Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
госы2.docx
Скачиваний:
19
Добавлен:
17.09.2019
Размер:
761.65 Кб
Скачать

Розкрийте прийоми роботи над казкою: інсценізація, драматизація

У роботі над казкою широко застосовуються прийоми інсценізації й драматизації. Інсценізація - це переробка будь-якого твору для сцени або кіно. Можна пропонувати учням інсценізувати казку. Під драматизацією розуміють передачу подій, розказаних у прозовому чи віршованому творі, у драматичній формі, тобто в особах. Яскравим вираженням творчої активності дитячого колективу в процесі роботи над казкою є ігри-драматизації. Учні дістають певні рол! казкових персонажів, перевтілюються в ці образи і таким чином відтворюють сюжет казки. Драматизовані ігри справляють на молодших школярів величезне враження. Гра-драматизація саме й цікава тим, що в ній активну участь беруть діти, виявляється їхня творча індивідуальність. І чим виразніше розкриваються риси особистості дитини, тим більший інтерес виникає у неї до цієї гри. Тому не слід обмежувати творчу активність дітей, їхнє власне тлумачення казки, бажання вносити корективи у манеру рухів дійових осіб, їхню мову тощо. Важливо, щоб учні вільно, невимушене відтворювали сюжет казки, передавали і! народний колорит. 

Розробка уроку в початкових класах по темі: "Казки"

Мета. Читання:

  • підтримувати інтерес дітей до казок;

  • розвивати спостережливість, увагу, активізувати читацьку пам'ять;

  • закріплювати вміння розрізняти народну та авторську казку; формувати оцінні судження;

  • викликати бажання творити добро.

Природознавство:

  • поглиблювати знання учнів про тварин лісу;

  • продовжувати формувати поняття "звіріг;

  • звернути увагу дітей на зовнішній вигляд, спосіб живлення та місце проживання тварин;

  • виховувати екологічну культуру, гуманне і шанобливе ставлення до тварин.

Мова:

  • ознайомити учнів із правилом написання клички тварин;

  • вчити складати художні описи із заданої теми, нестандартно мислити, правильно висловлювати свої думки;

  • розвивати творчі здібності, мову;

  • збагачувати словниковий запас.

Обладнання.

  • Записи на дошці,

  • портрет І. Франка,

  • книга "Лис Микита",

  • картина до казки "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат",

  • плакат для списування,

  • перфокарти,

  • конверти-листи із завданнями для опису тварин,

  • розмальовки,

  • кубики для кожної групи.

Хід уроку

I.Організація класу. Привітання.

Вже дзвінок нам дав сигнал -

Працювати час настав

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

II.Створення проблемної ситуації.

(На дошці записані слова теми, слово "ліс" закрите аркушем паперу).

- Зійшли хмарки, і небо засиніло, А сонце ген, з-за обрію пливе, І всюди заіскрилось, засвітило! Напевно, диво казка тут живе...

-Де ж живе ця диво казка? Нам допоможе дізнатися тема сьогоднішнього уроку. Прочитайте тему.

(Діти читають запис на дошці).

-Як ви думаєте, про що йтиме мова? Що може бути водночас загадковим, казковим, чарівним?

(Діти висловлюють свої припущення).

-А перевірити, чи правильно ви здогадалися, допоможе тематичний словничок. Назвіть одним словом - ялина, береза, осика, дуб, лисиця, вовк, заєць, малина, суниця, гриби. (Ліс)

(Вчитель знімає аркуш, що закриває частину теми, де написано "ліс).

-Чому чарівний? (Бо гарний)

-Чому загадковий? (Бо несе багато невідомого, загадкового)

-Чому казковий? (Бо у багатьох казках дія розгортається у лісі, жителі лісу - герої казок).

-Давайте пригадаємо, дія яких казок відбувається у лісі, і вирушимо у наш казковий ліс.

(Діти називають казки, вчитель записує па дошці у вигляді тематичної павутинки, яку пізніше використає у підсумку уроку).

-Допоможіть мені пригадати, з якої казки цей ланцюжок.

Спекла - охолов - побіг - зустрів - втік - з'їла. ("Колобок")

-А чи пам'ятаєте ви, як закінчується казка? Які почуття викликає кінцівка казки? (Сум, жаль)

-Чому? (Бо лисичка з'їла Колобка)

-Давайте з вами пофантазуємо, і придумаємо свій кінець до казки, щоб Колобок лишився живим і неушкодженим.

(Діти розповідають свої історії).

-А ось яку історію нафантазували наші дітки. Вони підготували для вас невеличку виставу.

Інсценізація казки "Колобок".

