4. Вибір і обґрунтування перерізів проводів пл 10кв
Розрахункове навантаження магістральної частини для перевірки вибраного постійного перерізу проводу визначається методом знаходження еквівалентної (приведеної) потужності, за формулами:
,
кВт;
,
кВАр
(7)
Розрахунок
кВт;
кВАр;
Повне еквівалентне навантаження магістральної частини лінії з відгалуженнями визначається за формулою:
,
кВА (8)
кВА;
Вибір перерізу проводу на відгалуженнях проводиться за допомогою таблиці 4.
Вибір перерізу проводу на відгалуженнях виконується за економічною густиною струму [2, 3, 7], за формулою:
,
мм2
(9)
де jEK– економічна густина струму. Згідно [7] можна прийняти jEK=1,3 А/мм2.
Розрахунковий струм визначають за формулою:
,
А (10)
де Sm– максимальне повне навантаження, кВА.
UH– номінальна лінійна напруга, кВ.
Розрахунок
|
|
За таблицею 4 приймаємо стандартний алюмінієвий провід перетином 20 мм2 марки А=25.
Для магістральної лінії обираємо алюмінієвий провід перетином 70 мм2 марки А-70.
5. Перевірка проводів на допустиму втрату напруги
де
- допустимі втрати напруги, приймаються
згідно завдання;
-
втрати напруги в ПЛ 10 кВ,
які розраховуються за формулою:
,
% (11)
де
-
активний опір лінії який розраховується
за формулою:
,
Ом (12)
-
реактивний опір лінії який розраховується
за формулою:
,
Ом (13)
деr0, x0– відповідно питомий активний і індуктивний опори ліній електропередачі [2, додаток 1];
l – довжинаі– тої ділянки лінії, км.
Розрахунок
Питомі активні опори:
А-25- 1,14 Ом/км;
А-70- 0,412 Ом/км.
Питомий індуктивний опір для алюмінієвих проводів усіх перерізів приймаємо 0,4 Ом/км.
|
|
Втрати напруги в ПЛ 10 кВ для магістралі:
%
Перевірка
4,3 % > 7 % - умова виконується, обираємо провід марки А-70.
Втрати напруги в ПЛ 10 кВ для відгалужень:
%
%
%
Перевірка
4,74 %, 4,04 %, 3,79 % < 7 % - умова виконується, приймаємо провід
марки А-25.
6. Техніко-економічні розрахунки
Згідно [4] основним критерієм оцінки ефективності технічного проекту прийнято поточний річний чистий прибуток:
П=Д-З, тис.грн. (14)
де Д – доход від реалізації електричної енергії за рік ;
З – річні приведені затрати.
Доход від реалізованої активної електричної енергії, відпущеної з шин 10 кВ підстанції, визначаються за формулою:
Д=Цт∙Рмах∙Тм, тис.грн. (15)
де Цт – тариф на продаж електричної енергії, грн./кВт∙год;
Рмах– максимальне розрахункове навантаження на ділянці (0-1), кВт;
Тм– число годин максимального навантаження(див. умови завдання).
Розрахунок
Д=
грн
Річні затрати визначаються за формулою:
,
тис.грн. (16)
де Е – коефіцієнт ефективності (норма прибутку) капітальних
вкладень, Е=0,1…0,12 [3];
αР – коефіцієнт реновації, який при нормативному строку служби
електрообладнання 15 років приймається 0,0315 (3,15), [13];
αK – коефіцієнт відрахувань на капітальний ремонт, для ПЛ – 10 кВ
на з/б опорах приймається – 0,006 (0,6%);
К – капітальні вкладення в електричну мережу;
ВО – витрати на обслуговування, тис.грн.;
ВЕЛ – витрати на транспортування електричної енергії в лініях електропередачі, тис.грн.;
ВЕТ – витрати на передачу електричної енергії в трансформаторах,
тис.грн.;
ВН – витрати на надійність електропостачання.
Капітальні вкладення в електричну мережу, які складаються із капітальних вкладень в ПЛ-10 кВ [2, додаток 23] і ТП 10/0,4 кВ[2, додаток 25] розраховуються за формулою:
,
тис.грн., (17)
де КЛ- капітальні вкладення в лінії електропередачі, тис.грн.;
КТП- капітальні вкладення в трансформаторні підстанції, тис.грн.
Капітальні вкладення в лінії електропередачі розраховуються за формулою:
,
тис.грн., (18)
де а0– питома вартість 1 км лінії електропередачі [2, додаток 23];
l– довжина лінії, км.
Визначаємо капітальні вкладення на сучасний стан за формулою:
,грн.
