Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Правові основи й технологія журналістських розслідувань на телебаченні як реакції на суспільні проблеми регіону

.pdf
Скачиваний:
2
Добавлен:
10.06.2019
Размер:
1.54 Mб
Скачать

141

освіти та науки. Однак, будівля вже декілька років поспіль дивним чином поступово, але впевнено перетворюється нібито на готель, нібито на навчальний корпус для студентів ВПУ.

Чарівне це перетворення здійснює директор училища, депутат севастопольської міської ради Сергій Круглов, який стверджує, що має на це законне право. Не з ким з мешканців будинку тут, зрозуміло, не радилися. Люди кажуть, що умови їх життя стають схожими на існування у загоні для худоби украй недбайливого господаря.

СИНХРОН Титр: Олена Довгополова – мешканка гуртожитку

«Утро начинается с подъема, когда ученики ВПУ с таким громким гоготом проносятся по этажу, тарабанят тебе в двери, проходят к учебному классу. Вы можете представить, что такое ученики».

Кор.(у/к)

ВМЗ

Реконструкцію

кімнат другого поверху під аудиторії директор ВПУ

пояснює необхідністю, адже не вистачає площі під навчальну базу училища. Каже, що всі роботи з реконструкції будівлі узгоджені з МОН України і цього достатньо. Теж саме кажуть в севастопольському управлінні освіти. Можливо, прагнення керівництва ВПУ щодо поширення й покращення навчальної бази є високими. Однак, втілення їх у життя якось дуже суперечить звичайним людським моральним принципам, не кажучи вже про депутатські.

Щоб звільнити другий поверх для реконструкції директор Серігй Круглов віддав розпорядження виселити звідси всіх його мешканців на інші поверхи або будь-куди. Тим, хто відмовлявся залишити свої оселі, створювали нестерпні умови. Мешканці розповідали, що непокірним вимикали світло й воду, студенти училища вибивали двері та вибивали стіни кирками.

СИНХРОН Титр: Ірина Архіпова – мешканка гуртожитку

37.04 «Я четырнадцать лет прожила в своих комнатах. Естественно, утда уже и деньги и душа – все вложено. Мы, естественно, уходить отказались. 24 октября люди ушли на работу. Взломали – ученикам кувалды в руки, они выбивают двери, разбивают сантехнику, люди приходят с работы – воды нет, унитазы разбиты, раковины разбиты выселяйтесь. Опять не выселяемся. Значит, 29 октября утром ушли на работу отключили свет. 39.25 + 0.08 Причем так, поднимаешься на второй этаж – это наше правое крыло, другая секция, там после ремонта жила дочка заместителя директора – у нее свет был, дальше секции наши работников завода – света нет. Напротив меня секция – учебный класс – свет был, еще одна секция заводчан – нет света. То есть, отключили исключительно свет у работников завода, которые здесь давно жили с постоянной пропиской. 0.34 11.10 Я школьный учитель государственного языка и литературы, у меня две несовершеннолетние девочки школьницы, в доме нет природного газа, отрезали электроэнергию – в зиму! . 11.20

142

Кор.(у/к) ВМЗ

Директор училища називає все це вигадками та хворою уявою неврівноважених скандалістів. Стверджує, що не було а ні якого відключення, а ні яких розпоряджень для варварства з боку студентів. Щоправда, повторити все це перед камерою відмовився, мовляв, що не бажає брати участь у проекті, де всі ці люди обливають його брудом, і виправдовуватись – нижче його гідності.

Якось появу в учнівському гуртожитку хоч якось можна зрозуміти, то реконструкцію його п’ятого поверху під готельні номери – пояснити вже важче. В управлінні ж освіти та науки таке пояснення існує. І хоча воно дуже схоже на анектод, озвучують його покійно і решуче. Іншого просто – не має.

СИНХРОН Титр: Володимир Тільк, заступник начальника управління освіти і науки СМДА

7.01 Что касается на 5 – этаже гостиницы, это у нас тоже все делается с разрешения МОНУ, это учебно-производственная площадка училища, так как оно готовит специалистов по профессии «агент по организации туризма» и «экскурсовод».

