Новая папка_1 / пятница 20.02 / образотв мист 20.02
.docxДата: 20.02.15
Назва предмету: Образотворче мистецтво
Тема: Кольорові враження. Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів (“веселий”, “легкий”, “ніжний”, “темний”, “важкий” тощо).
Мета: Навчати передавати настрій за допомогою кольору та його відтінків; формувати вміння передавати колір на малюнку; надавати початкове уявлення про виражальні можливості кольору та його роль у створенні художнього образу; удосконалювати навички роботи фарбами; продовжувати формувати в дітей уміння працювати у команді, аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу; виховувати почуття прекрасного; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання: репродукції картин відомих художників; альбом для малювання, акварельні та гуашеві фарби, пензлі, ємність для води, серветки для рук.
Хід уроку:
І. Організація класу
1. Хвилинка емоційного настрою
— Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці —
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся —
Зичу вам добра!
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Мотивація навчальної діяльності
— Ми з вами знову зустрілися на уроці образотворчого мистецтва. Ви знаєте, що художники повинні бути спостережливими.
— Які ви знаєте види образотворчого мистецтва?
— Якими матеріалами та інструментами користуються художники-живописці?
— Які кольори має веселка?
III. Робота над темою уроку
— На сьогоднішньому уроці ми будемо порівнювати картини за кольорами.
1. Організація сприйняття творів мистецтва
— Так вже вийшло, що людина бачить світ кольоровим. Колір присутній майже у всьому. Уся природа навколо нас виблискує різноманітними фарбами. З найдавніших часів колір взаємопов’язаний з духовним життям людини. Люди наділяли його ритуальними і магічними властивостями, а в живописі колір є одним з головних образотворчих і виразних засобів.
— Увесь кольоровий ряд умовно можна розкласти на кольори веселки. З-поміж них виділяють основні кольори. Назвіть їх. (Жовтий, червоний, синій.) Назвіть додаткові кольори, отримані шляхом змішування основних кольорів. Помаранчевий, зелений і фіолетовий.) Один колір впливає на сприйняття іншого. Додаткові кольори підсилюють яскравість один одного, створюють різноманіття відтінків.
— Фарби також можуть бути «теплими» або «холодними». У теплих кольорах переважають відтінки жовтого і червоного, їх асоціюють з сонцем, вогнем, спекою, енергією, небезпекою, радістю. Холодні кольори — зелений, синій, фіолетовий. Вони нагадують лід, сніг, прохолоду. Їх асоціюють з меланхолією, ніжністю та журбою.
— Колір впливає на почуття людини. Червоний колір — збуджує, зігріває, помаранчевий — тонізує, зелений — заспокоює, фіолетовий — пригнічує. Колір наповнений особливим внутрішнім змістом. Він, за словами поета Расула Рза, є «вісником печалі та вісником надії, жалоби вісником і вісником мрії».
— Як з-поміж такого розмаїття художник обирає необхідні фарби? Найголовніше, що із застосовуваних фарб художник намагається створити колірну єдність — колорит картини. «Колорит — оркестр з фарб»,— уважав російський художник Б. М. Кустодієв. Це означає, що колір, передаючи зорові відчуття видимого світла, водночас передає настрій художника.
2. Перегляд зразків робіт майстрів
- У Третьяковській галереї знаходиться дивовижна картина Ф. О. Малявина «Вихор». Складно переказати її сюжет. Картина відтворює не певну життєву подію, а загальний настрій і відчуття. Зображення виблискує, розсипається барвистим калейдоскопом, захоплює глядача мальовничою стихією кольору. Ми спочатку не сприймаємо фігури селянок, що йдуть назустріч вітру, нас захоплюють переливи і сплески фарб, люте колірне багаття з мазків і плям. У цьому полотні на повну силу звучить єдина колірна мелодія з безліччю відтінків. Насичений червоний колір, гарячий колорит нагадують про бурхливі драматичні події початку століття. Але це і святковий колір життєвої сили, енергії, що йде з глибин народного життя, радості буття.
— Зовсім інакше звучить колір у картині В. Е. Борисова-Мусатова «Водоймище». М’які, немов приглушені кольори створюють особливий ліричний настрій. Хмари і дерева відображені в дзеркалі води. Це той світ, що побачив художник крізь магічний кристал поезії.
— Художник створює холодний колорит із синіх, зелених, фіолетових кольорів. Мовчазні, занурені в свої мрії, дівчата завмерли біля нерухомої води. Синій колір суконь є немов відгоміном високого неба.
— Тонкі колірні переливи блакитних, фіолетових, жовтих, зеленувато-охристих фарб передають настрій легкої меланхолії та світлого суму, м’якого розслаблення і внутрішньої зосередженості.
