Написання прізвищ прикметникової форми. Морфологічний розбір прикметників.
Дата _____________
Клас _____________
Урок №
Тема уроку. Написання прізвищ прикметникової форми. Морфологічний розбір прикметників.
Мета уроку: з’ясувати особливості творення прізвищ прикметникової форми; навчити школярів застосовувати правила; пояснити схему морфологічного розбору прикметника, сприяти зміцненню навичок правопису прізвищ прикметникової форми; сприяти зміцненню орфографічних навичок;
формувати загально пізнавальні вміння правильно відмінювати жіночі та чоловічі прізвища прикметникового типу; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу сприяти розширенню знань учнів про виникнення, побутування, значення й написання найбільш поширених українських прізвищ
виховувати гордість за своє прізвище, за яким стоять усі покоління роду кожного з учнів.
Лексична тема. Я і українська мова. Краса і багатство рідної мови.
Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок.
Методи і прийоми: розповідь, опитування, морфологічний розбір, метод вправ, самостійна робота , спостереження над мовним матеріалом.
Обладнання уроку: таблиця, картки для індивідуальної роботи, роздатковий матеріал.
Внутрішньо предметні зв’язки – Культура мовлення і стилістика. Використання в
мовленні прикметників-синонімів. Правильне вживання в мовленні
вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників.
Лексикологія і фразеологія. Засвоєння прикметників-означень, фразеологізмів з прикметниками. Прикметники-синоніми та антоніми.
Текст (риторичний аспект). Роль прикметників-епітетів у розкритті задуму висловлювання.
Між предметні зв’язки – використання прикметників для точного опису предметів, явищ і подій (географія, історія, ботаніка), епітет, порівняння, метафора (література).
Використана література:
Глазова О.П. Кольорове слово: Посібник для вчителя.6 клас. – Харків: Веста, 2004. – 45с.
Написання складних прикметників. Виражальні можливості прикметника: урок у 6 класі / І. Д. Вілісова // Вивчаємо українську мову та літературу (Основа) : Науково-методичний журнал. - 2008. - N 25. - С. 12-14.
Ожигова О.В. Ріда мова. Книга для вчителя: календарне планування та розробки уроків. 6 клас. – К.: Грамота, 2006. – 272с.
Онищук В.А. Типи, структура и методика урока в школі. – К., 1976.
Орфографічний словник української мови. - К., 1994.
Орфоепічний словник / Укл. Погрібний М.І. - К., 1983.
Сучасна українська літературна мова: Підручник / За ред. М.Я.Плющ. - К., 1994.
План уроку
Організаційний момент (1-2 хв.)
Перевірка домашнього завдання(5-7 хв.)
Актуалізація опорних знань(3-5 хв.)
Повідомлення теми і мети уроку(1-2 хв.)
Сприйняття й розуміння навчального матеріалу(5-7 хв.)
Закріплення вивченого(10-15 хв.)
Підбиття підсумків уроку(2-3 хв.)
Підготовка учнів до виконання домашнього завдання(1-2 хв.)
Прізвище – мелодія віків, у котру
вплелися перекази й легенди,
розповіді й казки про добрих чарівників.
А.Коваль
Хід уроку
І. Організаційний момент
От вже дзвоник дав сигнал.
Кожний з вас за парту став.
Стали рівно, як годиться.
Чи все на парті ? Подивіться.
А тепер часу не гаймо,
Працювати починаймо.
- Хто черговий? Хто відсутній на уроці? (На уроці відсутні …. Через хворобу, з невідомих причин).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Робота за індивідуальним картками
Я маю 4 індивідуальні картки і на них попрацюють такі учні, як …..
Будьте уважні виконуючи завдання, вчитуйтесь у завдання. Не засиджуйтесь довго. У вас 7 хвилин на виконання роботи.
Картка 1
Завдання: перепишіть, на місці крапок уставте, де потрібно, літеру н.
1.Люби життя у боротьбі щоден.лй. (Л. Забашпга). 2. Дала Вкраїна крила соколин..і. (М. Кондратенко). 3. Не марнуй хвилин безцін..их! (/. Жиленко). 4. Пташин..им дзвоном повниться земля. (К. Бальоха). 5. Відійшла журавлин..а пора, відлетіли з озеречка остан.л качки. (М. Стельмах). 6. Пригадуєте коропин..ий став у Сосонці? (М. Рильський). 7. Загула невпин..а пісня. (М. Вороний). 8. Старовин..у пісню мати вишиває голоском. (Б. Гірський). 9. Неба Вкраїни бездон..ая чаша. (Л. Забашта).
