Новая папка_1 / вторник 10.02 / матем 10.02
.docxДата:
Назва предмету: Математика
Затверджую:
Тема: Дециметр. Вимірювання довжин відрізків. Вправи на засвоєння таблиць. Додавання і віднімання і межах 10. Розв’язування задач
Мета: Ознайомити учнів з новою одиницею вимірювання — дециметром; розвивати вміння розв'язувати приклади і задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення, творче вміння, увагу; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: підручник, зошит, зошит з друкованою основою, приклади, ілюстрації, аудиозапис, казковий герой «Юнга»
Тип: урок-подорож
Хід уроку:
I. Організація класу
1. Привітання
2. Слухання аудиозапису
-
Сьогодні ми вирушаємо в захоплюючу подорож.
— Що ви почули? (Шум моря, крики чайок, плескіт хвиль.)
-
Хто здогадався, у яку подорож ми вирушаємо?
-
Ми попливемо на чарівному кораблі, назву якого ви маєте розшиф- рувати.
II. Актуалізація опорних знань
1. Усна лічба
7 + 3 =
6 – 4 =
8 + 0 =
10 – 5 =
г |
ю |
а |
н |
8 |
10 |
5 |
2 |
2. Математичний диктант
-
Запишіть числа, які стоять між числами 8 і 11.
-
9 зменшити на 3.
-
Запишіть «сусідів» числа 8.
-
Перший доданок – 6, другий – 4. Чому дорівнює сума?
-
На скільки 17 більше 10?
-
Запишіть «сусідів» числа 16.
-
Перший доданок – 5, другий – 4. Чому дорівнює сума?
3. Розв’язування прикладів
7 – 4 = + 5 = – 1 = + 3 = + 10 = 0
6 – 4 = + 2 = + 6 = - 9 = + 8 = 9
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми і мети уроку
-
Сьогодні ви продовжите ознайомлення з величинами. Ми звернемо свою увагу на довжину. Ознайомимося з новою, більшою одиницею вимірювання довжини. Ваше завдання — запам'ятати, як вона називається, вміти нею користуватися.
IV. Засвоєння учнями нового матеріалу
1. Вступна бесіда
-
З якими величинами ви вже знайомі? (Кілограм, літр, сантиметр)
-
Назвіть одиниці вимірювання довжини. (Сантиметр)
-
Дослухайте історію одного капітана.
Капітан разом із сином гуляли на березі моря. Капітан нарахував 15 кроків,а його син — 25 кроків. Хто з них подолав більшу відстань? Висновок: порівнювати не можна, мірки різні.
2. Робота в парах
Введення нової одиниці вимірювання.
-
У вас на столі — дві смужки різної довжини: коротка і довга. Зараз ви будете працювати в парах. Один накладає мірку, інший відзначає межі вимірювання пальцем. Виміряйте довжину своєї парти.
-
Хто з вас вибрав маленьку мірку?
-
Якою міркою тут зручніше користуватися? (Більшого розміру.) Чому?
-
Скільки таких міток містить довжина стола? Як ви міряли?
-
Візьміть лінійку, виміряйте довжину маленької мірки. (1 см)
-
Тепер візьміть мірки в 1 см і викладіть на довгу смужку, щільно прикладаючи одну до іншої,
-
Скільки мірок в 1 см помістилося на цій смужці? (10)
-
Отже, яка довжина смужки? (10 см)
-
Заберіть маленькі мірки, перевірте, вимірявши лінійкою.
-
Ми одержали нову, більшу одиницю вимірювання довжини.
-
Як називають таку одиницю вимірювання?
-
Ми одержали 1 дм. Дециметр з латинської сіесет — десять.
-
Скільки сантиметрів містить одна нова мірка? (10см)
-
Який бачите зв'язок? Що спільного? {Десяток — більша одиниця обчислення, а дециметр — більша одиниця, довжини.)
1 дм =10 см 1 дес. = 10 од.
-
Ми впоралися з дуже складною роботою. Рушаємо далі!
V. Закріплення та осмислення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником (ст. 88)
Завдання 1
-
Накресліть у зошитах відрізок завдовжки 1 дм.
-
Скільки це сантиметрів?
Завдання 2
-
Розгляньте відрізок. Виміряйте його довжину за допомогою моделей дециметра і сантиметра. Скільки разів уклався дециметр? (Один раз.)
-
Ще раз можна укласти дециметр? (Ні, він не вміщається.)
-
Чим можна виміряти частину відрізка, що залишилася? (Сантиметром)
-
Скільки раз уклався сантиметр? (2рази)
-
Довжина цього відрізка 1 дм 2 см.
Учитель показує, як це записати. Потім діти креслять у зошиті відрізок цієї довжини: спочатку відкладають дециметр, а потім 2 рази по сантиметру, записують, чому дорівнює довжина відрізка.
Виконуючи завдання з використанням лінійки, діти встановлюють, скільки сантиметрів укладається у відрізку завдовжки 1 дм 3 см і т. ін.
Фізкультхвилинка
1,2 – всі пірнають,
3,4 – виринають,
5,6 – на воді
Кріпнуть крильця молоді,
7,8 – що є сили
Всі до берега поплили,
9,10 – обтрусились
І за парти опустились.
Завдання З
-
Виміряйте відстань до м'яча від хом'ячка; від білочки.
-
Хто ближче до м'яча? Па скільки?
-
Як дізналися? 6-5 = 1 (см)
-
Як порівняти два числа?
-
Завдання 4
-
Розв'яжіть приклади з коментуванням.
-
Завдання 5. Утворення двоцифрових чисел
-
Покладіть 4 палички на десяток паличок. Скільки всього паличок?
-
Скільки десятків та одиниць у цьому числі?
-
Назвіть «сусідів» числа 14.
2. Робота з зошитом (ст. 16)
3. Самостійна робота (завдання 7)
1 варіант — 1-й рядок.
2 варіант — 2-й рядок.
Пальчикова гімнастика
Вправа з логічним навантаженням (завдання 6)
-
Скільки ластівок залишилося на дротині?
-
Поясніть, як ви міркували?
VI. Підсумок уроку
-
З якою одиницею вимірювання ми сьогодні ознайомилися?
-
Скільки см в 1 дм?
-
Які предмети зручно нею вимірювати?