
- •Тема 2. Трапеція. Теорема Фалеса
- •Тема 1.2. Теорема Фалеса. Трапеція – 12 годин
- •Розв’зування задач. Самостійна робота
- •Підбиття підсумків уроку
- •Організаційний момент
- •Самостійна робота
- •Підбиття підсумків уроку
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Формулювання мети і задач уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Вивчення нового матеріалу
- •Первинне закріплення нових знань учнів
- •Вивчення нового матеріалу
- •Первинне закріплення нових знань учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань учнів
- •Формулювання мети і задач уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Формулювання мети і задач уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Закріплення засвоєних умінь і навичок учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Формулювання мети і задач уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Вивчення нового матеріалу
- •Первинне закріплення нових знань учнів
- •7. Підбиття підсумків уроку
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Організаційний момент
- •Первинне закріплення нових знань учнів
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Математичний диктант
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Вивчення нового матеріалу
- •Первинне закріплення нових знань учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
- •Формулювання мети і задач уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Розв'язання задач різного рівня в диференційованих групах
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •1. Організаційний момент
- •2. Перевірка домашнього завдання
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Організаційний момент
- •Перевірка домашнього завдання
Самостійна робота
Кожне завдання самостійної роботи оцінюється в 6 балів.
Варіант І
1). Діагональ рівнобедреної трапеції утворює з основою кут 32°, а її бічна сторона дорівнює меншій основі. Знайдіть кути трапеції.
2). Більша основа рівнобедреної трапеції дорівнює 18 см, а її діагональ є бісектрисою гострого кута трапеції. Знайдіть меншу основу трапеції, якщо її периметр дорівнює 54 см.
Відповіді до самостійної роботи Варіант І. 1. 64°, 116°, 116°, 64°; 2. 12 см.
Варіант II
1). У рівнобедреній трапеції діагональ дорівнює більшій основі та утворює з нею кут 38°. Знайдіть кути трапеції.
2). У рівнобедреній трапеції діагональ є бісектрисою кута при основі. Більша основа трапеції дорівнює 26 см, а периметр — 50 см. Знайдіть меншу основу трапеції.
Відповіді до самостійної роботи Варіант II. 1. 71°, 109°, 109°, 71°; 2. 8 см.
Підбиття підсумків уроку
Учні формулюють властивості рівнобічної трапеції (слайд 7).
Домашнє завдання:
Читати 5.1, 5.2, 5.3
Розв’язати задачі
Середній рівень
1). Два кути трапеції дорівнюють 32° і 143°. Знайдіть два інших її кути.
2). Знайдіть кути рівнобічної трапеції, якщо різниця її протилежних кутів дорівнює 86°.
Достатній рівень
3). У рівнобічній трапеції діагональ перпендикулярна до бічної сторони і є бісектрисою гострого кута. Знайдіть кути трапеції.
Високий рівень
4. У прямокутній трапеції діагональ є бісектрисою тупого кута, основи трапеції дорівнюють 18 см і 12 см. Знайдіть периметр трапеції, якщо її гострий кут дорівнює 30°.
- Підготуйте коротку історичну довідку про математика Фалеса.
Урок №18
Тема уроку. Теорема Фалеса.
Мета уроку: сформулювати і довести теорему Фалеса; навчити учнів ділити відрізок на задану кількість рівних частин.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: набір креслярських інструментів, набір слайдів для презентації, проектор.
Хід уроку
Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання
Задачу 1 і 2 середнього рівня коментує з місця один учень.
Задачі 3 і 4 достатнього та високого рівнів двоє учнів записують на дошці
Формулювання мети і задач уроку
Актуалізація опорних знань учнів
Питання класу
Який чотирикутник називається паралелограмом?
Які властивості мають сторони паралелограма?
Сформулюйте ознаки рівності трикутників.
Як за допомогою циркуля та лінійки розділити відрізок на дві рівні частини? на три рівні частини?
Вивчення нового матеріалу
План викладення теми
Формулювання та доведення теореми Фалеса.
Розв'язання задачі про розділення відрізка на n рівних частин.
Історична довідка «Фалес Мілетський».
Теорема Фалеса
Учитель доводить теорему Фалеса, залучаючи учнів до її доведення (відповідають з місця). Основні етапи доведення записуються у вигляді плану у зошитах учнів.
Після доведення теореми, на екран проектується повне її доведення і ще раз учні відтворюють доведення теореми.
Теорема Фалеса. Якщо паралельні прямі, що перетинають сторони кута, відсікають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відсікають рівні відрізки й на іншій його стороні.
Зауваження. В умові теореми Фалеса замість сторін кута можна взяти будь-які дві прямі, при цьому висновок теореми буде таким самим: паралельні прямі, що перетинають дві дані прямі та відсікають на одній прямій рівні відрізки, відсікають рівні відрізки й на іншій прямій.