Картка 2
Завдання: перепишіть, уставте, де потрібно, пропущені літери.
1. Краса несказан..а була та цариця. (Дніпрова Чайка). 2. Краса душі — скарби нетлін..і, що їх плекати ми повин.Л. (С. Брант). 3. У житті кожної людини рано чи пізно настає зорян..ий час. (В. Захарченко). 4. Сонце радісно вставало, сон..у землю цілувало. (А Казка). 5. Мелодію прядуть бджолин.л хори на цвіті. (Є. Гуцало). 6. А невблаганний час минав. (М. Луків). 7. І ось уже всі квіти і травини видаються височен..им та густим лісом. (С. Васильченко).
Картка 3
Завдання: від кожної пари слів утворіть складні прикметники, запишіть їх.
Зразок. Політика й економіка — політико економічний.
Сиве волосся; південь і захід; пливти водою; п'ять днів; фізика і математика; білий і рожевий; легкі крила.
♦ Позначте у словах орфограму «написання складних слів через дефіс або разом».
Картка 4
Завдання : перепишіть, замість крапок уставляючи пропущені літери.
1. Цвіте, зел..ніє літо мален..ке в хаті на підвікон..і. (М. Доленго). 2. Ті квіти дрібнен..кі, мов дітки мален..кі, ро..біглись у гаю, я їх позб..раю. (Олена Пчілка). 3. Кущі жоржин, мокрісін..кі, мов кури, обтрушуються стиха від роси. (П. Засенко). 4. Яназб..рав повнісін..ку торбу гр..бів красноголовців. (М. Стельмах).
♦ Позначте в словах орфограму «м'який знак».
2.Пошукова робота
- Яке домашнє завдання було на сьогодні? (На сьогодні потрібно було підібрати уривок з тексту з підручника історії, географії чи біології, або ж з художньої літератури, де використовуються складні прикметники. Пояснити їх написання).
- Хто бажає на оцінку зачитати уривок який зумів віднайти і пояснити написання?(Опитати 2- 3 учні. Звернути увагу на грамотність зв’язного висловлювання при поясненні написання складних прикметників. Зробити висновок як орієнтуються у вивченому матеріалі.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
Яка частина мови називається прикметником? (Прикметником називається самостійна частина мови, яка виражає ознаку предмета або його приналежність і відповідає на питання: який?яка?яке?чий?чия?чиї?).
Які є ступені порівняння прикметників? Навести приклад.
Як відмінюються прикметники твердої і мякої групи?
Які правила правопису не з прикметниками?
Коли в прикметниках пишеться н, а коли нн?
Як пишуться складні прикметники?
Вибірково-розподільчий диктант
Утворити з поданих пар простих прикметників складні. пояснити їх правопис. Виписати в одну колонку прикметники, що пишуться разом, в другу – ті, що пишуться через дефіс.
Жовтий, гарячий; зелений, блакитний; срібний, чорний; червоний, жовтий; яскравий, зелений; сніжний, білий; журливий, поважний; п’ятий, поверховий; синій, рожевий; зеленуватий, вогненний; густий, зелений; блідий, синій; сліпий, білий.
(Жовтогарячий, зелено-блакитний, срібно-чорний, червоно-жовтий, яскраво-зелений, сніжно-білий, журливо-поважний, п’ятиповерховий, синьо-рожеевий, зеленувато-вогненний, густо-зелений, блідо-синій, сліпо-білий).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Оголошення епіграфа уроку й робота з ним.
Прізвище – мелодія віків, у котру
вплелися перекази й легенди,
розповіді й казки про добрих чарівників.
А.Коваль
- Чому прізвище – це «мелодія віків»? (Прізвище мелодія віків, бо вони передаються покоління в покоління).
- Чому Анатолій Коваль наголошує, що у нього вплелися перекази, легенди, казки? (Тому, що кожне прізвище має свою історію створення і розвитку).
- Яких «добрих чарівників» він мав на увазі? (Автор мав на увазі людей, носіїв цих прізвищ, а також героїчних і видатних людей).
- Прізвище – це зафіксоване в документах родинне найменування. Ім’я служить для виділення особи, по батькові вказує на зв’язок з батьком, а прізвище об’єднує членів однієї родини і дає змогу відрізнити їх від представників інших родин. Прізвище треба берегти, не ганьбити негідними вчинками, бо за ним стоять усі покоління вашого роду.
