Новая папка_1 / ереддипл / 06,03 / читання
.docПредмет: читання
Затверджую:
Тема:Звуки [дз], [дз’], позначення їх буквосполученням дз. Опрацювання вірша А. Зарудного «Дзвіночки» та оповідання за Ю. Старостенком «Лісовий майстер». Приказка
Мета: навчити учнів правильно, злито вимовляти нові звуки [дз], [дз’] та позначати їх двома буквами: «де», «зе»; продовжити роботу над розвитком уміння співвідносити звуко-буквені структури слова; виховувати любов до природи, спостережливість.
Обладнання: ілюстрації, ноутбук
Хід уроку
-
Організаційний момент
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
-
Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
Чи то лис, чи то ліс,
Чи то кинь, чи то кінь,
Чи то кит, чи то кіт
— Звуки плутати не слід.
-
Гра «Жук-буквоїд»
— Вставте букви, яких бракує.
Жира.и жи.уть в А.риці. .едько .перше побачи. у зоопарку жира.у.
-
Читання текстів «Жирафи» і «Жарт»
-
Вивчення нового матеріалу
Ознайомлення з новими звуками.
Робота над загадками
Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонце зустрічаєм,
Маєм гарні сині очки, Називаємось... (дзвіночки).
Після того, як діти відгадали загадку, учитель звертає увагу на те, як треба правильно вимовляти перший звук [дз] у слові дзвіночки. При цьому зуби стулені, губи розкриті, язик упирається в нижні зуби. Сильний струмінь повітря, що виходить з голосом, натрапляє на перешкоду, що створюється язиком і зубами. (Учитель залучає учнів до спостереження за вимовою звука і до пояснення, де і як утворюється звук.
Підводить до висновку: звук [дз] — приголосний, твердий, дзвінкий.) y ї
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
— Яку користь приносять дятли лісові, за що їх називають лісовими сані- тарами? — Чим користується дятел, «лікуючи» дерева? (Дзьобом).
— Послухайте, як треба правильно вимовляти слово дзьоб.
— Який перший звук чуємо в слові дзьоб? ([дз’]) Чим він відрізняється від звука [дз]? (Звук [дз’] — м’який.)
— Вимовимо звуки [дз], [дз’] хором. Чим відрізняється вимова цих звуків? (Коли ми вимовляємо м’який звук [дз’], середня частина язика більш напру- жена і притиснута до верхнього піднебіння. Звук [дз’] вимовляється м’яко.)
— Як ми позначимо його у звуковій моделі? (Позначимо двома рисками.)
— Послухайте слова і спробуйте визначити в них звуки [дз], [дз’], якщо вони є: день, дзень, дзелень, видаляють, видзенькують, цілий, дзвінкий, ценькати, дзенькати, подзенькує, ґудзик, дзінь, ґедзь. Як треба позначити м’якість приголосного в словах дзінь і ґедзь?
— В українській мові звуки [дз] і [дз’] позначаються на письмі двома бук- вами: «де» і «зе», тобто буквосполученням дз. Читати ці дві букви треба разом, як один звук. Нам уже відомо, що в мові є звуки, дещо схожі між собою. Наприклад, ми зіставляли звуки [з] і [с], [з’] і [с’], [д] і [т], [ж] і [ш], які вимовляються подібно, а розрізняються тільки голосом. Є звуки, які схожі і на [дз], [дз’], тільки вони вимовляються без голосу. Спробуйте вимовити звуки [дз], [дз’], не подаючи го- лосу. Який це звук? (Діти швидко встановлюють, що це звуки [ц], [ц’].)
— Тепер порівняємо кількість звуків і букв у словах дзвіночки і дзьоб. Чому в слові дзьоб три звуки, але п’ять букв? Фізкультхвилинка
IV. Робота за Букварем (с. 136–137)
-
Аналіз звукових моделей
слів дзиґа, дзвоник, ґудзик
2. Читання складової таблиці
3. Читання слів у стовпчику
Зразок читання дає вчитель, потім учні читають самостійно (після пояс- нення наголосу в поданих словах). Читання хором спочатку в повільному темпі, потім — швидше, можна ско- ромовкою. y Читання «ланцюжком». y Читання на одному диханні. y Складання речень із прочитаними словами.
-
Опрацювання вірша А. Зарудного «Дзвіночки»
Вправи у виразному читанні вірша.
5. Читання слів з буквосполученням дзьо
6. Гра «Назви, де чий дзьоб»
7. Опрацювання оповідання за Ю. Старостенком «Лісовий майстер»
8. Робота над приказкою
Де багато пташок, там нема комашок.
— Люди вже давно помітили, що там, де багато пташок, немає шкідливих комах. А чому це так? (Учні розповідають, що пташки поїдають шкідливих комах. Підсумовують, що дуже корисно принаджувати пташок до садів).
V. Підсумок уроку
— Які твори вивчали на уроці?
— З якими звуками та буквами ознайомилися?