
- •Курс “Економіка підприємства” Тема “Основні фонди” Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Виробничі потужності» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Оборотні кошти» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Персонал» Задача 1.
- •Задача 2.
- •Задача 3
- •Тема «Інвестиції» Задача 1 (це для загального розвитку)
- •Задача 2
- •Тема «Продукція, якість та конкурентоспроможність» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема “Валові витрати та ціни на продукцію” Задача 1
- •Задача 2
- •Задача 3
- •Тема “Фінансові результати та ефективність діяльності” Задача 1
- •Визначити рівень рентабельності продукції у звітному та розрахунковому роках рентабельність виробництва у звітному та розрахунковому році.
- •Задача 2
- •Задача 3
Задача 2
На початку звітного року середньорічна вартість основних фондів становила 12500 тис.грн., обсяг виробництва продукції – 500 тис.шт., ціна одиниці – 40 грн., рентабельність основних фондів – 25%
У розрахунковому році планується зниження ціни на ринкі - на 2 грн., собівартості одиниці продукції - на 10%.
Розрахувати зміну рентабельності продукції у розрахунковому році порівняно із звітним.
РІШЕННЯ:
1) Роф = П/ОФ; Пзв = Роф зв * ОФзв = 12500*0,25 = 3125 тис.грн.
2) СВзв = ТП – П = 500*40 – 3125 = 16875 тис.грн.
3) СВзв од = 16875 / 500 = 33,75 грн/од
4) Цроз = 40 – 2 = 38 грн/од
5) СВроз од = 33,75 * 0,9 = 30,38 грн/од
6) СВроз = 30,38 * 500 = 15187,5 тис.грн.
7) Проз = 500*38 – 15187,5 = 3812,5 тис.грн.
8) Рпр зв = Пзв/СВзв = 3125 / 16875 = 18,5%
9) Рпр роз = Проз/СВроз = 3812,5 / 15187,5 = 25,1%
10) Зміні Рпр = Рпр роз - Рпр зв = 25,1 – 18,5 = 6,6%
11) Зміні Рпр% = (Рпр роз - Рпр зв)/ Рпр зв = (25,1 – 18,5) / 18,5 = 35,7%
Задача 3
У звітному році обсяг реалізованої продукції становив 15 млн.грн., рівень рентабельності продукції та основного капіталу досяг відповідно 24 і 13 %.
Визначити:
рівень рентабельності продукції в наступному за звітним році, який дозволив би одержати додатково 857 тис.грн. прибутку.
обсяг реалізації продукції, необхідний для досягнення рентабельності основного капіталу 2 %.
РІШЕННЯ:
1. П зв = (15 * 24) / (100 + 24) = 2,9 млн грн
Св зв = 15 – 2,9 = 12,1 млн.грн.
Rпрроз = (2,9 + 0857) / (15 – 3,757) = 33,4 %
2. ОК зв. = П / Роф = 2,9 / 0,13 = 22,31 млн.грн.
П роз = ОК*Рок = 22,31 * 0,02 = 0,45 млн.грн.
Ор = 15 + (0,45 – 2,9 ) = 12,55 млн.грн.