(19)
де КП – коефіцієнт переведення (КП =5),
КД – вартість обладнання визначена за довідниками на рівні 1990 року.
Розрахунок
КЛ=(2,4·8)·22+(1,7·8)·22,7=422,4+374=796,4 тис. грн.
КТП=8·2,19·12=210,24 тис. грн.
К=
тис.грн.
Витрати на обслуговування, визначаються за формулою:
тис.грн.,
(20)
де γ = 47,5 грн/у.о. – вартість обслуговування однієї умовної одиниці;
nУО. – кількість умовних одиниць на ЛЕП та ТП [2, додаток 30]:
для ПЛ-10кВ на з/б опорах – 1,7;
для ПЛ-10кВ на дерев’яних опорах – 2,6;
для ТП-10/0,4кВ – 4,0;
Розрахунок
В0Л =47,5·1,7·(3+5+5+3,5+4+3+2+5+4+5,5+4,5+5)=3997,12грн.
В0ТП =47,5·4·12= 2280 грн.
В0=3997,12+2280=6277,12 грн.
Витрати на транспортування електричної енергії в лініях електропередачі визначаються за формулою:
ВЕЛ=Ва.л.+Вр.л, тис.грн., (21)
де Ва.л.– грошові витрати на транспортування активної енергії вкожній ділянці ПЛ, тис.грн.;
Вр.л. - грошові витрати на перетікання реактивної електричної енергіїна кожній ділянці ПЛ.
Грошові витрати на транспортування активної енергії в кожній ділянці ПЛ:
,
тис. грн., (22)
де а - вартість 1 кВт∙год. електричної енергії (береться із завдання).
τ – число годин втрат [2, табл. 14.3, стор.417].
Грошові витрати на перетікання реактивної електричної енергії на кожній ділянці ПЛ:
,
тис.грн., (23)
де q = (0,02…0,03)– питома доля витрат на передачу реактивної енергії, кВт/кВАр [10].
Розрахунок
Ва.л=
грн.
Вр.л.=
грн.
ВЕЛ=
грн.
Витрати на передачу електричної енергії в трансформаторах 10/0,4
кВ визначаються за формулою:
ВЕТ=Ва.т.+Вр.т, тис.грн., (24)
де Ва.т. – вартість витрат на передачу активної енергії в
трансформаторах, тис.грн;
Вр.т. - вартість витрат на передачу реактивної енергії в
трансформаторах, тис.грн.
Вартість втрат активної електричної енергії в трансформаторах:
,
тис. грн. (25)
Вартість втрат реактивної електричної енергії в трансформаторах:
,
тис. грн. (26)
де SP– розрахункове навантаження, кВА;
SH – номінальна потужність, кВА;
ΔРх.х., ΔРк.з. – втрати активної потужності, наведені в каталогах, [2,
стор. 473], кВт;
τ – число годин втрат, [2, стор 417], год;
Іх.х. – струм холостого ходу трансформатора, %;
ТВ – число годин роботи силового трансформатор за рік,
8760 год/рік;
Uк% - напруга короткого замикання, наведена в каталогах.
Розрахунок
Ва.т.1 =0,25·((1,25)2·1·2000+0,17·8760)=1153,5 грн.
Вр.т.1 =0,25·0,025·((1,25)2·40·2000·(4,7/100)+8760·40·(3/100))=102,42 грн.
ВЕТ 1=1153,5+102,42=1255,97 грн.
Ва.т.2= 0,25·((1,1)2·1,47·2000+0,24·8760)=1414,9 грн.
Вр.т.2=0,25·0,025·((1,1)2·63·2000·(4,7/100)+8760·63·(2,8/100))=141,36 грн.
ВЕТ 2=1414,95+141,36=1556,31 грн.
Ва.т.3= 0,25·((1)2·2,27·2000+0,33·8760)=1857,7 грн.
Вр.т.3=0,25·0,025·((1)2·100·2000·(4,7/100)+8760·100·(2,6/100))=201,1 грн.
ВЕТ 3= 1857,7+201,1=2058,8 грн.
Ва.т.4= 0,25•((1)²•2,27•2000+0,33•8760)=1857,7 грн.
Вр.т.4=0,25•0,025•((1)²•100•2000•(4,7/100)+8760•100•(2,6/100))=201,1 грн.
ВЕТ 4=1857,7+201,1=2058,8 грн.
Ва.т.5= 0,25·((0,75)2·2,27·2000+0,33·8760)=1361,13 грн.
Вр.т5=0,25·0,025·((0,75)2·100·2000·(4,7/100)+8760·100·(2,6/100))=175,39 грн.
ВЕТ 5=1361,13+175,39 =1536,52 грн.
Ва.т.6= 0,25•((1)²•2,27•2000+0,33•8760)=1857,7 грн.