- От і ми з вами на уроці будемо говорити про прізвища прикметникової форми, навчимося правильно вживати їх у усному на писемному мовленні.
V. Сприйняття й розуміння навчального матеріалу
1. Робота з розвитку зв’язного мовлення (роздатковий матеріал)
- Прочитайте текст. Визначне його основну думку.
Оскільки назви населених пунктів (особливо сіл) повторюються, а до того ж мають по кілька близьких варіантів найменування, установити точно, від назви якого саме населеного пункту утворене прізвище, буває важко, а то й неможливо: Заболотний – село , Заболоть у Волинській і Житомирській областях, Заболото у Волинській і Львівській, Заболоття уВолинській, Закарпатській, львівській, Рівненьській, Чернігівській областях.
Завадський – від Завада, Завдів, Завадівкк. Цих назв населених пунктів є в Україні – 23, у Польщі, Словаччині (походять від слова завада – перешкода на дорозі).
Прізвище Коцюбинський могло походити від назв сіл Коцюбинці й Коцюбинчики; Вербицький – від назв сіл Верба, Верби, Вербичі. Отже, установити точно без додаткових відомостей про конкретну родину важко, навіть якщо це прізвище Варшавський або Білостоцький, бо крім загальновідомих міст з такими назвами, існують ще села й хутори в Польщі та в Україні. (А. Коваль).
Яка основна думка тексту? (Основна думка – не можна установити походження прізвище без додаткових відомостей).
До якого стилю належить цей текст? (Цей текст належить до наукового стилю).
- А звідки походять ваші прізвища? (Учні готували випереджальне завдання – спробувати пояснити походження свого прізвища. Воно походить: від імені, від географічної назви, від роду діяльності, від назви предмета, ознаки, явища).
2. Розповідь
- Прізвища в українській мові належать до розряду іменників, але за походженням, будовою та особливостями відмінювання їх поділяють на дві групи:
Прізвища іменникової форми : Кучеренко, Степанчук, Горобець, Кушнір
Прізвища прикметникової форми: Швидкий, Садовський, Занковецька, Задорожній.
Прізвища прикметникової форми відмінюються як прикметники твердої або мякої групи. Прізвища, що мають форму присійних прикметників, утворилися за допомогою суфіксів –ів, -їв, -ов, -ев, -єв, -ин, -їн, ишин, -їшин від імен чи прізвиськ братів.
Наприклад: Грицьків, Гуреїв, Зеров, Тютчев, Бердяєв, Іванишин. - Жіночі прізвища, що мають форму присвійних прикметників, не відмінюються: Тетяна Луків – д Тетяни Луків; Ольга Гаврилишин – до Ольги Гаврилишин.
У прізвищах на – ів і чергується з:
О після твердих приголосних: Якимів – Якимова;
Е після мяких та шиплячих Лукшів – Лукашева.
Робота з таблицею.
Відкрийте підручник на сторінці 189. Погляньте на таблицю написання слов’янських прізвищ прикметникової форми. Зачитаємо правила і запам’ятаємо їх.
.
Коли пишеться буква е? (Буква е пишеться після шиплячих та в ненаголошених суфіксах після ж, ч, ш, щ, ц).
Коли пишеться м’який знак? (М’який знак пишеться після м’яких д, т, з, с, ц, н ).
Коли пишеться апостроф? (Апостроф пишеться після б, п, в, м, ф, г, к, х та р перед я, ю, є).
VІ. Закріплення вивченого
Робота з підручником
Увага вправа 316. (Письмово).
Прочитаємо текст. (Читаємо).
Що ви дізналися про розвиток українського театрального мистецтва?(Ми дізналися про тріумфальний «театр корифеїв» - зачинателів, який згуртував тільки найкращих талановитих митців).
Чиї прізвища вам уже відомі? (Нам відомі прізвища Івана Котляревського, Миколи Лисенка, Івана Карпенка-Карого).
Що ви знаєте про цих майстрів сцени? (Це були відомі письменники та композитор).
Виписати з тексту імена та прізвища . звернути увагу на написання прізвищ прикметникової форми.
Пам’ятайте, що прізвища прикметникової форми передаються на письмі відповідно до вимови написання прикметників: Березівський, Городовий.
Відмінювання прикметникових прізвищ (усно)
Наступна вправа 317. Усно провідміняємо ім’я та прізвища письменників.(Спочатку відмінюємо колективно, потім індивідуально на оцінку).
