
- •Заняття 11
- •Хід заняття
- •Організаційний момент: (дата, чергові, відсутні, повідомлення теми, мети заняття)
- •2. Перевірка домашнього завдання:
- •4. Підведення підсумків заняття
- •Роздатковий матеріал до заняття 11
- •Перекладіть речення на латинську мову:
- •1) Рослини ростуть. 2) Єва звинувачується. 3) Борода росла. 4) Судді судять. 5) Суддя думає. 6) Брати посміхаються мені. 7) Вам говорили. 8) Браття звинувачувалися.
- •Iudico 1 – судити;
- •Iudex, -icis m – суддя;
- •Відмінювання дієслова esse у майбутньому часі.
- •Найбільш вживані прийменники:
Заняття 11
Тема: Майбутній час недоконаного виду активного і пасивного станів. Дієслово esse у майбутньому часі.
Мета: ознайомити студентів із утворенням майбутнього часу активного і пасивного станів, формами дієслова у майбутньому часі, практикувати студентів у визначенні дієвідмін, основних форм дієслова, утворенні теперішнього і минулого часів активного і пасивного станів, розвивати пам'ять, логічне мислення; культивувати почуття необхідності вивчення латинської мови для майбутньої професії.
Вид заняття: лекція – семінар
Тип заняття: комбінований
Обладнання: роздатковий матеріал, дошка
Література: С.Т. Жулай, Є.К. Куварова «Латинська мова для студентів-юристів», В.П. Маслюк, М.Г. Сенів «Латинська мова», В.В. Ставнюк «Юридична латина», Л.П. Скорина, Л.П. Чуракова «Латинська мова для юристів»
Хід заняття
Організаційний момент: (дата, чергові, відсутні, повідомлення теми, мети заняття)
2. Перевірка домашнього завдання:
повторення матеріалу попередніх занять за питаннями:
Які граматичні категорії має латинське дієслово?
Скільки основних форм має латинське дієслово?
Як записується латинське дієслово у словнику?
Що означає кожна із форм дієслова?
Скільки існує дієвідмін?
Як визначити належність дієслова до будь якої дієвідміни?
Скільки основ можна визначити за допомогою 4 форм дієслова, поданих у словнику?
Як утворюється неозначена форма дієслова активного стану?
Як утворюється неозначена форма дієслова пасивного стану?
Назвіть особові закінчення дієслова.
Як утворюється теперішній час недоконаного виду?
Як утворюється минулий час недоконаного виду?
У якій відміні використовуються з’єднувальні голосні?
Назвіть форми дієслова esse у теперішнього часу.
Назвіть форми дієслова esse у майбутнього часу.
- перекласти речення на латинську мову, використовуючи слова:
Dico, dixi, dictum, 3 – говорити;
Frater, -tris m - брат;
Barba, ae f – борода;
Cresco, crevi, cretum 3 – рости;
Planta, -ae f - рослина;
Heva, -ae f – Єва;
Medĭto,1 – думати;
Accuso 1 – звинувачувати;
Iudico 1 – судити;
Iudex, -icis m – суддя;
Rideo, risi, risum 2 – посміхатися.
Рослини ростуть. 2) Єва звинувачується. 3) Борода росла. 4) Судді судять. 5) Суддя думає. 6) Брати посміхаються мені. 7) Вам говорили. 8) Браття звинувачувалися.
Відповіді: 1) Plantae crescunt. 2) Heva accusatur. 3) Barba crescebat. 4) Iudices iudicant. 5) Iudex meditat. 6) Fratres mihi rident. 7) Dicebamĭni. 8) Fratres accusabantur.
3. Повідомлення нової теми:
План
1. Утворення майбутнього недоконаного часу активного і пассивного станів.
2. Форми майбутнього часу дієслова esse.
3. Найбільш вживані прийменники.
4. Корисні вирази.
Питання 1.