Лисичка (співає).

Я лисиця, я сестриця -

Весела й лукава,

І звірям, і людям

Добре допікала.

Одних було підведу,

Другим похвалюся,

Посварю всіх, роздражню

Та й з усіх сміюся.

Ось яка я хитра, яка я гарна. Що це там таке? Здається, хтось іде...

Колобок (співає).

Я веселий Колобок,

Я рум'яний Колобок,

Я від баби утік,

Я від діда утік,

Від усіх утечу!

Й далі покочусь...

Лисичка. Ой, це ти, Колобочку. Який же ти гарний, кругленький, напевне, смачний, і пісенька у тебе чудова, але щось я недочувати стала, сядь мені на мордочку і заспівай ше раз.

Колобок. Я веселий Колобок...

Лисичка. А-а-м! Ой-ой-ой, лишенько. Що це за Колобок? Всі зуби поламала. Та ти твердий, черствий, а який недобрий, гіркий, кислий. Фу-фу, нехороший. Хто тебе виліпив. Ти не з тієї казочки, що я знаю, той був славний, а ти якийсь чорний. (Вибігає, тримаючись за зуби).

Колобок. Так тобі й треба. Це мене діти так нафантазували, зробили мене несмачним, і завдяки їм я залишився живим. Покочуся собі я далі, назустріч новим пригодам. (Співає).

Вчитель. Зачекай, Колобочку, що це ти несеш?

Колобок. Книжку взяв у бібліотеці, та от біда, читати не вмію. Бачу, шо про лисичку книжка, бо малюнки у ній є, а прочитати не можу.

Вчитель. А от у нас у класі всі діти уміють читати, хочеш, ми тобі допоможемо? Діти, допоможемо Колобкові?

(Колобкові пропонується сісти у класі і працювати разом із дітьми).

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.

1.Відомості про автора. Презентація книги.

Вчитель. О! Я знаю цю книжку. Над створенням її працював цілий творчий колектив. Автор твору - Іван Якович Франко. (Далі називає художника та видавництво) Про автора ви уже дещо знаєте.

-Ким був батько І. Франка? (Ковалем)

-Як називала мати Івана у дитинстві? (Ясьо)

-Чи здібний був учнем Івась? (Так)

-Чому на портреті Франко у вишитій сорочці? (Майже завжди носив вишиванку)

-Як вшановують пам'ять про великого українського поета? (Названо місто Івано-Франківськ, вулиці на його честь, є пам'ятник у Львові)

2.Ознайомлення із жанром твору.

-Розглядаючи малюнки, я помітила, що йтиме мова про тварин, які спілкуються. Отже, який жанр твору? (Казка про тварин)

-А ще я помітила, що текст написано у формі вірша. Отже, яка ця казка? (Віршована)

Висновок. "Лис Микита" - авторська віршована казка про тварин.

3.Слухання казки смисловими блоками. Методика "Кероване читання з передбаченням".

Перший блок.

-На вашу думку, зможе Лис заманити Вовчицю на риболовлю?

Другий блок.

-Чи співпало ваше передбачення?

-Що ж сталося насправді?

-Як ви думаєте, чи багато наловить Вовчиця риби хвостом?

Третій блок.

-Чи співпало передбачення?

-Чи зможе витягнути рибу Вовчиця?

Четвертий блок.

-Чи здогадалися ви, з якої казки цей уривок?

-Який епізод української народної казки "Лисичка - сестричка і Вовк-панібрат" взяв Франко?

-Чим відрізняються ці казки?

-Послухайте діалог і скажіть, хто його веде?

"Рибку їм, шановна тітко.

Дай же, серденько, й мені!"

-То хто є дійовими особами казки?

-Розгляньте картину. Чи відповідає вона змістові казки? Що потрібно змінити?

(Показ ілюстрації до казки "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат").

4. Читання учнями тексту. Словникова робота. Підживиться Повсякчас Лестився Піддобрявся Напруга Підмога

Повторне читання казки смисловими частинами (читають діти).

-Прочитаємо уривок із казки і спробуємо її продовжити.

1част. - хором;

2част. - напівголосне читання;

3част. - у особах;

4част. - мовчазне читання.

-Чим закінчилася ловля риби для Вовчиці?

(Показ ілюстрації до продовження казки, розповідь дітей). Вибіркове читання.

-Де відбувалася описана подія?

-Коли відбувалася подія?

-Знайдіть рядки, у яких розповідається, як Лис переконав Вовчицю.

-Розгляньте ілюстрацію і скажіть, яким є Лис у казці?

(Хитрим, улесливим, брехливим)

Фізкультхвилинка.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]