Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки трудового навчання 1клас.doc
Скачиваний:
8
Добавлен:
19.12.2018
Размер:
6.22 Mб
Скачать

V. Практична робота.

— А зараз ви назбираєте тільки ті дарунки осені, які вам найбільше сподобалися. Не варто збирати багато листочків — краще знайдіть декілька найгарніших (шишечок, квіточок, травинок). Та пам'ятайте:

Вам у походи ходити

і мандрувать, любі діти.

Вмійте ж природу любити,

кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром —

квіти, дерева і трави ...

Цвіту не вирви задаром,

гілки не втни для забави!

Оберігайте ж повсюди

шлях і стежиночку в гаї.

Все те окрасою буде

нашого рідного краю. (77. Синиченко)

VI. Оцінювання робіт.

Вчитель оглядає дитячі колекції.

— Діти, прислухайтеся, що шепоче на вушко вітерець. (Діти від­повідають.) Мені він повідомив, що ви всі гарно попрацювали, та й природу не скривдили. Ви всі якнайкраще виконали доручення Майстра і Майстринки. Вони будуть задоволені.

VII. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам ходити в гості до осені?

— А що ви бачили?

— Що чули?

— До чого торкалися ручками?

— Що ви хотіли б виготовити?

— Ой, вітерець ще щось нашіптує на вухо. Прислухаймося! Він говорить, що такі гарні дітки люблять гратися. Пограймося з вітерцем.

Гра "Розплутай плутанину".

Одній дитині пропонують заплющити очі, а діти перекладають плоди до листочків іншого дерева чи куща; змішують листя різних дерев тощо.

ПРИРОДНИЙ МАТЕРІАЛ

Уроки 3-4

Тема. Збирання квітів рідного краю. Виготовлення квіткової абетки.

Об'єкт праці. Квіти різних видів місцевих рослин, квіткова абетка.

Мета. Ознайомити учнів з різновидами місцевих квіткових рослин. Про­демонструвати їх застосування для прикрашання двору, побутових і виробничих приміщень та використання в народній медицині. Виховувати любов та повагу до народних традицій та звичаїв.

Матеріали та інструменти. Картон, пензлик, клей, засушені квіти різних видів, зразки робіт, малюнки квітів.»

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць.

Перед початком уроку вчитель перевіряє наявність усіх необхідних матеріалів та інструментів.

II. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок — починаємо урок. Працюватимем старанно, щоб почуть наприкінці, що у нашім першім класі діти — просто молодці!

НІ. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Відгадування загадок.

• На городі тичка, а на тичці капличка.

Без вікон, без верха, а в ній людей без числа. (Мак)

• Синьоока чарівниця

часто в полі в нас вертиться. Де вінки вона спліта, — пшениці рідкі й жита. (Волошка)

• Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив — його не займає. (Барвінок)

• Сама я гарненька, на сонечко схожа,

краї всі біленькі, серединка жовта. (Ромашка)

2. Розповідь учителя з елементами бесіди.

— Діти, чи здогадалися ви, хто прийшов сьогодні до нас у гості? Правильно, квіти. Розгляньте малюнки. (Вчитель демонструє малюнки квітів.) Які з цих квітів вам відомі? Де ви їх бачили?

А для чого люди висаджують квіти у квітниках, поблизу своїх помешкань? (Діти відповідають.)

З давніх-давен люди прагнули прикрасити своє житло, тому і садили під- вікнами айстри, півники, жоржини, троянди, гвоздики, мальви. Дівчатка, щоб прикрасити себе, збирали польові квіти — маки, ромашки, волошки, плели з них вінки.

І ромашок, і волошок

повні поли нарвемо.

На межі з квіток пахучих

ми віночки сплетемо.

