
- •Курс “Економіка підприємства” Тема “Основні фонди” Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Виробничі потужності» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Оборотні кошти» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема «Персонал» Задача 1.
- •Задача 2.
- •Задача 3
- •Тема «Інвестиції» Задача 1 (це для загального розвитку)
- •Задача 2
- •Тема «Продукція, якість та конкурентоспроможність» Задача 1
- •Задача 2
- •Тема “Валові витрати та ціни на продукцію” Задача 1
- •Задача 2
- •Задача 3
- •Тема “Фінансові результати та ефективність діяльності” Задача 1
- •Визначити рівень рентабельності продукції у звітному та розрахунковому роках рентабельність виробництва у звітному та розрахунковому році.
- •Задача 2
- •Задача 3
Тема «Оборотні кошти» Задача 1
У розрахунковому році обсяг товарної продукції становив 800тис.грн., виробнича собівартість - 700тис.грн., повна собівартість - 740тис.грн. Річна потреба у матеріалах - 400тис.грн. Середній підготовчий їх запас - 5 днів, інтервал між поставками – 10 днів, страховий - 4 дні. Тривалість виробничого циклу 20 днів. На початку циклу у виробництво запускається 30% витрат, решта - протягом виробничого циклу. На складі продукція знаходиться 10 днів, між відвантаженням продукції та сплатою рахунків покупцями проходить 15 днів. Кількість робочих днів у році - 265. Визначити потребу підприємства в оборотному капіталі.
РІШЕННЯ:
1) Нок вз = Всердоб * Нзап = 400/265 * (5+10/2+4) = 21,13 тис.грн.
2) Нок нзв = Ввирсв * Тц * Кнв; Кнв = (Спц + 0,5*Срц) / Св = 0,3 + 0,5*0,7 = 0,65
Нок нзв = 700/265 * 20 * 0,65 = 34,34 тис.грн.
3) Нок згп = (Пс/в / 265) * Нсклад = 740/265 * 10 = 27,92 тис.грн.
4) Нок вмп = (ТП / 265) * Інтерв = 800/265 * 15 = 45,28 тис.грн.
5) Нок заг = Нок вз + Нок нзв + Нок згп + Нок вмп = 21,13 +34,34 + 27,92 + 45,28 = 128,67 тис.грн.
Задача 2
У звітному році обсяг товарної продукції підприємства становив 400 тис.грн., оборотні кошти – 80 тис.грн. У наступному розрахунковому році обсяг виробництва продукції збільшився на 60 тис.грн., а тривалість одного обороту оборотних коштів скоротилася на 5 днів. Визначити економію оборотного капіталу у розрахунковому році та їх вивільнення.
РІШЕННЯ:
1) Економія ОК = ТПроз/Коб роз – ТПроз/Коб зв;
Коб зв = ТПзв/Окзв = 400/80 = 5 об; Тоб зв = 360/Кобзв = 360/5 = 72 дні;
ТПроз = 400 + 60 = 460 тис.грн.
Тоб роз = 72 -5 = 67 дні
Коб роз = 360/Тоб роз = 360/67 = 5,4 об.
ОКроз = ТПроз/ОКроз; ОКроз = ТПроз/Коб роз = 460/5,4 = 85,2 тис.грн.
Економія ОК = 460/5,4 – 460/5 = 85,19 – 92 = -6,81 тис.грн.
АБО
Економія ОК = (ТПроз / 360) * (Тоб роз – Тоб зв) = 460/360 *(67 -72) = -6,4 тис.грн.
2) Вивільнення ОК = ОК зв – ОК роз = 80 – 85,2 = -5,2 тис.грн.
Тема «Персонал» Задача 1.
У звітному році трудомісткість виробничої програми підприємства склала 2665000 нормо-годин. Передбачається, що у наступному році у зв’язку з деяким ускладненням виготовлюваної продукції її загальна трудомісткість має збільшитися на 15%. Очікується, що річний фонд робочого часу одного робітника, який становив у звітному році 1875 нормо-годин, за рахунок скорочення внутрішньозмінних простоїв має зрости приблизно на 16 %, а передбачуване виконання норм виробітку кожним робітником, що дорівнювало у середньому за звітний рік 110%, - на 3%. Визначити: необхідну чисельність виробничих основних робітників-відрядників у звітному та розрахунковому роках.
РІШЕННЯ:
1) Чзв = Труд зв / (Фроб зв * Квн зв) = 2665000 / 1875*1,1 = 1292,12 чол.
2) Чроз = (2665000*1,15) / (1875*1,16*(1,1+0,03)) = 3064750 / 2457,75 = 1246,97 чол.
АБО
3) Чроз = (2665000*1,15) / (1875*1,16*(1,1*1,03)) = 3064750 / 2464,28 = 1243,7 чол.
Задача 2.
Визначити абсолютні та відносні зміни обсягу товарної продукції у розрахунковому році, які відбулися за рахунок змін продуктивності праці та чисельності працюючих порівняно із звітним роком на основі наступних даних:
Показники |
звітний |
розрахунковий |
1. Товарна продукція, тис грн. |
12500 |
14000 |
2. Продуктивність праці одного працюючого, тис.грн. |
125 |
130 |
РІШЕННЯ:
Чзв = ТПзв / ППзв = 12500/125 = 100 чол.
Чроз = ТПроз / ППроз = 14000/130 = 107,69 чол
Ізаг = ТПроз / ТПзв = 14000/12500 = 1,12
Іпп = ППроз / ППзв = 130/125 = 1,04; Іч = Чроз / Чзв = 107,7/100 = 1,077
Зміна ТПзаг = 14000 – 12500 = 1500 тис.грн.
Зміна ТПпп = Чроз*(ППроз – ППзв) = 107,7* (130-125) = 538,5 тис.грн.
Зміна ТПч = ППзв*(Чроз – Чзв) = 125* (107,7-100) = 962,5 тис.грн.