Кор.(у/к) ВМЗ

Таке відчуття, що майбутнім агентам з організації туризму більше, ніж на п’ятому поверху гуртожитку, не має де побачити готельні номери, щоб мати уяву, як вони виглядають. Щодо екскурсоводів, взагалі не зрозуміло, в чому полягатимуть їх функції в готельній кімнаті, коли вони там опиняться. За словами директора училища - це нормальна практика по всій країні, адже будь

– якій навчальний заклад повинен мати власну матеріальну базу для практики своїх студентів. Втім, влітку, коли учнів не має, ця навчальна база перетворюється в звичайний готель.

Частина першого, третього і четвертого поверхів здається в оренду приватним фірмам і підприємствам. Є тут автошкола і майстерня з ремонту взуття. Деякі житлові секції заселені туристами.

Директор каже, що вимушений це робити на користь училища. Адже кошти від платних послуг та частково від оренди спрямовуються на позабюджетний рахунок навчального закладу та використовується виключно на його потреби. Фактично гуртожиток став джерелом позабюджетних прибутків. Відповідність платних послуг до переліку, затвердженого Кабміном перевірятиме контрольно-ревізійна комісія.

Що до людей, які мешкали у гуртожитку понад 10 років, для них незабаром може не залишитися місця. У депутата – директора дуже багато проектів. Він сам прописався тут сам разом з сином – також депутатом тільки Гагарінської райради. Мовить, що до цього довела скрутна ситуація: власна домівка не добудована, квартири не має. Адміністрація переконує людей, що прав на житло тут вони не мають, втім, запевняють, що виселяти нікого не збираються. Можливо, поки що.

143

Між тим за діючим законом України, окремі сім’ї горезвісної будівлі давно мали б право займатися приватизацією свіоїх осель. Вчені ж мужі стверджують, що зробити це людям ніхто й ніколи не дозволить.

СИНХРОН Титр: Володимир Тільк, заступник начальника управління освіти і науки СМДА

14.27 «Извините, значит, Это общежитие относится к государственной собственности, и приватизировать или передавать в коммунальную собственность ни МОНУ ни УМОН никогда и не думало. 14.40

Кор.(з/к)

ВМЗ

А замислитися

б не завадило! Адже, юристи такої впевненості не

поділяють. І управлінці, і пан Круглов, схоже зовсім не стежать за змінами в українських законах. Що ще більш дивно – не стежать за ними й в Міністрестві освіти й науки України. Згідно постанові Кабінету міністрів від 26 травня 2004 року цей гуртожиток не тільки міг, а й повинен був бути переведеним у комунальну власність Севастополя.

СИНХРОН Титр: Анатолій Жерновой – голова Севастопольського міського

відділення Союзу адвокатів України, генеральний директор юридичної фірми «Джерело», адвокат

«Они ссылаются на Закон Украины, пункт 9 стаття 8 ЗУ «О приватизации государственного жилищного фонда». Кабинет министров постановил «об утверждении положения порядкапередачи в коммунальную собственность общегосударственного жилищного фонда, находившегося в полном хозяйственном ведении или оперативном управлении предприятий, учреждений и организаций. Согласно пункта 2: передаче в коммунальную собственность подлежат ведомственные дома, кроме общежитий. И, вот, на этом построили всю, так сказать, базу. Но…26. 05.04 Кабмын постановил: о внесении изменений в …. Пункт 2-ой гласит: передаче в коммунальную собственность подлежат дома ведомственные жилищного фонда, в том числе и общежития. Исходя из этого, Министерство образования и науки, в оперативном управлении котрого находится именно данное общежитие, обязано безвозмездно передать его в коммунальную собственность, после чего жильцы общежития в установленном законом порядке могут жилье приватизировать».