Н.в. Михайло Коцюбинський, Леонід Глібов, Микола Вороний, Костянтина Малицька;
Р.в.Михайла Коцюбинського, Леоніда Глібова, Миколи Вороного; Костянтини Малицької;
Д.в.Михайлу Коцюбинському, Леоніду Глібову, Миколі Вороному, Костянтині Малицькій;
З. в.Михайла Коцюбинського, Леоніда Глібова, Миколу Вороного, остянтину Малицьку;
О.в. Михайлом Коцюбинським, Леонідом Глібовим, Миколою Вороним, Котянтиною Малицькою;
М.в. Михайлі Коцюбинському, Леонідові Глібову, Миколі Вороному, Костянтині Малицькій.
Навчальне редагування
Вправа 321.Спишіть вставляючи пропущені букви й дописуючи закінчення.
Спочатку прочитаємо текст. Визначимо, які букви потрібно поставити замість крапок.
Перше речення прочитає і скаже, які букви потрібно вставити ….. (По аналогії розбираємо всі речення).
Ми розібрали всі речення. Ваше завдання переписати і вставити на місці крапок потрібні букви, підкреслити їх, пояснити написання.
Робота з таблицею «Алгоритм морфологічного розбору прикметника» (Виконую на дошці, а учні в зошиті за мною).
Повернемося до нашого епіграфу. Віднайдіть прикметник.
. Зараз ми виконаємо морфологічний аналіз прикметника. Алгоритм роботи показано в таблиці. Отже, напишіть посередині – Морфологічний розбір прикметника.
Спочатку потрібно виділити потрібне слово з контексту.
Ми вже визначили, що це прикметних добрих.
Я пишу на дошці, а ви в зошиті з нового рядка. (Добрих).
Поставили тире. Назвати частину мови, до якої належить слово. (Це слово належить до прикметників).
Записуємо прикметник (Прикметник).
З’ясувати значення, яке позначає аналізований прикметник. (Прикметник позначає ознаку предмета , що сприймаються через відчуття).
Записуємо ознака предмета, що передається через відчуття. (Ознака предмета, що передається через відчуття ).
Поставити прикметник у початкову форму(називний відмінок, однина, чоловічий рід). (Добрий – називний відмінок, однина, чоловічий рід).
Записуємо початкову форму п’ять. (Добрий).
Визначити групу за значенням. (Добрих – якісний прикметник).
Записуємо групу за значенням. (Якісний).
З’ясовуємо який ступінь порівняння може утворювати. (добрих – вищий ступінь: добріших, найвищий – найдобріших. Може утворювати вищий і найвищий ступінь порівняння).
Записуємо, що може утворювати вищий і найвищий ступінь порівняння. (Вищий і найвищий).
З’ясовуємо форму: коротка чи повна. (Добрих – повна форма).
Записуємо форму прикметника. (Повна).
Називаємо змінні морфологічні ознаки: рід, число, відмінок. (добрих – середній рід, множина, родовий відмінок).
Яку синтаксичну роль виконує в реченні.. (Означення).
КЛЮЧ! Добрих – прикметник, ознака предмета, що сприймається через відношення, добрий, якісний, вищій та найвищий ступені порівняння, повна форма, середній рід, множина, родовий відмінок, означення.
Самостійна робота
Тепер самостійно на місцях виконайте морфологічний розбір прикметника зелений.
Перші з троє отримають оцінку.
Зелений – прикметник, ознака предмета за кольором, зелений, якісний, вищий та найвищий ступінь порівняння, повна форма, чоловічий рід, однина, називний відмінок.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
- Над якою темою ми працювали? (Ми працювали над темою: написання прикметникових прізвищ,над морфологічним розбором прикметника).
- На які дві групи поділяються прізвища за походженням та будовою? (За походження та будовою прізвища поділяються на іменникові та прикметникові).
- Як відмінюються прізвища прикметникового походження? (Прізвища прикметникового походження відмінюються як прикметники твердої чи м’якої групи).
- Як передаються на письмі українські прізвища прикметникової форми? (Українські прізвища прикметникової форми на письмі передаються відповідно до вимови й написання прикметників).
Коли пишеться буква е? (Буква е пишеться після шиплячих та в ненаголошених суфіксах після ж, ч, ш, щ, ц).
Коли пишеться м’який знак? (М’який знак пишеться після м’яких д, т, з, с, ц, н ).
Коли пишеться апостроф? (Апостроф пишеться після б, п, в, м, ф, г, к, х та р перед я, ю, є).
VІІІ. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання
Погоджено ____________________
підпис
____________________
оцінка