Futurum I (Primum) Indicativi Activi et Passivi
Futurum I (Primum) Indicativi Activi et Passivi відповідає українському і російському майбутньому часу як недоконаного, так і доконаного виду.
Futurum I (Primum) Indicativi Activi et Passivi дієслів І і ІІ дієвідміни утворюється шляхом додавання до основи інфекта суфікса -b-, а особові закінчення приєднуються за допомогою тих самих з’єднувальних голосних, що й в презенс дієслів ІІІ дієвідміни .
У ІІІ і ІV дієвідмінах до основи інфекта у 1-й особі однини приєднується суфікс –а-, а в інших особах – суфікс –е- і відповідні особові закінчення.
Запам’ятати! У дієслів ІV дієвідміни у 3-й особі множині між основою і закінченням ставиться голосно –u-: muni-u-ntur (презенс).
Наприклад, (monēre – нагадувати, munīre - зміцнювати)
|
Activum |
||||||||
I |
II |
III |
III |
||||||
sing. |
1 |
lauda-b-o |
mone-b-o |
scrib-a-m |
muni-a-m |
||||
2 |
lauda-b-i-s |
mone-b-i-s |
scrib-ē-s |
muni-e-s |
|||||
3 |
lauda-b-ĭ- t |
mone-b-i-t |
scrib-ē-nt |
muni-e-nt |
|||||
plur. |
1 |
lauda-b-i-mus |
mone-b-i-mus |
scrib-a-mus |
muni-a-mus |
||||
2 |
lauda-b-i-tis |
mone-b-i-tis |
scrib-ē-tis |
muni-e-tis |
|||||
3 |
lauda-b-u-nt |
mone-b-u-nt |
scrib-ē-nt |
muni-e-nt |
|||||
|
Passivum |
||||||||
I |
II |
III |
III |
||||||
sing. |
1 |
lauda-b-or |
mone-b-or |
scrib-a-r |
muni-a-r |
||||
2 |
lauda-b-ĕ-ris |
mone-b-ĕ-ris |
scrib-ē-ris |
muni-e-ris |
|||||
3 |
lauda-b-ĭ-tur |
mone-b-i-tur |
scrib-ē-tur |
muni-e-tur |
|||||
plur. |
1 |
lauda-b-i-mur |
mone-b-i-mur |
scrib-a-mur |
muni-a-mur |
||||
2 |
lauda-b-i-mĭni |
mone-b-i-mĭni |
scrib-e-mĭni |
muni-e-mĭni |
|||||
3 |
lauda-b-ū-ntur |
mone-b-ū-ntur |
scrib-ē-ntur |
muni-e-ntur |
Завдання: провідміняти слова
radio āvī, ātum, āre [radius] сяяти, промінитися, блищати,
ē-bibo, bibī, bibitum, ĕre – випивати
ē-bullio, īvī (iī), — , īre – хвалитися
floreo, florui, -, 2 – відрізнятися, цвісти
Питання 2
Відмінювання дієслова esse у майбутньому часі.
|
sing. |
plur. |
1 |
ero |
erĭmus |
2 |
eris |
erĭtis |
3 |
erit |
erunt |
Питання 3.
Найбільш вживані прийменники:
Ad - до, на, при
adversus - проти, напроти
ante - перед
apud - у, коло, біля
circum - навкруг, навколо
contra - проти
extra - поза, зовні,
inter - між
intra - усередині
per - через
post - після
praeter - крім
propter - поряд, із-за
trans - ерез
supra - над, на, вище
Питання 4.
Ut ait lex – Як говорить закон.
Nemĭnĕ contradicentĕ. - Одноголосно. Без заперечень з будь якого боку.
Iusiurandum. - Присяга.
Ius possidenti. – Право володіння.
Ad melius inquirendum – На дослідування.
Iuris consultus. - Юрисконсульт.
Lex posterior derŏgat priōri. – Наступний закон відміняє попередній.
Time hominem unīus libri. - Бійся недоучки! (досл.: Бійся людини однієї книги!)
Sapere aude! - Зважся мислити!