Кор.(з/к)

ВМЗ

Отже,

не зрозуміло, за якими законами діє керівництво училища, яке

сьогодні змушує мешканців гуртожитку підписувати договір оренди, щоб мати право залишитися в оселі. Строк дії дивного договору – один рік. Згідно одного з пунктів: орендар зобов’язується добровільно звільнити житло по

144

закінченні цього терміну. Фактично, має погодитись і підписатись під тим, що через рік може опинитися на вулиці.

За захистом своїх законних прав жителі мають звернутися до органів прокуратури, зокрема Генеральної – радять юристи. Згідно статті п’ятої Закону України «Про прокуратуру», органи цього відомства, які представляють інтереси територіальної громади і держави мають звернутися з позовом до суду про передачу гуртожитку у примусовому порядку.

Вед (у/к)

Поки герої нашої програми продовжують балансувати на межі закону, ми, зрозуміло, не можемо поставити кінцевої крапки. Ми й надалі спостерігатимемо за розвитком подій.

Нагадаю, що в кожному конкретному випадку ми звертаємося за кваліфікованою правовою допомогою до партнерів програми – співробітників юридичної фірми «Джерело», яку очолює її генеральний деректор, голова Севастопольського відділення Союзу адвокатів України, уповноважений представник Міжнародного Комітету з захисту прав людини у м. Севастополі Анатолій Жерновий.

Наступну програму «Межа закону» дивіться 18 серпня, у четвер. Як і завжди о 18.30. І я дуже сподіваюся, що наша телепрограма допоможе вам ніколи не втрачати надію на справедливість. На все Вам добре. І до побачення.

КІНЕЦЬ

145

ДОДАТОК Є

ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ “БРИЗ» ВМС ЗС УКРАЇНИ

Редакція телебачення

«До ефіру допускаю»

«Відредаговано»

 

 

Головний редактор М.Мамчак

Редактор редакції телебачення

 

капітан 2 рангу

 

І.Чміль

« 11 » квітня 2008 р.

« 11 » квітня

2008 р.

 

Назва сюжету: Люфт для ліфту (15-тиріччю простою присвячується) Автор: А. Петрова Оператор: В. Ткаченко, О. Бухтіяров Монтажер: І. Петрова Хронометраж: 7.33 хв.

Призначено до ефіру на :

ТК “БРИЗ» 13.04.2008р. «12.00 -13.05» ТК “БРИЗ» 14.04.2008р. «19.00 -20.00»

Програма «Межа закону»

Вед. (у/к)

В наш час автомобіль вже не розкіш, а засіб пересування. Інша справа – ліфт! Для мешканців окремих багатоповерхівок у Севастополі цей винахід науки й техніки ще позаминулого сторіччя з часом стає тільки ще більш недоступним. Серед таких зокрема опинилися жителі шостого будинку по вулиці Маринеско. Його побудували п’ятнадцять років тому. Рівно стільки ж мешканці чекають, коли запрацює ліфт.

Кор. (з/к) ВМЗ

Із 1993-го року родина Панових не припиняла сподіватися, що наступить день, і вони підіймуться на свій десятий поверх не пішки, а ліфтом. Вже зросли діти й невдовзі робитимуть перші кроки сходинками онуки. Тепер, настала їх черга сподіватися. Самі ж колись щасливі новосели надію вже майже втратили. Зате з віком придбали хвороби, з якими боротися з підйомом стає все важче.

СИНХРОН Титр: Анатолій Панов – мешканець будинку по вул. Маринеско, 6

19.51 «Выходя из дома, все отработано – не забыли ли что-то, потому, что уже и возраст, и лишний раз подняться на 10-ый этаж без лифта, согласитесь, это тяжело. Сейчас вот, чуть спина прихватила – и одышка, и потный. Тяжело, конечно. 20.11 + 20.25 Как въехали в дом, при развале СССР его сдавали, сдали без лифта, и обещали, обещали.