Так співали дівчатка, ідучи в ліс, на луки по квіти. їх не тільки у вінок вплітали. В Україні віддавна поширився звичай класти у першу купіль дитини різні ароматичні рослини, промовляючи при цьому побажання. Так, у купіль хлопчика клали любисток (щоб любили), гілочку дуба (щоб був міцний, як дуб), а також барвінок (щоб довго жив), чорнобривець (щоб був чорнобривий), живокіст (щоб міцнішими були ручки і ніжки). А в купіль дівчинки — ромашку (щоб рум'яна була), калину (щоб красива була), любисток (щоб люб'язна була) чи цвіт яблуні (щоб червоненькі щічки мала).

В народі вінок, квіти — обов'язкові атрибути народних обрядів, звичаїв, свят. Про них складено багато чарівних легенд, переказів.

Та не тільки заради краси любить наш народ квіти. Здавна люди лікувалися від різних хвороб цілющими відварами рослин.

Назбираю ягідок,

ромашки і м'яти.

Зварю діткам я чайок,

щоб росли хлоп'ята.

Квіти — постійні супутники нашого життя. Вони на клумбах, у кімнаті, у вазонах. Вони на вишиваних рушниках, скатертинах, фіранках, на нашому національному одязі. Ними розмальовували печі, стіни оселі. Засушені, їх клали за образи, готували різні напої, відвари.

Сьогодні ми з вами ближче ознайомимося з квітами нашої місцевості.

— Діти, хлопчик-Барвінок проситься до нас на урок!

Він збентежений. Виявляється, квіти посперечалися між собою, кому за ким ставати в ряд, аби дітки з усіма ними познайомилися. Що ж нам робити?

Барвінок просить вас розв'язати цю суперечку і допомогти квіточкам зайняти свої місця. Давайте розмістимо квіточки за алфавітом, виго­товимо ось таку квіткову абетку.

IV. Розгляд зразка виробу.

Для абетки необхідно зрізати верхню частину квітки або одну квітку. Айстри, гвоздики, троянди можна заготовити на клумбах, ромашку, материнку, нагідки — на луках, хризантеми, цикламени — вдома.

V. Технологія виготовлення виробу.

Аналіз технологічної картки.

На двох аркушах альбомного паперу наклеюють вирізані букви абетки або переводять за допомогою трафарету. Висушивши квіткову частину рослини, приклеюють її біля відповідних букв.

— Наносьте клей тонким шаром, використовуйте пензлик. Якщо клей виступає на папері, то не витирайте його пальцями, для цього вико­ристовуйте серветку.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалу та інструментів.

VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці.

— Барвінок радить вам не поспішати, слідкувати, щоб клей не потрапив в рот, очі.

VIII. Самостійна робота учнів.

Під час самостійної роботи вчитель спостерігає за правильністю виконання завдання, допомагає, слідкує за правильністю постави, організацією робочих місць.

Фізкультхвилинка.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Вибір на виставку "Квіткова абетка".

XI. Підсумок уроку.

— Що ми сьогодні вчилися виготовляти?

— Чи сподобалося вам працювати з квітами?

— Раніше народ був ближче до природи, шанував її, оспівував, переймався її красою, ласкавістю, гордістю. Ми часто забуваємо, що природа подарувала свої скарби людині навік. І ми повинні берегти їх, як своє життя. Любити природу — означає берегти її. Любіть природу! Квіти — це краса, це наша природа. Квіти — це ви.

XII.Прибирання робочих місць.

КВІТКОВА АБЕТКА

УРОКИ 5-6

Тема. Створення аплікації з рослинних форм.

Об'єкт праці. Аплікація з рослинних форм.

Мета. Ознайомити дітей з особливостями рослинних форм (листочка,

пелюстки, стебла), поняттям "аплікація". Вчити виготовляти

аплікацію з рослинних форм. Розвивати образне мислення, уяву.

Виховувати любов до природи рідного краю, почуття захоплення

її красою.

Матеріали та інструменти. Засушені листочки (вишні, берези, троянди,

горобини, верби), плоди горобини, картон, ножиці, клей, зразки

готових виробів, іграшки.