— Так, використовуючи колір, художник впливає на наше сприйняття, пробуджуючи сильні емоції, створює хвилюючі образи, що породжують у нас думки і почуття.
3. Робота з підручником.
— Розгляньте картини.
— Назвіть кольори.
— Який настрій у вас викликають світлі, яскраві кольори?
— Які кольори передають сум?
— Розкажіть про свої враження від картин.
— Порівняйте картини за кольорами та настроями.
4. Відгадування загадок
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю,
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
У них яскраві пелюстки
І запах просто пречудовий.
Велике диво – ці квітки,
І хочеться усім їх бачить знову. (Троянди)
Стала на поляні в жовтім сарафані,
Підросте – всміхнеться , для вітрів – вбереться
В платтячко біленьке, пишне та легеньке. (Кульбаба)
Стебельце – шорстка драбинка,
Всередині – чорна вуглинка,
Пелюстки червоні блискучі, мов лак.
Палає на клумбі, мов полум’я… (Мак)
Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий, білий, полум’яний
І, наче яблуко, рум’яний.
В саду весною квітну я
Скажи, яке моє ім’я. (Тюльпан)
Стоять в лузі сестрички,
Білі вії, жовті вічка. ( Ромашка)
— Які кольори ви бачили в своїй уяві?
— Який настрій викликали ці кольори?
5. Хвилинка поезії.
Йдуть, і йдуть, і йдуть дощі,
Стали чорними кущі,
І дерева чорні стали,
Бо листочки всі опали.
— Які кольори ви побачили в своїй уяві?
— Який настрій викликав цей вірш? Чому?
Фізкультхвилинка
6. Вправа ”Кольорове виховання”
— У вас на партах знаходяться квіти. Виберіть і покажіть мені, квітка якого кольору вам сподобалась. (Всі квіти однакової форми, але різні за кольором. Кольори: червоний, помаранчевий, жовтий, синій, рожевий, фіолетовий, зелений.) За кольорами можна визначити ваш настрій. Перевірте.
Характеристика кольорів:
- червоний – радість ;
- помаранчевий – добре самопочуття ;
- жовтий – жвавість ;
- синій – спокій ;
- рожевий – ніжність ;
- фіолетовий – схвильований, тривога ;
- зелений – упевненість.
— Діти, ви сьогодні трудитеся, як бджілки. Ви дуже уважні і слухняні. Запрошую вас на галявину квітів.
7. Гра ”Світ кольорів ”
Діти об’єднуються у дві групи. І група отримує завдання зібрати квіточки, які належать до ”теплих” кольорів, ІІ – до ”холодних ”.
8. Інсценізація.
– Наші фарби навчилися розмовляти між собою. Давайте послухаємо їхню розмову.
(Підготовлені учні говорять від імені кольорів , супроводжуючи свої слова демонстрацією відповідних зображень.)
Червоний. Я червоний колір – святковий, гарячий; символізує вогонь, сонце, любов. Розфарбовує помідори, тюльпани, редиску.
Помаранчевий. Я помаранчевий колір – від тебе веселіший, дзвінкіший. Символізую радість, енергію. А розфарбовую те, що найбільше люблять діти: мандарини, апельсини, моркву.
Жовтий. Я – жовтий – ласкавий, теплий, осінній; символізую сонце, щастя, багатство. А ви, діти, підкажіть, де мій пензлик торкався.
Синій. Синій колір – прохолодний, прозорий; символізує спокій, надійність, мир. Де ви зустрічаєте мене?
Білий. Білий колір – символ чистоти, доброти. Розфарбовую молоко, сніг.
Зелений. Я – зелений колір, свіжий, весняний; символізую природу, красу, молодість.
9. Демонстрація творів народних майстрів
- Які кольори використовували майстри?
10. Аналіз педагогічного малюнка
Працюємо так:
Посередині аркуша малюємо півовал – тулуб.
На ньому з правого боку малюємо маленький овал – голову.
Намалюємо на голові гребінець, око, дзьоб.
Не забудьмо про крила, хвіст.
Розфарбуємо птаха “веселими”, “легкими”, “ніжними” кольорами.
11. Повторення правил роботи з фарбами
Повторюю з дітьми правила роботи з фарбами
VІ. Практична робота
– Ваші вушка були слухняними, очки – спостережливими. А тепер попрацюємо ручками. Нам потрібно намалювати казкову пташку.
VІІ. Підсумок уроку
1. Узагальнення знань
– Які емоції викликав урок?
– Що найбільше сподобалося на уроці?
–Які кольори вам підіймають настрій ?
–Які кольори навіюють сум?
2. Демонстрація учнівських робіт
3. Прибирання робочих місць