146

Титр: Галина Чабан – мешканка будинку по вул. Маринеско, 6

4.33 У меня седьмой этаж. Без лифта. Если так идешь один – куда ни шло. А если с сеточками, что-то купишь, конечно, тяжело. А пожилые люди практически не выходят даже. 4.45

Кор. (з/к) ВМЗ

Взагалі-то, проектувався будинок із ліфтовою шахтою, а в машинному відділенні навіть стояв (власно, й досі стоїть) ліфтовий двигун.

STAND-UP

27.45 «Це той самий ліфтовий двигун, якому жодного разу так і не довелося попрацювати за призначенням. Більше п’ятнадцяти років єдина функція цієї установки – збирати пил. А саме машинне відділення все більше стає схожим на помешкання Карлсона.» 28.01

Кор. (з/к) ВМЗ

Маринеско, 6 – одне із багатьох творінь Закритого акціонерного проектнобудівельного об’єднання «Севжитлобуд». Воно ж взяло побудовану будівлю на свій баланс, тобто зробило відомчою. Так її мешканці залишилися відрізаними від комунальних служб міста, зокрема ліфтового господарства. Саме ж підприємство проблему непрацюючого ліфту так і не вирішило. Як взагалі горезвісний будинок міг у свій час пройти дві контрольних комісії та бути зданим в експлуатацію: на це питання сьогодні ніхто відповісти не у змозі.

СИНХРОН Титр: Анатолій Панов – мешканець будинку по вул. Маринеско, 6

21.25 У нас на пятом этаже жил главный инженер раньше, сейчас он уже переехал, как он сказал, сам «умный прибор», который руководит работой лифта вверх – вниз, когда комиссия приходила, он был поставлен. Комиссия ушла – и следом пришли люди сняли и унесли 21.48 + 21.55 Сама шахта существует, двигатель там стоит. 21.59

СИНХРОН Титр: Сергій Скібін – заступник начальника головного управління житловокомунального господарства м. Севастополя

8.53 «Пятнадцать лет назад все могло быть. Вы поняли, да, что я сказал. Пятнадцать лет назад были разные варианты. А сегодня ввести дом и не ввести лифт - комиссия не подпишет. 9.08 + 2.18 «У нас на балансе, у управления 924 лифта. Это те лифты, в которые мы

можем вкладывать бюджетные средства. В принципе в городе более 1200 лифтов. Получается, что 300 лифтов они ведомственные. Другой формы собственности. Вкладывать мы можем деньги только в коммунальную собственность. Они идут на ремонт и содержание жилых домов, в том числе и лифтов». 2.59

147

Кор. (з/к) ВМЗ

Згідно з договором із «Севжитлобудом» увесь цей час будинок обслуговується кооперативом «Строитель-2». Втім, за ліфти тут не відповідають. І не збираються, навіть якщо запропонують, каже його голова Тетяна Антонова. Місячний прибуток ЖКГ складається виключно з квартирної платні жителів будинку та становить чотири тисячі гривень. Цього не вистачить ані на які роботи. До того ж, і без ліфту турбот вистачає.

СИНХРОН Титр: Тетяна Антонова – голова ЖКГ «Строитель-2»

1.51 «Мы только делаем коммунальные услуги. 1.41 «, уборка, освещение подъездов, вот, этими вопросами занимаемся. 1.47 8.08 Лифты – это их хозяйство, они нам их не передавали официально нам,

ничего..» 8.17 +8.34 по-правилам, ЗАПСО Севжилстрой должны были их сдать вместе с Сев лифтом официально сдать в эксплуатацию. 8.44 + 8.50 Они их не сдали 8.52

Кор. (з/к) ВМЗ

До «Севжитлобуду» ми приїхали разом із Тетяною Павлівною. Втім, ані директора, ані його заступника на місці не виявилося. Нам запропонували зателефонувати після обіду, що ми й зробили.

