Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Новая папка_1 / пятница 27.02 / читання 27.02

.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
20.03.2016
Размер:
23.59 Кб
Скачать

Дата: 27.02.15

Назва предмету: Читання

Затверджую:

Тема: Апостроф. Роль апострофа в українській мові. Вимова і написання слів з апострофом. Опрацювання вірша Н. Красоткіної «В п’ятницю у надвечір’я»

Мета: Ознайомити учнів зі знаком «апостроф»; навчити їх читати слова з апострофом; виробляти первинні вміння встановлювати звуко-буквений склад у таких словах; розвивати мовлення, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: ілюстрації, скоромовка

Хід уроку:

I. Організація класу

1. Привітання.

2. Перевірка домашнього завдання.

- Діти, як називається оповідання, яке ви читали вдома? Про що воно?

II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи

1. Робота над скоромовкою

Сів Сень на пень. Просидів цілий день.

2. Робота над чистомовкою

Ша-ша-ша — він не має ні гроша. Шу-шу-шу — ми нарвали споришу. Ше-ше-ше — говоріть тихіше.

3. Звукова зарядка

- Назвіть голосні у слові просидів; початковий звук у словах сів, пень,

Визначте наголос і кількість складів у слові просидів.

3. Гра «Жук-буквоїд» Як ….вінок за.…еленчить, ... вінко ….мелик за….ижчить.

4. Відновлення деформованого тексту

  • Розташуйте речення так, щоб вийшов текст.

Василько кинув на воду листочок. Бджілка хотіла напитися і впала у бочку

з водою. Виручив Василько із біди бджілку. Вилізла на нього бджілка, обсушила крильця та й полетіла.

5. Читання вірша Н, Забіли «Джміль» та оповідання В. Дуб «Бджілка»

Фізкультхвилинка

III. Ознайомлення зі знаком «апостроф»

1. Розгадати ребус

7 я (Сім'я)

2. Виконайте звуковий аналіз слова сімя

Сім’я [с' і м й' а]. Запишемо звукову модель слова. Тепер підставимо букви під звуками. [Діти підставляють і пояснюють: с, і — бо звук [с] вимовляємо м'яко; м, я, бо звуки [йа] стоять поруч, з’являються разом, тому позначаються буквою я.) Що ви пам'ятаєте про звук [м]? (Це приголосний, дзвінкий, губний, завжди твердий.)

  • Але ж після «ем» стоїть буква я. Яку роботу виконують букви я, ю, є після приголосних?(Перед ними приголосні вимовляються м'яко.)

  • Але ж приголосний [м] не буває м'яким. Вимовимо всі разом слово мя. Прислухайтеся. Ми вимовили [м] твердо й окремо від звуків [йа]. Як

же показати це на письмі? (Таким чином підводимо дітей до висновку, що трібен певний знак, щоб показати окрему вимову [м] від [йа].}

  • В українській мові є такий знак — апостроф ('). Він пишеться, як кома тільки вгорі. Якщо після букви стоїть такий значок, то наступна буква я читається так, щоб добре було чути звуки [йа]. От послухайте, як треба правильно читати склади з апострофом: м'я, б'я, в'ю, п'ю, п'є, б'є.

У цих складах апостроф показує, що букви я, ю, є позначають позначають по два звуки — [йа], [йу], [йе]. Апостроф указує на твердість приголосних та окрему вимову з [йа], [йу], [йе], [йі].

  • IV. Вправи з читання

  • Робота за Букварем (с. 138 - 139)

  • 1. Звуко-буквений аналіз слів за малюнками і схемами, поданими в підручнику.

  • Прочитайте звукові моделі слів м'яч, хом'як, п'ять. Зверніть увагу,

  • чи позначає апостроф звук.

  • Апостроф звука не позначає. Він указує на роздільну вимову попер

  • нього приголосного та [й].

  • 2. Читання слів з апострофом у стовпчиках за зразком, поданим учителем

  • Прочитайте слова із такими складами м'я, п'є, п'я, п'ю, б'є, в'я.

  • Що між ними спільного? (б, п, в, м — губні приголосні.)

  • Які букви стоять після апострофа? (Букви я, ю, є)

  • В українській мові після б, п, в, м та р перед я, ю, є, ї роздільна вимова письмі завжди позначається апострофом.

  • V. Ознайомлення з текстом

  • 1. Вступна бесіда на тему з тексту з використанням ілюстрації в букварі

  • - Що зображено на малюнку?

  • 2. Читання вірша вчителем

  • Опрацювання вірша Н. Красоткіної «В п'ятницю, у надвечір'я»

  • - Про що цей вірш?

  • - Де зібралася сім'я?

  • 3. Самостійне читання учнями.

  • А) «Ланцюжком»

  • Б) «Бджілки»

  • - Назвіть слова в яких є апостроф.

  • VI. Підсумок уроку

  • - З яким знаком ознайомилися на уроці?

  • - Коли він уживається?

  • - Наведіть приклади.

Соседние файлы в папке пятница 27.02