
- •1. Розрахунок обсягу закупівель (замовлень) матеріалів
- •1.1. Обчислення оптимального розміру закупівлі матеріалу та загальних витрат для створення запасу
- •1.2. Вибір обсягів замовлень та цін матеріалів
- •3. Аналіз руху запасів матеріалів та розрахунок обігових коштів у запасах матеріалів
- •3.1. Розрахунок загальних показників руху запасів
- •3.2 Періодична система поповнення запасів з фіксованим обсягом замовлення (псфз)
- •3.3. Періодична система поповнення запасів із змінним обсягом замовлення (псзз)
- •3.4. Безперервна система поповнення запасів з фіксованим обсягом замовлення (бсфз)
- •3.5. Безперервна система поповнення запасів із змінним обсягом замовлення (бсзз)
- •3.6. Розрахунок обігових коштів та порівняння систем поповнення запасів
- •Висновки
- •Список використаної літератури:
- •Додатки
3. Аналіз руху запасів матеріалів та розрахунок обігових коштів у запасах матеріалів
3.1. Розрахунок загальних показників руху запасів
Згідно завдання надалі розрахунки будуть проводитись для матеріалу M625.
Річна потреба матеріалу D = 12000 од. Цикл закупівлі tз = 10,7 дн. Річна кількість робочих днів L = 200 дн. Середньорічний розмір замовлення Qз = 641 од. Закупівельна ціна Pз = 28 грн.
В подальшому для аналізу руху запасів матеріалу в різних системах поповнення запасів приймемо такі загальні показники для першого циклу постачання.
Тривалість першого циклу постачання:
дн.,
де n — середньорічна кількість замовлень.
Денне споживання матеріалу протягом першого циклу постачання
од/день.
Пороговий рівень поточного запасу у точці замовлення на першому циклі постачання :
SзІ = dс tз= 60×5= 300 од.
Споживання матеріалу за перший цикл
DІ = dІ ТІп= 60× 10,69 = 641 од.
Рівень поточного запасу наприкінці першого циклу
SкI = SпI – DI = 641-641 = 0 од.
Обсяг замовлення матеріалу на першому циклі
QзІ = Qз = 641 од.
Рівень поточного запасу на початку другого циклу дорівнює
SпІІ = SкI + QзІ = 0 + 641 = 641 од.
Інтервал часу від початку циклу до точки нуль-перетину поточного запасу становитиме tоІ = 10,69 дн. (нуль-перетину немає).
На чотирьох подальших циклів постачання значення середнього денного споживання матеріалу розрахуємо за формулою:
,
де j – номер відповідного циклу постачання. Тоді
II цикл: dIІ = dc (100 + dIІ) / 100 = 60 × (100 – 40) / 100 = 36 од./день;
III цикл: dIІІ = dc (100 + dIІІ) / 100 = 60 × (100 + 60) / 100 = 96 од./день;
IV цикл: dIV = dc (100 + dIV ) / 100 = 60 ×(100 + 80) / 100 = 108 од./день;
V цикл: dV = dc (100 + dV ) / 100 = 60 × (100 - 50) / 100 = 30 од./день
3.2 Періодична система поповнення запасів з фіксованим обсягом замовлення (псфз)
Тривалість j-го циклу постачання є незмінним: Тjп = Тn.c. = 10,69 дн. = const
День точки замовлення на j-му циклі постачання є незмінним: Тз = Тj2 = 10,69 - 5 = 5,69 дн.
Обсяг замовлення на j-му циклі постачання є незмінним: Qз = 641 од.
ЦИКЛ II
Рівень запасу на початку другого циклу становитиме
SпIІ = SкI + Qз = 0 + 641 = 641 од.
Споживання матеріалу на другому циклі дорівнює
DIІ = dIІ Тп = 36 10,69 = 385 од.
Рівень запасу в кінці другого циклу становитиме
SкIІ = SпIІ – DIІ = 641 – 385 = 256 од.
Інтервал часу від початку циклу до точки нуль-перетину складе
t0ІІ = 10,69 дн.(нуль-перетину немає)
ЦИКЛ IIІ
Рівень запасу на початку третього циклу становитиме
SпIІІ = SкIІ + Qз = 256 + 641 = 897 од.
Споживання матеріалу на третьому циклі дорівнює
DIІІ = dIІІ Тп = 96 10,69 = 1026 од.
Рівень поточного запасу в кінці третього циклу становитиме
SкIІІ = SпIІІ – DIІІ = 897 – 1026 = –129 од.
Інтервал часу від початку циклу до точки нуль-перетину складе
t0ІІІ = SпIІІ : dIІІ = 897 : 96 = 9,3 дн.
ЦИКЛ IV
Рівень запасу на початку четвертого циклу становитиме
SпIV = SкIІI + Qз = -129 + 641 = 512 од.
Споживання матеріалу на четвертому циклі дорівнює
DIV = dIV Тп = 108 10,69 = 1155 од.
Рівень поточного запасу в кінці четвертого циклу становитиме
SкIV = SпIV – DIV = 512 – 1155 = –643 од.
Інтервал часу від початку циклу до точки нуль-перетину складе
t0IV= SпIV : dIV = 512 : 108 = 4,7 дн.
ЦИКЛ V
Рівень запасу на початку п’ятого циклу становитиме
SпV = SкIV + Qз = -643 + 641 = -2 од.
Споживання матеріалу на п’ятому циклі дорівнює
DV = dV Тп = 30 10,69 = 320 од.
Рівень поточного запасу в кінці п’ятого циклу становитиме
SкV = SпV – DV = -2 – 320 = –322 од.
Інтервал часу від початку циклу до точки нуль-перетину складе
t0V= SпV : dV = -2 : 30 = -0,1 дн.
Рівень поточного запасу на початку шостого циклу становитиме
SпVI = SкV + Qз = –322 + 641 = 319 од.
Рівні поточного запасу в системі ПСФЗ наведені в табл. 5 та рис. 4.
Таблиця 5 - Рівні поточного запасу в системі ПСФЗ
Точки циклу |
Час від початку графіка |
SпотІ |
SпотІІ |
SпотІІІ |
SпотІV |
SпотV |
SпотVI |
Початок І циклу |
0 |
641 |
|
|
|
|
|
Кінець І, початок ІІ циклу |
10,69 |
0 |
641 |
|
|
|
|
Кінець ІІ, початок ІІІ циклу |
21,38 |
|
256 |
897 |
|
|
|
Кінець ІІІ, початок ІV циклу |
32,07 |
|
|
-129 |
512 |
|
|
Кінець ІV, початок V циклу |
42,76 |
|
|
|
-643 |
-2 |
|
Кінець V, початок VI циклу |
53,45 |
|
|
|
|
-322 |
319 |
Час до точки нуль-перетину |
10,7 |
10,7 |
9,3 |
4,7 |
-0,1 |
|