В розмові телефоном із заступником директора Владиславом Нечитайло - у минулому він був генеральним директором підприємства, після тривалих вагань Владислав Олександрович відповів спочатку, що не може сказати, як так сталося із будинком по Маринеско, 6, а пізніше, коли був сповіщений, що за проханням мешканців готується телевізійний матеріал з цієї проблеми - і взагалі озвучив сумнів стосовно того, що цей будинок знаходиться на балансі їх підприємства. Пан Нечитайло повідомив, що йому необхідний час, щоб самому в усьому розібратися. Нам нічого не залишалося, як погодитись почекати. Ми домовилися, що зателефонуємо наприкінці тижня. В п’ятницю, після обіду. Втім, і тоді ніяких коментарів ми так і не отримали.

СИНХРОН Титр: Сергій Скибін – заступник начальника головного управління житловокомунального господарства м. Севастополя

4. 44 « Лифт в этом доме, на сколько я понимаю, может быть какой вариант!? – он может быть не введен изначально. Для этого его нужно предъявить как положено в горгостехнадзор, прочее. И тогда он попадает на обслуживание в севастопольлифт, там есть три фирмы, которые обслуживают по городу лифты». 5.08

Кор. (з/к) ВМЗ

За словами директора спеціалізованого ремонтно-будівельного управління «Севастопольліфт» Геннадія Манькова, ніяких договірних відносин між їх підприємством і «Севжитлобудом» не існувало й не існує. Тож, буде домовленість і фінансування – буде й розмова.

148

Експертне обстеження ліфтів комунальних будинків за законом здійснюється раз на 25 років. Після цього слідує капремонт. У міста також є свої проблеми з міськими ліфтами. Втім, тут хоча б зрозуміло, хто за що відповідає. Є план роботи, яка, хоч іноді й повільно, але все-таки робиться. З ліфтом у горезвісному будинку все набагато складніше. І перш за все, мова йде про великі гроші, про десятки тисяч гривень.

Чи може переведення будинку по Маринеско у комунальну власність міста стати шансом здійснити мрію? І чи можливо це взагалі?

СИНХРОН Титр: Сергій Скибін – заступник начальника головного управління житловокомунального господарства м. Севастополя

7.33 У этого дома есть балансодержатель, хозяин есть у этого дома. Каждый житель хозяин квартиры своей, и они вместе хозяева подъезда, кровли и так далее. Но на балансе он где-то состоит. У кого-то вернее. Вот, тот, у кого дом состоит на балансе, должен производить действия по вводу лифта». 7.53 + 12.56 «Существует порядок приема в коммунальную собственность. Начинается он с того, что ведомство, которое хочет передать в коммунальную собственность оно обращение пишет в администрацию, в городской совет и дает свое согласие – вот, это первый документ, согласие собственника. А потом существует большая процедура, которая заканчивается тем, что городской совет принимает решение о приеме в коммунальную собственность, поручает администрации осуществить ряд мер вплоть до оформления актов приема – передачи». 13.36

Кор. (з/к) ВМЗ

Звичайно, такий поворот подій влаштував би мешканців будинку. Але чи сподобається така ідея господарям будівлі? Якщо ні, чи готують вони інші пропозиції для розв’язання наболілої проблеми?

Отже, виявляється, що для жителів запустити ліфт сьогодні вже не просто розкіш, а мегарозкіш: на свої «кровні», цього не дозволиш, у кредит, як інші «комфортності» не придбаєш, а крім самих мешканців поки ці проблеми більш нікого не хвилюють. Навіть тих, через кого вони виникли. Ось і доводиться обмежуватися тим лише, що по кілька разів на день то Бога, то чорта згадувати. Першого – завдячуючи, що ноги ходять. Другого – разом зі всіма, на кого до цього часу наївно й дарма сподівалися. Чи не дарма?...

КІНЕЦЬ

149

ДОДАТОК Ж

ТК «Девком». В «Пульс города» от 2 февраля 2007 года Херсонес противоречивый

Раиса Холодняк посещает 35-ю береговую батарею каждый год. Бухта Казачья, скалистая местность, остатки огромной крепости, которая стояла на защите города. Сейчас здесь развороченные мощным взрывом остатки легендарной батареи. У санитарки Раисы до сих пор перед глазами лето 42 года. Она вместе с другими женщинами ухаживала за ранеными, которые находились прямо на скале.

