- •I. Актуалізація опорних знань.
- •II. Мотивація навчальної діяльності
- •III.Вивчення нового матеріалу
- •IV.Систематизація і узагальнення знань
- •V.Підсумок уроку: рефлексія
- •I.Актуалізація опорних знань
- •II.Мотивація навчальної діяльності
- •III.Вивчення нового матеріалу
- •IV.Узагальнення та систематизація знань
- •I.Актуалізація опорних знань
- •II. Закріплення знань, умінь та навичок
- •I група
- •II група
- •I .Актуалізація опорних знань
- •II. Мотивація навчальної діяльності
- •I.Вивчення нового матеріалу
- •Демонстрація №6.
- •IV. Закріплення знань, умінь та навичок.
- •I.Актуалізація опорних знань
- •II. Мотивація навчальної діяльності
- •III. Вивчення нового матеріалу Демонстрація № 5
- •Лабораторний дослід №5
- •IV.Закріплення вивченого матеріалу
- •V.Домашнє завдання
- •I.Актуалізація опорних знань
- •I.Мотивація навчальної діяльності. Мозковий штурм.
- •III.Вивчення нового матеріалу
- •IV.Закріплення вивченого матеріалу
- •V.Домашнє завдання
- •I.Актуалізація опорних знань
- •I.Мотивація навчальної діяльності
- •II.Вивчення нового матеріалу
- •IV.Закріплення вивченого матеріалу
- •I.Актуалізація і мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
- •II.Узагальнення та систематизація набутих знань (38 хв)
- •III. Підведення підсумків. Оцінювання учнів (3 хв)
- •I.Актуалізація опорних знань
- •II.Основна частина уроку: письмова контрольна робота
Кременчуцька районна державна адміністрація
Відділ освіти
Методична розробка уроків з теми:
«Хімічні реакції»
Ткаченко Ю. М., учитель хімії
Піщанської гімназії
Кременчуцького району
Полтавської області
Кременчуцький район
2009
Тема: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну.
Оборотні й необоротні реакції.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції; розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій теоретично - за рівняннями хімічних реакцій; експериментально – за ознаками хімічних реакцій.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: розповідь учителя, хімічний тренінг , індивідуальна робота, демонстраційний експеримент, робота з підручником.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки безпеки в кабінеті хімії.
Девіз уроку: «Усе пізнається в порівнянні».
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
Хімічний тренінг: «Пригадай»
- Що таке хімічна реакція?
- Що показує рівняння хімічної реакції?
- Назвіть основні типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції( розкладу, сполучення, заміщення, обміну).
Завдання №1. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції (учні працюють по черзі коло дошки).
а)Zn + H2 SO4 → б) Fe + Cl2→
в) Al(OH)3→ г)NaOH+ HCl→
II. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми починаємо вивчення нової теми – «Хімічні реакції» (учні записують тему у зошити). Під час вивчення цієї теми ви дізнаєтесь про різні типи хімічних реакцій, про фактори, які впливають на їх протікання; навчитесь використовувати їх на практиці.
На сьогоднішньому уроці ви розширите свої знання про типи хімічних реакцій в залежності від кількості реагентів і продуктів реакції.
III.Вивчення нового матеріалу
1.Робота із таблицею
Класифікація хімічних реакцій
№ п/п |
Ознаки класифікації |
Типи реакцій |
1 |
Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакцій. |
Сполучення Розкладу Заміщення Обміну |
2 |
Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують. |
Окисно-відновні Без зміни ступенів окиснення елементів |
3 |
Виділення або поглинання енергії під час реакції. |
Екзотермічні Ендотермічні |
4 |
Наявність каталізатора. |
Каталітичні Некаталітичні |
5 |
Перебіг реакції до кінця. |
Оборотні Необоротні |
2.Демонстраційний експеримент №5
Тема: Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну.
Дослід №1.
Для проведення досліду візьмемо 6г порошку цинку і 3г сірки .Змішаємо.
Чи відбулася хімічна реакція? (ні).
Суміш нагріваємо. Відбувається сильний спалах.
Запишіть на дошці хімічне рівняння:
Zn +S=ZnS
Зробіть висновок, до якого типу належить ця хімічні реакція (сполучення); прочитайте визначення у підручнику (ст.82).
Хімічні реакції, в результаті яких із двох або кількох речовин утворюється одна нова речовина, називаються реакціями сполучення.
Дослід №2.
З ферум (II) сульфату одержіть ферум (II) гідроксид. Що необхідно додати? (Луг)
За якою ознакою можна судити про протікання хімічної реакції? (Випадіння осаду)
Запишіть рівняння хімічної реакції і визначте її тип. (Обміну)
FeSO4 +2NaOH=Na 2SO 4 +Fe(OH)2 ↓
Прочитайте визначення у підручнику на ст.84.
Хімічні реакції, під час яких дві речовини обмінюються своїми складовими частинами, утворюючи дві нові речовини, називаються реакціями обміну.
Дослід №3.
Осад, отриманий під час досліду №2, підігріваємо (обережно).
- Що спостерігаємо? (Зміна забарвлення) Запишіть хімічне рівняння і вкажіть тип реакції (розкладу).
Fe(OH ) 2=FeO +H 2O
Які реакції називаються реакціями розкладу? (У підручнику на ст.. 82.)
Хімічні реакції, в результаті яких із однієї речовини утворюються дві чи більше нових речовин, називаються реакціями розкладу.
Дослід №4.
У пробірку наливаємо 2-3 мл хлоридної кислоти, добавляємо гранулу цинку. Що спостерігаємо? (Виділення газу) Запишіть хімічне рівняння і визначте тип хімічної реакції .(Заміщення)
Zn +2 HCl =ZnCl 2+H2 ↑
Прочитайте визначення реакцій заміщення (ст.83).
Хімічні реакції між простою і складною речовинами, під час яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині, утворюючи нову просту і нову складну речовини, називаються реакціями заміщення.