Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Критерії професіоналізму ведучих теленовин (на прикладі телеканалу Донбасс).docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
10.06.2019
Размер:
53.04 Кб
Скачать

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра журналістики

Курсова робота

з дисципліни: "Теорія журналістики"

на тему: "Критерії професіоналізму ведучих теленовин (на прикладі телеканалу "Донбасс")"

Виконала: Орехова Г.Ю.

Керівник: доцент кафедри журналістики,

Пономаренко Л.Г.

Донецьк – 2013

Зміст

Вступ

Розділ 1. Ведучі як професійні речники теленовин

1.1 Ведучий теленовин: позиція в кадрі та за кадром

1.2 Діяльність ведучого в інформаційній службі телевізійних новин

1.3 Мова та стиль повідомлень як професійна риса ведучого новин

Розділ 2. Новини та зірки українського телебачення (на прикладі телевізійної служби новин каналу "Донбасс")

2.1 Майстерність та професійність ведучих теленовин

2.2 Професійний виклад телевізійних новин

Висновки

Список використаної літератури

Вступ

Курсова робота "Критерії професіоналізму ведучих теленовин (на прикладі телеканалу Донбас)": 20 сторінок,10 джерел.

Мета роботи: розкрити характер професійності ведучих теленовин, в розрізі їх діяльності та функціонуванню в межах телеканалу "Донбас".

Об’єкт дослідження: сучасні інформаційні новини.

Предмет дослідження: професіоналізм ведучих теленовин.

У роботі зроблено аналіз телеведучих випуску новин телеканалу "Донбас" з точки виявлення рівня їх професіоналізму, та вмінні працювати у службах новин.

Тема даної курсової роботи була спрямована на розкриття характеру професійності ведучих теленовин, в розрізі їх діяльності та функціонуванню в межах телеканалу. По-перше, визначимо роль ведучого журналіста в інформаційній програмі, зазначимо сукупність змін впроваджених в структуру новин та діяльності телеведучого.

По-друге, даємо повну характеристику професії – ведучий теленовин. В контексті також використовуємо досвід та приклад попередніх поколінь діяльності телеведучих, а саме підґрунтя роботи дикторів телебачення. Подальше розглянемо типи поведінки ведучих згідно з встановленими прототипами, що допоможе більш глибше зазирнути в структуру виробу українських теленовин та детально у практичній частині оцінити техніку поведінки ведучих.

По-третє, розглянемо та визначимо етапи роботи ведучого у випусках новин. Оскільки діяльність телеведучого розкриває принципи необхідних професійних якостей та вмінь.

У другому розділі ми розглянемо та проаналізуємо роботу телеведучих на прикладі підготовки та видачі в ефір інформаційною редакцією каналу "Донбасс" програми "Время новостей Донбасса".

У курсовій роботі ми використовували роботи з журналістики Гояна В.В. "Типові та жанрові особливості інформаційної телепрограми" Кузнєцова Г.В. "Телевізійна журналістика: критерії професіоналізму, підручники Муратова С.А. "Телевізійне спілкування в кадрі та за кадром", Станіславського К.С. "Робота актора над собою", Князева А. "Основы тележурналистики и телерепортажа" та інших авторів; у практичній частині була взята до уваги інформація та архівні данні з сайту телеканала "Донбасс".

Розділ 1. Ведучі як професійні речники теленовин

Телебачення володіє значно більшою ефективністю впливу, ніж преса і радіо. Важлива особливість телебачення – особистісний, довірливо – інтимний характер телевізійного спілкування. Телебачення виступає в якості потужного комунікаційного фактору, що впливає на психологію людей різного віку, що формує їхній світогляд.

У робочий матеріал тележурналіста входять усне і письмове слово, зображення, шуми, музика. Все це зумовлює і особливості телевізійних жанрів. Телебачення дозволяє аудиторії на власні очі спостерігати подія, доповнити зображення звуками (музикою, шумами, дикторським текстом і т. п.), прочитати текст (спеціально виведений на екран або демонстрований у вигляді документа), почути живий голос героя і реальне звуковий супровід події.

Сприйняття глядачем програми цілком залежить від досконалої роботи творчого колективу над категорією " мова повідомлення ", що, окрім вербального (словесного) змісту, включає:

 • ступінь яскравості та насиченості " телевізійної картинки " образною інформацією;

 • послідовність рубрик;

 • вербальну та невербальну мову ведучих у їхніх монологах і бесідах з гостями студії;

 • темп мовлення та частоту зміни кадрів;

 • інтер’єр студії;

 • розташування ведучого та гостей в студії відносно один одного і глядачів (телекамери);

 • рівень технічного оснащення, що впливає на якість ефірного сигналу та ступінь реалізації професійних можливостей творців програми.

