Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Забов запод шкоди_лекц¦¬_Харит_2004-2005.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
06.09.2019
Размер:
673.79 Кб
Скачать

7. Збільшення та зменшення розміру відшкодування

Потерпілий має право на збільшення розміру відшкодування шкоди, якщо його працездатність знизилася порівняно з тією, яка була у нього на момент вирішення питання про відшкодування шкоди (ст. 1203 ЦК України).

Збільшення розміру відшкодування шкоди може мати місце тільки за вимогою зацікавленої особи як в добровільному порядку, так і у разі виникнення спору – судом.

Підставою такого звернення потерпілого може бути зниження його працездатності порівняно з тією, яка була у нього на момент вирішення питання про відшкодування шкоди. Однак, причинно-наслідковий зв’язок між такими змінами здоров’я повинен співпасти із таким зв’язком за первісним юридичним складом, на підставі якого виникло таке зобов’язання. Процес встановлення всіх цих обставин аналогічний тому, який передбачений для визначення втрати працездатності взагалі.

Крім того, збільшення розміру відшкодування можливе за заявою потерпілого у разі підвищення вартості життя розмір відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, підлягає індексації на підставі рішення суду.

До того ж, за заявою потерпілого у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати розмір відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, підлягає відповідному збільшенню на підставі рішення суду (ст. 1208 ЦК України).

Таке рішення пояснюється тим, що зобов’язання із відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи є грошовими тривалими в часі зобов’язаннями, тому розмір відшкодувань може змінюватися у зв’язку з процесами інфляції в економіці.

Оскільки платежі за такими зобов’язаннями призначені на утримання фізичної особи, вони повинні збільшуватися в тій ж пропорції, в якій підвищується вартість життя. Тут використовується критерій заробітної плати, а індексом є розмір мінімальної заробітної плати, яке щороку встановлюється Верховною Радою України. Такий показник використовується, зокрема для оцінки рівня життя населення з метою виконання державою своєї соціальної функції.

Рівень життя визначається також встановленим у державі мінімальним споживчим рівнем. Тому законодавець надає можливість вимагати підвищення розміру відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю у випадках:

1) підвищення вартості життя;

2) збільшення розміру мінімальної заробітної плати.

При цьому в першому випадку матиме місце індексація, а в другому – відповідне збільшення вказаної суми. Однак і в першому і в другому випадку це питання вирішуватиметься судом на підставі заяви потерпілого.

Разом із тим, особа, на яку покладено обов'язок відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я потерпілого, має право вимагати зменшення розміру відшкодування шкоди, якщо працездатність потерпілого зросла порівняно з тією, яка була в нього на момент вирішення питання про відшкодування шкоди (ст. 1204 ЦК України).

Зменшення розміру відшкодування шкоди може мати місце тільки за вимогою зацікавленої особи, на яку покладено обов’язок її відшкодувати. Підставою такого звернення боржника може бути підвищення працездатності потерпілого порівняно з тією, яка була у нього на момент вирішення питання про відшкодування шкоди. Процес встановлення всіх цих обставин аналогічний тому, який передбачений для визначення втрати працездатності взагалі. За аналогічних обставин може бути змінений розмір відшкодування шкоди в залежності від майнового становища особи, яка завдала шкоди життю чи здоров'ю фізичної особи, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Підставою для зменшення розміру відшкодування за даних умов може бути:

1) визнання боржника інвалідом;

2) досягнення ним пенсійного віку;

3) завдання шкоди не умисними діями. В тому разі, якщо при настанні інвалідності або досягнення пенсійного віку матеріальне становище боржника не погіршилося (він продовжує працювати і одержує заробітну плату, достатню для відшкодування шкоди в попередньому розмірі), то підстав для зменшення розміру відшкодування немає.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.