Вр.т.6=0,25•0,025•((1)²•100•2000•(4,7/100)+8760•100•(2,6/100))=201,1 грн.
ВЕТ 6=1857,7+201,1=2058,8 грн.
Ва.т.7= 0,25·((1,3)2·2,27·2000+0,33·8760)=2640,85 грн.
Вр.т.7=0,25·0,025·((1,3)2·100·2000·(4,7/100)+8760·100·(2,6/100))=241,63 грн.
ВЕТ 7=2640,85+241,63=2882,48 грн.
Ва.т.8= 0,25·((1,12)2·1,47·2000+0,24·8760)=1447,58 грн.
Вр.т.8=0,25·0,025·((1,12)2·63·2000·(4,7/100)+8760·63·(2,8/100))=143 грн.
ВЕТ8=1447,58+143=1590,58 грн.
Ва.т.9=0,25•((1,25)²•1•2000+0,17•8760)=1153,5 грн.
Вр.т.9=0,25•0,025•((1,25)²•40•2000•(4,7/100)+8760•40•(3/100))=102,42 грн.
ВЕТ 9=1153,5+102,42=1255,97 грн.
Ва.т.10= 0,25·((1)2·1·2000+0,17·8760)=872,3 грн.
Вр.т.10=0,25·0,025·((1)2·40·2000·(4,7/100)+8760·40·(3/100))=89,2 грн.
ВЕТ 10=872,3+89,2=961,5 грн.
Ва.т.11= 0,25·((1,1)2·2,27·2000+0,33·8760)=2096,05 грн.
Вр.т.11=0,25·0,025·((1,1)2·100·2000·(4,7/100)+8760·100·(2,6/100))=213,43 грн
ВЕТ 11=2096,05+213,43=2309,48 грн.
Ва.т.12= 0,25•((1,1)²•1,47•2000+0,24•8760)=1414,9 грн.
Вр.т.12=0,25•0,025•((1,1)²•63•2000•(4,7/100)+8760•63•(2,8/100))=141,36 грн.
ВЕТ 12=1414,95+141,36=1556,31 грн.
Витрати на надійність електропостачання, які оцінюються як системний недовідпуск електричної енергії споживачам, визначаються за формулою:
,
грн./рік, ( 27)
де y0a =3,5…4 грн./кВт∙год – питомі збитки від аварійної
довгострокової перерви [5, додаток 7];
λа – частота аварійних відмов, (0,06…0,08) відмова/км∙рік [5,додаток8];
ta– середнє значення часу відновлення електропостачання,
4,1…4,7год [5, додаток 8];
Р0-1– розрахункове активне навантаження головної ділянки лінії,кВт;
LΣ – сумарна довжина лінії електропередачі, км.
Розрахунок
ВН=4·0,08·4,7·419,84·52,5=33150,5 грн./рік
Розрахункові економічні показники доцільно оформити у вигляді таблиці 5.
Таблиця 5 - Економічні показники
№ п/п |
Назва елементу ел.передачі |
Економічні показники, символи |
Приміт-ка |
||||||||||
К |
ЕК |
αрК |
αкК |
Вал |
Врл |
Ват |
Врт |
Воб |
Вн |
|
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|
|
Повітряні лінії |
796,4 |
- |
- |
- |
7094 |
59 |
- |
- |
6277,12 |
- |
|
|
|
Трансформаторні підстанції |
210,24 |
- |
- |
- |
- |
- |
19128,03 |
1812,15 |
2280 |
- |
|
|
Підсумок |
1006,6 |
120,79 |
31,7 |
6,039 |
7094 |
59 |
19128,03 |
1812,15 |
6505,12 |
33150,5 |
|
||
За формулою (14) визначаємо прибуток:
П=514304 – 67438,53=446865,46 грн. =446,8 тис.грн.
Рентабельність проекту визначається за формулами:
,
або
.
(28)
Розрахунок
Ry.o.= 446,8/1006,6 = 0,44 у.о.
Період повернення капіталу(строк окупності капітальних вкладень) визначається за формулою:
років
(29)
Розрахунок
Ток=1/0,44 = 2,27 рік
Собівартість електричної енергії, що відпускається з шин 10 кВ РТП, визначається:
грн./кВт∙год,
(30)
де
-
підсумок витрат, стовпці 4-12 таблиця 5;
Pmax– розрахункове навантаження РТП;
ТМ – число годин максимуму навантаження.
Розрахунок
С=(120790+31700+6039+7094+59+19128,03+1812,15+6505,12+33150,5)/
/419,84·3500=0,21 коп.

мм2
мм2
мм2
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
4,56
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км
Ом/км