Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ivanova_Serbskij_dla_nachinajushih.doc
Скачиваний:
173
Добавлен:
09.11.2018
Размер:
1.76 Mб
Скачать

Отрицательная форма перфекта

Для образования отрицательной формы прошедшего времени служат отрицательные формы глагола-связки бити. Например:

Нисам читао. — Я не читал.

В отрицательной форме 3 лица единственного числа употребляется и вспомогательный глагол, и возвратная частица се:

Ниjе се вратио. — Он не вернулся.

Упражнения

1. Переведите на сербский язык. Образуйте, где это возможно, форму 1 л. Ед. Ч. И 3 л. Мн. Ч.

Из-за хорошей погоды, потому что, застелить постель, собираться в школу, мне хочется спать, начинаться в восемь, возвращаться домой, терять время, ходить в бассейн, поправиться на несколько килограммов, бежать на трамвай, опаздывать в школу, заканчиваться без десяти час, оставаться в школе, обедать в половине четвёртого, сразу заснуть, намного больше, три часа в день, ужинать поздно, ложиться спать.

2. Составьте предложения, используя местоимения, данные слева, в качестве подлежащего, и словосочетания, приведённые справа. Глаголы употребите в форме перфекта.

Он

устати рано, наместити кревет, доручковати на брзину, живети у Москви, губити време, седети на часовима, куповати поклоне, остати у базену, каснити у школу;

ти (Милан)

добити награду, разговарати са стрицем, личити на оца, упаковати поклон, наћи времена за спорт, показати град;

jа (Драгана)

сести за сто, обожавати музику, спремити се за школу, живети у Београду, поjести сладолед, пробудити се уjутро;

ви (бака и мама)

отићи за Сремске Карловце, почети доручак рано, исплести џемпере, понети са собом поклоне, испећи колаче, сложити се с децом;

ми (Милан и Драгана)

зачудити се, стићи у Београд, провести време заjедно, обићи манастир, рећи истину, путовати далеко, умити се, обући се лепо.

3. От каждого глагола образуйте формы перфекта 1 лица единственного числа мужского рода, 3 лица единственного числа мужсокого рода и 3 лица множественного числа мужского рода.

Звати се, видети, показивати, месити колаче, провести време, зачудити се, личити на оца, ући, сести, стрићи, трести, наћи, куповати, обићи, jести, купити, рећи, спремити се, доћи, погледати, умити се, почети, обући се, пролепшати се, угоjити се, довести, свидети се, испећи, дати, изаћи.

4. Ответьте на вопросы.

Где сада живи Аљоша? Где jе он раниjе живео? Шта се изменило откад се он преселио? Када се он будио у Москви? Када се буди у Београду? Када се будите ви? Да ли се будите сами или вас неко буди? Да ли одмах устаjете? Зашто jе Аљоша каснио у школу у Москви? Зашто он устаjе рано у Београду? Шта му се чини у Београду? Због чега му се чини да губи време? Када почиње и када се завршава школа у Београду? Када Аљоша остаjе у школи до два сата? Шта ради Аљоша после школе? Када се Аљоша враћа кући? Зашто се враћа у ово време? У коjе време Аљоша руча и вечера? А како jе било у Москви? Зашто се он угоjио у Београду? Колико се он угоjио? Када се ви враћате кући? У коjе време ручате? Где обично ручате? Шта ради Аљоша увече? Шта мислите зашто се Аљоша више дружи у Београду него у Москви? Колико jе Аљоша учио у Москви и колико учи сад? Колико сати дневно учите ви?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]