1.1 Ведучий теленовин: позиція в кадрі та за кадром

Загалом сучасне телебачення має у своєму складі сім одвічних амплуа телевізійного журналіста, що і створюють центральну ланку в мережі побудови телевізійного каналу:

 • репортер;

 • інтерв'юер;

 • коментатор;

 • оглядач;

 • модератор;

 • шоумен;

 • ведучий новин.

Журналіст (від фр. Journal – щоденник, jour – день; сходить до лат. Diurna – щоденний) – співробітник ЗМІ, обов'язки якого полягають у тому, щоб оперативно зібрати, обробити, грамотно і доступно викласти актуальну інформацію.

Серед важливих чинників зовнішньої привабливості фахівці виділяють наступні:

 1. Здоровий вигляд. Це перше за значимістю якість зовні привабливого образу телеведучого. Його зовнішній вигляд повинен випромінювати здоров'я і оптимізм. Здорові люди найбільш працездатні, схильні до творчості, їм властиві товариськість і почуття гумору.

 2. Гармонія рис обличчя. Ця якість має особливе значення для всіх телеведучих, але особливо для працюючих в інформаційних програмах, випусках новин, де поза статична і нерухома і основну увагу телеглядачів прикута до лиця. Що стосується провідних авторських, шоу та інших програм, то тут обов'язкова умова – відсутність явно виражених недоліків на обличчі.

 3. Струнка і пропорційна фігура. Наявність стрункою і пропорційної фігури бажане, але не категорична вимога до роботи телеведучого.

 4. Білі, рівні зуби. Якщо у телеведучого хворі ясна, а зуби не здорові, це обов'язково буде видно на екрані, особливо якщо передача йде крупним планом. Білі рівні зуби дають можливість телеведучому красиво усміхатися.

Телеведучий сприймається як "учитель" людства. Новина для телеведучих – гнучкий матеріал, що не досяг свого потенційного глядача. Завдання ведучого в цьому випадку донести цей матеріал і оформити його відповідно до професійної техніки. З "сухого" достовірного повідомлення, йому необхідно побудувати насичений текст (підводка до сюжету). [1]

У рамках телевізійних проектів різних жанрів під час прямого ефіру можуть бути протранслювати зображення і звуковий супровід не одного, а кількох подій, що відбуваються одночасно на різних майданчиках, які є елементами єдиної сценарної структури (в тому числі і за участю провідних або гостей), а також заздалегідь зняті і змонтовані матеріали (хроніка, відеосюжети тощо), так чи інакше пов'язані з транслюються подією (предметом, темою ефіру).

Робота в прямому ефірі, що дозволяє, дійсно, використовувати всі можливості телебачення, повинна передбачати якесь рівність між ведучим і аудиторією. Успіх передачі визначається не лише розміром і оперативністю інформації, її оцінкою глядачами, визнанням правоти журналіста або, принаймні, спробою зрозуміти його точку зору, прислухатися до неї, а й умінням ведучого знайти форму щирої розмови і бажанням вислухати опонента. Цей настрій на спілкування – вирішальне якість, яка виробляє в собі ведучий прямого ефіру, Прямий ефір – це дохідливо і живо подана картина того, що відбувається (звукова і зорова), донесення ситуації до аудиторії. Глядач разом з ведучим ще не знає, що станеться в наступну хвилину. Тому й особливе загострену увагу аудиторії, яка як би "входить" у атмосферу, що відбувається в реальному часі і стає його безпосереднім свідком, більше того, учасником, думаючим і вирішальним самостійно.

Дизайн студії – один із тих складників, що візуально формують імідж ведучого. Вдалий дизайн студії може підкреслювати імідж ведучого, доповнювати його (як приміром, у програмах французького телебачення "Cas d’cole", "Le journal de la sant", "FAX Culture", "Zig-Zag Caf" та ін.) або "відтіняти" (наприклад, ведучі "Le journal" на TV5 Europe у світлому вбранні на темному фоні студії). "Кольори створюють ілюзію простору, – пише В. Шепель. – Так, червоний колір "робить" приміщення меншим за розміром, ніж воно є насправді, а світло-блакитний, навпаки створює ефект простору, коричневий у свою чергу звужує" [6].

Отже, образ ведучого й образ студії повинні бути оригінальними, такими, що запам’ятовуються, не викликають негативних емоцій, не протирічать один одному, є доречними, гармонійними, такими, що сприяють продуктивному діалогу з гостями та глядачами.

Телевізійні новини поступово наближаються "до більш персоніфікованої подачі", тобто ведучі тримають ефір на більш "товариських" відносинах. Деякі телекомпанії США свого часу намагалися зробити ставку на молодих ведучих, але потім довелося повернутися до людей середнього віку, бо глядачі відносяться до них з більшою довірою та повагою. Українські телеканали здебільшого використовують закордонну телевізійну політику: "посмішка, посмішка й ще раз посмішка", де ведучий наближений до товариського стилю новин.

Соседние файлы в предмете Журналистика