В отличие от многих современных историков, очевидец Раиса Степановна не считает, что их бросили. Наоборот, всегда говорит о необыкновенном мужестве всех воинов.

СИНХРОН (Раиса Холодняк) 50.39… раненый… – 51.13… не нужно…

Именно с 35-й береговой батареи уходили из Севастополя его последние защитники в 1942 году. Считается, что командование бросило на произвол часть советской армии. Согласно расчетам, тогда в Севастополе осталось около 80 тысяч людей вместе с ранеными. Сколько покончило с жизнью, погибло и попало в плен, точно не знает никто.

Недавно депутаты приступили к выполнению своих предвыборных обещаний перед ветеранами. В частности, на последней сессии горсовета было принято решение о землеотводе для 35 береговой батареи на Маячном полуострове – почти 17 гектаров. В ближайшее время планируется провести конкурс по застройке мемориала. Согласно решению его будут возводить за счет добровольных пожертвований граждан и организаций. По словам главы горсовета Валерия Саратова, туда планируют вложить серьезные деньги. Память в веках обойдется примерно в 3 миллиона долларов. К народной стройке люди готовы, однако при этом все-таки хотят, чтобы при постройке их мнение было учтено.

СИНХРОН (Валерий Саратов, председатель Севастопольского городского Совета) 1.01.01… люди… – 1.01.19… поддержку…

Возможно, под видом благоустройства на территории будущего музейного комплекса могут быть размещены и некоторые коммерческие объекты. Например, кафе и сувенирные магазины, свойственные исторически важным местам, которые часто посещают туристы. Всякая помощь может подразумевать под собой определенные уступки инвестору.

150

Председатель земельной комиссии Дмитрий Белик отвергает всякую идею коммерции. Да и частные структуры, по его словам, взамен ничего не требуют.

СИНХРОН (Дмитрий Белик, депутат горсовета) 05.42… у меня нет… – 06.01… провели…

06.10… там не будет… – 06.28… Севастополя…

Мемориал будет представлять собой именной памятник. Главная идея – голубой купол, на нем – фотографии защитников Севастополя. К настоящему моменту в наличии уже есть около 4,5 тысяч. Данные собирали все вместе и самыми разными способами. Глава горсовета Саратов и нардеп Колесниченко даже побывали на передаче «Жди меня». Там до сих пор продолжается сбор информации: в основном, приходят письма от родственников ветеранов, причем из разных концов мира. Самих защитников Севастополя уже осталось совсем мало.

СИНХРОН (Александр Рудометов, ) 13.40… их без волнения читать… – 13.59… захоронений… СИНХРОН (Валерий Володин) 04.16… заходя в этот… – 04.51… Севастополя…

Решение, принятое на сессии, не только утвердило проект землеустройства, но и причислило территорию вокруг 35-й батареи к категории земель историко-культурного назначения.

После этого необходимое согласование разработки этого проекта с руководством национального заповедника «Херсонес Таврический» было просто отменено. В то же время председатель земельной комиссии говорит, что его директор Леонид Марченко в свое время отказался дать согласие на отвод земельного участка, препятствуя созданию мемориала в бухте Казачья. Причину депутат Белик нашел быстро.

СИНХРОН (Дмитрий Белик, депутат горсовета) 01.13… шло, я скажу… 02.54… жителей…

Леонид Марченко о круглом столе националистов ничего не знает. Более того, говорит, что никакого приглашения туда не получал. Информацией Дмитрия Белика крайне удивлен и расстроен. По словам директора заповедника, на месте будущего мемориала находятся укрепления Страбонова Херсонеса, уникальные в своем роде. Это и стало истинной причиной его несогласия с решением горсовета.

СИНХРОН (Леонид Марченко, директор Национального заповедника

«Херсонес Таврический») 01.47… впереди… – 02.07… тот Херсонес....

13.05... а мемориал... – 13.10... городище...

Соседние файлы в предмете Журналистика