Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МЕДИЦИНА И ПРАВОСЛАВИЕ В БОРЬБЕ ПРОТИВ ПЬЯНСТВА....doc
Скачиваний:
23
Добавлен:
30.10.2018
Размер:
1.12 Mб
Скачать

Молитва Пресвятой Богородице Перед Её иконой «Неупиваемая Чаша»

О, премилосердная Владычице! К твоему заступлению ныне прибегаю, молений моих не презри, но милостиво услыши меня, тяжким недугом пианства одержимого, и того ради от матери своея - Церкви Христовой и спасения отпадающего и исцели меня.

О милостивая Мати Божия, коснись сердца моего и скоро возстави от падений греховных, ко спасительному воздержанию приведи меня.

Умоли Сына Своего, Христа Бога нашего, да простит мне согрешения мои и не отвратит милости Своея от людей Своих, но да укрепит меня в трезвении и целомудрии.

Прими, Пресвятая Богородице, молитву мою, чада сирого и убогого, заблудшим оставленного, и к иконе Твоей припадающего. И да придет сей вопль мой, молитвами Твоими, ко престолу Всевышнего.

Покрый и соблюди меня от лукавого ловления и всех козней вражих, в страшный же час исхода моего помози пройти непреткновенно воздушные мытарства, молитвами Твоими избави меня вечного осуждения, да покрыет меня милость Божия в нескончаемые веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4:

Днесь притецем, вернии, к Божественному и пречудному образу Пресвятыя Богороматери, напояющей верных сердца небесною Неупиваемою Чашею Своего милосердия и людям верным чудеса показующей. Яже мы видящее и слышащее духовно празднуем и тепле вопием: Владычице примилостивая, исцели наша недуги и страсти молящи Сына Твоего и Христа Бога нашего спасти души наша.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь!

Кондак

Не имамы иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Владычице , Ты нам помози, на Тебя надеемся и Тобою хвалимся, Твои бо есмы раби, да не постыдимся.

Величание

Величаем, величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтим образ Твой Святый , имже точиши исцеления всем с верою притекающим к нему.

Молитва

Царице моя преблагая, надежда моя Богородице, приятелеще сирых и странных предстательнице, скорбящих радосте, обидевымых покровительнице! Зриши мою беду, зриши мою скорбь; помози ми яко немощну, окорми мя яко странна. Обиду мою веси, разреши ту, яко волиши; яко не имам иныя помощи, разве Тебе, ни иныя предстательницы, ни благия утешительницы, токмо Тебе, о Богомати, яко да сохраниши мя и покрыеши во веки веков. Аминь.

Псалмы читаемые при пристрастию к вину молитвы перед началом чтения псалтири

Аще ли ни, глаголи умиленно: Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе Боже наш, помилуй нас. Аминь.

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Трижды)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Господи, помилуй. (Трижды) Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.