Розв’язок:
Обсяг ВВП за витратами визначається з основної макроек. тотожності:
ВВП= Y= C+I+G+XN
А) ВВП для поточного року:
Y= 300+0,7(Y270+60)+250+0,15Y+500+(150-125) =
300+0,7Y-189+42+250+0,15Y+500+250+15Y=300-189+42+250+500+25=928;
Y=928/0,15=6187
Б) ВВП у наступному році:
Y= 300+0,7(Y350+75)+250+0,15Y+700+(150-175) =
300+0,7Y-245+52,5+250+0,15Y+700+25.
0,15Y= 300-245+52,5+250+700-25=1032,5;
Y=1032,5/0,15=6883,3
Номінальний обсяг ВВП у наступному році збільшився на
6883,3- 6187=696,3 млрд. євро. В умовах пожвавлення ек. країни це призведе до зростання рівня цін.
Відповідь:6187 та 6883,3 млрд. євро.
Задача
Фактичний ВВП деякої країни у минулому році становив 3800 млрд. євро. На поточний рік уряд запланував збільшення ВВП до 4300 млрд. євро, щоб досягти його рівноважного потенційного значення. За останні роки гранична схильність до споживання з країні становила 0,78.
На скільки треба збільшити державні витрати або зменшити податки, щоб економіка досягла рівноважного стану?
Розв’язок:
Величина, на яку треба збільшити державні витрати, визначається за формулою мультиплікатора державних витрат і становить:
Величина на яку треба зменшити податки щоб досягти рівноважного стану, визначається за формулою мультиплікатора податків:
Відповідь: 110,13 або-141,24 млрд. євро
Задача
Припустимо, національне виробництво включає два товари: X, У. X - споживчий товар, У - інвестиційний товар. Цього року було вироблене 200 од. товару X за ціною 2 дол. за одиницю й 10 одиниць товару У за ціною 4 діл. За од. До кінця поточного року 6 використовуваних одиниць інвестиційного товару повинні бути замінені новими.
Розрахуйте: ВВП; ЧВП; Обсяг споживання й обсяг валових інвестицій; Обсяг чистих інвестицій.
ВВП = 200x2+ 10x4 =440 долл.;
ЧВП = ВВП-аморт.=440-6*4 = 440-24 =416; С =200x2= 400 долл, І вал =10*4= 40 долл; І чист= І вал - аморт. = 40 - 24 =16 долл
Задача
У базовому році вартість споживчого кошика в Україні становила 1500грн, а в США - 355 дол. В аналізованому році темпи інфляції в Україні становили 28%, а в США-4,2 %. Визначте, чому дорівнює курс гривні в формі прямого котирування згідно з паритетом купівельної спроможності.
Розв’язок:
Вартість споживчого кошика в Україні в аналізованому році дорівнює 1500 * 1,28 = 1920 грн.
Вартість відповідного споживчого кошика в США в аналізованому році становила 355 * 1,042 = 370 дол
Валютний курс гривні в формі прямого котирування згідно з паритетом купівельної спроможності дорівнює 1920: 370 = 5,19 грн за 1дол.
Відповідь: 5,19 грн за 1 дол.
Задача
Фірма „Лісоруб" уклала контракт з однією із фірм Німеччини на 100000євро. Курс гривні до євро - 7,4грн/євро. Якщо курс гривні знизиться до 7,6грн/дол., то що матиме фірма „Лісоруб" - валютну економію чи збиток?
Розв’язок:
За курсу 7,4 потрібно 740 000 грн (7,4 * 100 000).
За курсу 2,6 потрібно 760 000 грн (7,6 * 100 000)
Для виконання умов контракту буде потрібно додатково
260 000 - 240 000 и 20 000 грн.
Відповідь: - 20000 грн.
Задача
Припустимо, в економіці країни зайнято 50 млн. Робочих кожен з яких працює 3000 годин на рік Продуктивность праці становить 8 дол. за годину. Розрахуйте загальний обсяг виробленого продукту.
3000*8дол.= 24000дол. за годину;
24000*50млн.= 1200000 млн. дол.