Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розкриття властивостей буктрейлеру як сучасного засобу популяризації книги та читання.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
10.06.2019
Размер:
159.41 Кб
Скачать

Зміст

Вступ

Розділ 1. Буктрейлер, як один із видів реклами. Теоретичні засади дослідження

1.1 Основні поняття дослідження

1.2 Історіографія дослідження

1.3 Типологія створення буктрейлера

1.4 Роль буктрейлера в промоції новинок книгодруку

Розділ 2. Розроблення методики створення буктрейлера

2.1 Особливості роботи над буктрейлером

2.2 Процес створення буктрейлера

Висновки

Список використаних джерел

Додаток

Вступ

Останнім часом у світі спостерігається втрата інтересу до читання книг. Тож усі небайдужі, насамперед представники видавничого ринку, змушені шукати нові інструменти просування своєї продукції.

Одним із ефективних видів сучасної мультимедійної продукції – є буктрейлер, пік поширення якого припадає на початок ХХІ ст. Етимологія поняття "буктрейлер" вказує на його комунікаційну природу (від англ. trail — "тягти", утвореного від іменника "слід"). Отже, буктрейлер покликаний просувати книгу, сприяти доведенню її змісту до читача, залишити слід у його свідомості. Водночас він має інтригувати, викликати бажання самостійно прочитати книгу.

Малодослідженими є соціокомунікативні властивості та функції буктрейлеру, резерви підвищення ефективності їх комунікаційного впливу на реципієнта. Комунікаційні та мистецтвознавчі особливості мультимедіа, одним із різновидів яких є буктрейлер, розкриваються З. Алфьоровою в монографії "Межі видимого. Становлення візуального мистецтва" [1]; специфіку засобів візуальної комунікації розкривають М. Плешакова та О. Лаврик [19]. Механізми створення візуальних образів та особливості їх сприйняття аудиторією, а також структуру візуального комунікаційного процесу детально аналізує А. Бергер [2]. Ці праці створюють концептуальну базу для пізнання сутності та визначення особливостей буктрейлеру як засобу комунікації. Варто відзначити, що у фаховій літературі відчувається нестача наукових публікацій, присвячених безпосередньо комунікаційній специфіці буктрейлерів. Сучасним дослідженням цього медіапродукту, на нашу думку, є стаття Ю. Щербиніної [27], в якій розкриваються особливості буктрейлерства як видавничої стратегії. У даній праці «буктрейлер» аналізується автором із позицій літературознавства, семантики та психології.

Актуальність теми дослідження. Проблема читання знаходиться в даний час у зоні особливо пильної уваги суспільства. Читання стає не тільки засобом входження людини в культуру, а й серйозним чинником його особистої успішності в різних сферах життєдіяльності. Враховуючи особливості сприйняття інформації молодими людьми, презентація літературних творів через використання відеоряду - один з ефективних способів формування читацького інтересу. Буктрейлер є темою не дослідженою. Саме тому методика створення буктрейлера є актуальною для теорії та практики у видавничій справі.

Метою дослідження є розкриття властивостей буктрейлеру як сучасного засобу популяризації книги та читання, підвищення його комунікаційного впливу на реципієнта.

Поставлена мета дослідження зумовила такі завдання:

  • Визначити типологію створення буктрейлера.

  • Визначити методику створення буктрейлера.

  • Дослідити роль буктрейлера у промоції книги.

  • Створити власний буктрейлер для популяризації книги.

Об'єкт дослідження:рекламна телевізійна продукція.

Предметом дослідження є буктрейлер як сучасна форма реклами книги.

Для даної роботи є актуальними системний аналіз праць та джерел. Аналіз поняття буктрейлер та супутніх понять. Метод порівняння дозволить з'ясувати відмінності та подібності різних видів буктрейлерів. За допомогою синтезу і узагальнення визначити типологію буктрейлера.

Логіка дослідження зумовила структуру курсової роботи: вступ, два розділи, висновки, список використаних джерел, додатки.

Розділ 1. Буктрейлер, як один із видів реклами. Теоретичні засади дослідження

1.1 Основні поняття дослідження

Буктрейлер є засобом для популяризації книги. Заохочення людей до читання. «Читання - це засіб розширення кругозору та інтелектуального розвитку, посередник в спілкуванні, базове вміння для навчання та життя» [9, с. 11]. Молодь надає перевагу друкованій продукції, де широко представлений відеоряд, звідси популярність ілюстрованих журналів і коміксів. Враховуючи особливості сприйняття інформації молодими людьми, презентація літературних творів через використання відеоряду - один з ефективних способів формування читацького інтересу є буктрейлер. Єдиного визначення поняттю буктрейлер не існує. Ми пропонуємо переглянути декілька видів визначення поняття.

«Буктрейлер - це невеликий відеоролик, основне завдання якого - розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати і підштовхнути до прочитання або переосмисленню вже прочитаного» [8]. Інще визначення за Дарсі Паттісоном характеризує книжковий ролик як самостійний жанр. «Новий жанр назвали «буктрейлером» (від англ. «book», «книга» і «trailer», тобто «трейлер», «причеп» -- звичний у кіно прокаті додаток до основного показу, анонс іншої стрічки, що демонструється перед сеансом або в рекламних паузах» [31].

