = 1950 грн. Комерційний ефект у споживача обладнання можна знайти як:

Ет=Рт-Вт

Результати від використання обладнання за рік:

35000*2,0 = 70000 грн.

Результати за весь термін експлуатації:

Рт = 70 + 70: (1+ 0,1) + 70 : (1+ ОД)2 + 70 : (1+ 0,1)3 + 70 : (1+ 0,1)4 = 70+ 63,6 + 57,9 + 52,6 + 47,8 = 291,9 тис. грн.

Річні витрати у споживача становитимуть:

за перший рік:

6500+35000-1,2 + 550 = 6500 + 42000 + 550 = 49050 грн. = 49,1 тис. гри.

а за наступні роки:

35000 1,2 + 550 = 42000 + 550 = 42550грн. = 42,6 тис. грн.

Комерційний ефект у споживача обладнання за весь термін його експлуатації становитиме:

Вг=49,1+49,1 :(1+0,1)4-49 :(1 +0,1)2 + 491 :(1 +0,1)3 + 49:(1 +0,1)4 = 49,1 + 44,6 + 40,6 + 36,9 + 33,5 = 204,7 тис. грн.

7. Ет = 291,9 - 204,7 = 87,2 тис. грн.

Завдання 2

Проектна фірма працює над розробкою технологічного процесу (потоко­вої лінії) по переробці морепродуктів. Вартість проектних робіт становить 70 тис. гри., які мають бути освоєні протягом двох років: 47 тис. грн. – першого року, 23 тис грн. – другого. Виготовлення технічних засобів триватиме рік. Вартість обладнаний -76 тис. гри., а монтажу - 25,5 тис. грн, який також повинен бути виконаний протягом року. Освоєння проектного технологічного процесу дасть змогу переробляти щорічно 1100 т сировини і виробляти 250 тис. умовних банок консервної продукції за ціною 2,8 грн./ум.б. при собівартості 2,3 грн./ум.б. Супутні ка­піталовкладення становлять 1200 грн. щорічно. Термін експлуашш потоко­вої лінії 5 років. Обчисліть народногосподарський ефектвід розробки! використання нової технології у переробній галузі.

Розв'язок:

Народногосподарський ефект за весь термін служби потокової лінії може бути обчислений як різниця вартісної оцінки результатів від використання шип

і вартісної оцінки витрат на її проектування, виготовлення й екс ату атаці

При цьому слід враховувати різночасність витрат і результатів та приве­сти їх до одного моменту часу — першого року експлуатації лінії.

1. Результати від експлуатації лінії становлять за рік:

250000-2,8 = 700 тис. грн.

2. Результати за весь термін експлуатації:

Рт = 700 + 700:(1+0,1) + 700:(1 +0,1)2 + 700:(1 +0,1)3+ 700:(1+0,1)4=700+ 636,4 + 578,5 + 525,9 + 478,1 = 2918,9 тис. грн.

Витрати на створення і використання потокової лінії складаються із вит­рат на проектування, виготовлення обладнання, монтаж лінії, а також вит­рату процесі її експлуатації.

3. Витрати на проектування, виготовлення і монтаж лінії з врахуванням : фактора часу дорівнюють:

В1=47(1+0,1)4 + 23(1+0,1)3 + 76(1+0,1)2 + 25,5 (1+0,1)1 = =47-1,46 + 23 1,33 + 76-1,21 + 25,5-1,1 = 68,6 + 30,6 + 92,0 + 28,1 = 219,3 тис. грн.

4. Річні витрати в процесі експлуатації лінії становлять:

250000-2,3 + 1200 = 576,2 тис. грн.

5. Витрати за весь термін служби:

В2 = 576,2 + 576,2:(1+0,1)1 + 576,2:(1+0,1)2 + 576,2:(1+0,1)3 +576,2:(1+0,1)4=576,2 + 523,8 + 476,2 + 433,9 + 393,6 = 2403,7 тис. грн.

6) Вт = В1 + В2 = 219,3 + 2403,7 = 2623,0 тис. грн.

7) Ет = 2918.9 - 2623.0 = 295.9 тис. грн.