Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 клас Академ №27,28,29,30.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
797.18 Кб
Скачать

IV. Підбиття підсумків уроку

Перегляд проектів учнів із поточним демонструванням, перевірити їх працездатність та проаналізувати.

V. Домашнє завдання

Опрацювати конспект уроку.

Тема 3. Бази даних. Системи керування базами даних (12 год)

11 Клас. Академ. Урок № 38

Тема. Поняття моделі даних, бази даних, СКБД

Мета:

сформувати поняття: моделі даних; бази даних; систем керування базами даних;

розглянути: види систем керування базами даних; призначення й можливості систем керування базами даних;

формувати: інформаційну культуру учнів; навички роботи з ПК.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Базові поняття й терміни: модель даних, база даних, система керування базами

даних.

Структура уроку

І. Організаційний етап ........................... 1–2 хв

ІІ. Перевірка домашнього завдання ................. 2–3 хв

III. Актуалізація опорних знань .................... 3–5 хв

IV. Мотивація навчальної діяльності ................ 3–5 хв

V. Вивчення нового матеріалу ................... 15–25 хв

1. Загальна термінологія.

2. Створення бази даних. VI. Закріплення набутих знань .................... 5–15 хв

VII. Підбиття підсумків уроку ....................... 2–3 хв

VIII. Домашнє завдання ............................ 1–2 хв

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

►► Фронтальне опитування

1. Пригадайте, що таке база даних (список) в електронній таблиці.

2. Наведіть приклади баз даних.

3. Що називають полем, записом у базі даних?

4. Які основні завдання виконують над базами даних в електронній таблиці?

5. Як здійснити пошук потрібних даних?

IV. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Під час інформаційної діяльності людина збирає і накопичує відомості про довкілля. До появи обчислювальної техніки всю інформацію зберігали в письмовому або надрукованому вигляді. Однак зі збільшенням обсягів інформації загострювалося питання зберігання інформації та її оброблення. Нагадаємо, що інформацію для оброблення називають даними.

Під час вивчення цієї теми ми саме вивчатимемо, як об’єднати інформацію згідно з певними критеріями та як працювати зі структурованою інформацією.

V. Вивчення нового матеріалу

Загальна термінологія

Пояснення вчителя з елементами демонстрування — за допомогою локальної мережі класу або проектора (за наявності).

Щоб користувач легко міг знаходити потрібну інформацію, її слід організувати певним чином. Це стосується не лише інформації в комп’ютері, а й будь якої інформації про об’єкти реального світу. Скажімо, зручно знаходити потрібну книгу в бібліотеці, користуючись каталогом. Легко відшукати в газеті оголошення, що вас цікавлять. Така легкість пошуку можлива завдяки тому, що дані в каталозі або в газеті мають структуру, тобто є структурованими.

База даних (БД) — це систематизоване сховище структурованої інформації з певної предметної галузі, до якого можуть мати доступ багато прикладних програм.

Приклади подібних сховищ інформації: телефонний довідник, бібліотечний каталог, прайс-лист. Але якщо зберігання й оброблення даних відбувається за допо­могою комп’ютера, то для цього нам потрібні певні програмні засо­би — системи керування базами даних.

Система керування базами даних (СКБД) — це програмні за­соби для створення, введення і використання БД. Усі наявні систе­ми задовольняють, як правило, такі вимоги:

- можливість маніпулювати даними;

- можливість здійснювати пошук і формувати запити;

- забезпечення цілісності (узгодженості) даних;

- забезпечення захисту і таємності.

Основні характеристики СКБД

- Контроль за надлишковістю даних.

- Несуперечливість даних.

- Підтримка цілісності бази даних (коректність та несуперечливість).

- Цілісність описують за допомогою обмежень.

- Незалежність прикладних програм від даних.

- Спільне використання даних.

- Підвищений рівень безпеки.

Існує кілька послідовних етапів розроблення бази даних, кож­ний з яких використовує певну модель даних.

Фізичні моделі да­ють змогу вивчати закони фізики (наприклад, закон всесвітнього тяжіння); математичні призначені для опису будь-яких процесів і явищ; економічні відображають закони економічного розвитку. Моделі баз даних призначені для однакового подання будь-яких да­них, що поєднує способи опису даних і маніпулювання ними.

За структурою організації інформації в БД розрізняють такі мо­делі баз даних:

- реляційна;

- iєpapxiчна;

- мережна.

Користувачі:

◦ адміністратори даних (керування даними, проектування БД, розроблення алгоритмів, процедур) та БД (фізичне проекту­вання, відповідальність за безпеку та цілісність даних);

◦ розробники БД;

◦ прикладні програмісти;

◦ кінцеві користувачі.

Ми вивчатимемо тему на прикладі СКБД Access, яка належить до складу пакету Microsoft Office. База даних СКБД Access є реляційною базою даних, яка складається із взаємопов’язаних двови­мірних таблиць.

СКБД Access дає змогу:

- проектувати табличні об’єкти бази даних;

- встановлювати зв’язки між таблицями;

- вводити, зберігати, переглядати, сортувати, модифікувати

дані;

- створювати й використовувати об’єкти БД.

Створення бази даних

Створення бази даних відбувається зазвичай у кілька етапів.

- Проектування (на папері або в спеціальних програмах) є най­важливішим етапом, у ході якого потрібно:

◦ визначити проблему;

◦ вибрати та проаналізувати інформацію, яку отримуватиме конкретна база даних;

◦ дібрати об’єкти, які міститиме база даних;

◦ встановити зв’язки між об’єктами бази даних;

◦ подати інформацію в базу даних.

- Програмна реалізація — технологія створення бази даних.

- Експлуатація БД.

Під час створення бази даних стануть у пригоді певні принципи. Відповідно до першого принципу, потрібно уникати повторюваних відомостей (надлишкових даних), оскільки вони займають зайве місце та збільшують вірогідність виникнення помилок і невідповід­ностей. За другим принципом, важливу роль відведено правильнос­ті та завершеності даних.

Ознаки правильної структури бази даних:

1) розподіл даних за тематичними таблицями для зменшення об­сягу надлишкових даних;

2) забезпечення Access відомостями, необхідними для об’єднання даних у таблицях;

3) допомога в підтриманні та забезпеченні точності й цілісності ін­формації;

4) приведення даних у відповідність до потреб оброблення та зві­тування.

Учні виконують комплекс вправ для зняття зорової втоми.

Вправи проводить староста класу (групи) або його заступник.