Т. Лісовська у методичних рекомендаціях визначає буктрейлер (англ. Booktrailer) - як невеликий відеоролик, що розповідає у довільній художній формі про будь-яку книзі. На її думку, «мета таких роликів - пропаганда читання, залучення уваги до книг за допомогою візуальних засобів, характерних для трейлерів до кінофільмів. Як правило, тривалість буктрейлера становить не більше 3 хвилин. Такі ролики знімають як до сучасних книг, так і до книг, що стали літературною класикою» [13, с. 4]. Досі не існує не тільки загальноприйнятих вимог, але навіть певних критеріїв оптимальної тривалості буктрейлера. Спеціалізований англомовний блог про буктрейлери заявляє як оптимальну тривалість ролика одну-півтори хвилини [29]. Поціпух О. зазначає, що «не існує меж для створення буктрейлерів, їх можна створювати по прозі та віршам, дорослим та дитячим книгам. Для цього можна використовувати відео, а можна обійтися ілюстраціями, фотографіями, розворотами книг і підходящої за настроєм музикою. Буктрейлери знаходять все більшу популярність в середовищі людей, які мріють зробити хоч щось для того, щоб кількість читаючих і в нашій країні і в світі збільшилась» [20].

Про історію створення буктрейлерів відомо небагато. «Перші буктрейлери представляли собою слайд-шоу з ілюстрацій з текстом або закадровою мовою. Саме таким було перше відео, зняте до роману Джона Фарріса в 1986 році» [5, с. 3]. Часто буктрейлер порівнюють з трейлерами до фільму, які вже давно стали частиною рекламної кампанії фільмів. «Трейлери анонсували фільм і збирали натовпи глядачів. Саме на початку 2000-х працівникам книжкового ринку спало на думку, що і книги можна рекламувати схожим чином. «Сьогодні в США і Європі рідкісна рекламна кампанія книги обходиться без буктрейлерів. Буктрейлери з'явилися в 2002 році, а популярність здобули з розвитком розміщення відеофайлів на YouTube і аналогів» [17].

Мета буктрейлера зробити так, щоб потенційний читач негайно купив книгу. «Вперше буктрейлер продемонстрували широкій публіці в 2003 році на книжковому ярмарку в Луїзіані. Ролик рекламував нову на той момент книгу Крістіана Фіхана - «Темну симфонію», десятий за рахунком роман з багатотомної вампірської серії [24].

Цей був перший буктрейлер, знятий на книгу, а не фільм. Буктрейлер швидко вийшов за межі професійного рекламного виробництва. «Він здобув популярність в інтернеті, став невід'ємним складником контенту відеохостингів». Мільйони читачів сьогодні не просто викладають враження від книг на форумах, а, «використовуючи можливості мультимедіа, ілюструють улюблені твори короткими відеоанотаціями» [17].

Поширення буктрейлера тісно пов'язане з новими медіа. Канадська радіо-телевізійна і телекомунікаційна комісія так визначає нові медіа: «Будь-яка медіа продукція, що є інтерактивною і поширюється цифровими методами»[21].

Буктрейлер в основному складається з ілюстрацій, для поширення яких використовуються соціальні мережі. Буктрейлери поширюються саме через соціальні спільности. «Основною платформою є Youtube через який ролик завантажується, а далі за допомогою посилань поширюється через інші соціальні мережі та відеохостинги» [6]. У наш час з'являється все більше авторів професійних буктрейлерів, та ще років десять тому мало хто чув про них. Одним із перших і нині успішних авторів буктрейлерів є Пол Мерфі. «Я почав створювати буктрейлери ще в 2002 році, під час роботи з маркетингом у великого австралійського видавця. У той час, не було YouTube, MySpace або Facebook, і відео були зіграні в книжкових магазинах на старий стиль CRT телевізорів. Після роботи у видавничій індустрії протягом п'яти років, я вирішив зробити кар'єру у виробництві відео. Просування книги через відео є ідеальним для мене, процес створення бук трейлера дозволяє мені поєднувати свої творчі здібності та досвід маркетингу з обох галузей» [30].

Пол Мерфі не користувався відеохостингами, яких ще тоді не існувало. Тепер інноваційні технології дозволяють сучасникам використовувати відеохостинги та браузери. Пропонуємо розглянути ці терміни ближче. «Відеохостинг - сайт, що дозволяє завантажувати і переглядати, коментувати відео в браузері. Браузер (Інтернет-браузер) - програма (додаток), яка призначена для перегляду веб-сторінок» [13, с. 4].

Іноді до відеопрезентації книги некоректно застосовують назву тизер. Буктрейлер і тизер - подібні, але не тотожні поняття. «Тізер (від англ. Teaser - «дражнити» ) - рекламне оголошення, побудоване як загадка і містить частину інформації без демонстрації самого продукту. У цьому сенсі тизерами можна умовно вважати буктрейлери, що передують вихід книги. Але все ж правильніше застосовувати цей термін до анонсування нових фільмів, телепрограм і комп'ютерних ігор» [11, с. 196].

На сьогоднішній час не існує конкретного визначення терміну «буктрейлер». На нашу думку, Т. Лісовська найбільш детально розкриває поняття «буктрейлер». За допомогою методу абстрагування на основі вищесказаних понять ми створили власне визначення. Буктрейлер ( від. англ. «book» - книга; «trailer» - трейлер) - це короткотривалий відеоролик, що розповідає про книгу, з метою зацікавити глядача і спонукає його до прочитання книги.

З вищесказаного, ми розкрили основні поняття: буктрейлер, читання, тизер, відеохостинг, нові медіа. Не існує єдиного визначення поняття буктрейлер. Детально проаналізувавши буктрейлер, ми визначили, що головне завдання буктрейлера - популяризація книги. За кордоном буктрейлери з'явилися у 2002 році, але популярності набули з розвитком відеохостингів - таких, як YouTube. Зараз індустрія книжкових трейлерів знаходиться на стадії стрімкого розвитку.

Соседние файлы в предмете Журналистика