Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
636
Добавлен:
11.03.2016
Размер:
463.87 Кб
Скачать

4.2.Теоретичні питання до заняття:

 1. Сучасні погляди на етіологію і патогенез органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 2. Класифікація (клінічна та клініко-патогенетична) органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 3. Основні клінічні синдроми органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 4. Диференціальна діагностика органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 5. Лабораторно-інструментальна діагностика органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 6. Сучасні підходи до лікування органічних та функціональних захворювань стравоходу, шлунка та 12-палої кишки (езофагоспазмі, функціональній диспепсії, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, гастритах, гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки) у дітей.

 7. Принципи диспансерного спостереження за дітьми з органічними та функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

4.3.Практичні завдання, які виконуються на занятті:

 1. Робота з тестовими завданнями.

 2. Робота студентів в палатах біля ліжка хворих дітей з органічними та функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

 3. Інтерпретація додаткових методів обстеження.

 4. Клінічний розбір хворих з органічними та функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

 5. Розв’язування ситуаційних задач.

 6. Призначення лікування, кожній окремій дитині з органічними та функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

5. Зміст теми

ДИФЕРЕНЦІЙНА ДІАГНОСТИКА АБДОМІНАЛЬНОГО БОЛЮ У ДІТЕЙ

Болі в животі (БЖ) є однією з найбільш частих скарг, які пред’являються при зверненні до лікаря, і однією з провідних причин екстреної госпіталізації дітей. У віці 7 років БЖ відзначаються у кожної п'ятої дитини, в 11 років - у 19%, в 15 років - у 17%. За даними I. St. James-Roberts, рецидивні болі в животі можуть бути однією з найбільш ймовірних причин занепокоєння і плачу дитини. Приблизно 23% дітей до 6-тижневого віку кричать ночами, страждаючи від кишкових кольок. У шкільному віці скарги на рецидивні БЖ пред'являють більше половини дітей. В деяких випадках болі проходять безслідно і не вимагають проведення поглибленого обстеження і серйозного лікування, але в 50-70% випадків вони продовжують турбувати пацієнта, вимагаючи уточнення причин їх стійкого рецидивуючого перебігу. Біль - складне, різко негативне, емоційно забарвлене відчуття, що виникає при дії ушкоджуючих чинників на структури, що мають спеціальні рецептори. Міжнародною асоціацією з вивчення болю (IASP) дано таке визначення: біль - це неприємне відчуття і емоційне переживання, пов'язане з дійсним або можливим пошкодженням тканин або описується в термінах даного ушкодження.

Класифікації абдомінального болю

I. Класифікація болю в залежності від впливу на закінчення чутливих нервових волокон:

1. Ноцицептивний: виникає при порушенні ноцицепторів.

2. Нейропатичний: розвивається при пошкодженні закінчень чутливих нервових волокон.

II. Патогенетична класифікація:

 1. Спастичний біль (кольки): викликаються спазмом гладкої мускулатури при органічної патології (печінкова, ниркова, шлункова, панкреатична, кишкові кольки і ін.), При функціональних захворюваннях (синдром подразненого кишечника), при отруєннях (свинцева колька).

 2. Болі від розтягування порожнистих органів.

 3. Болі в результаті порушень місцевого кровообігу:

  1. ангіоспастичні;

  2. стенотичні.

 4. Перитонеальні болю.

 5. Відбиті болі: іррадіація болю, що виникає в травних органах, або віддзеркалення болі в живіт при захворюваннях інших органів і систем.

III. Класифікація болю за механізмом її виникнення в черевній порожнині:

1. Вісцеральний

2. Парєітальний

3. Ірадіюючий

4. Психогенний

Вісцеральний біль виходить з органів (шлунка, кишечника), чутлива іннервація яких забезпечується парасимпатичної і симпатичної нервової системою. Виникає при наявності патологічних стимулів у внутрішніх органах. Основні причини її появи - раптове підвищення тиску в підлогою органі і розтягнення його стінок, розтягнення капсули паренхіматозних органів, натяг брижі, судинні порушення. Біль при цьому дифузна, тупа, нечітко локалізована, інтенсивність її змінюється і з часом слабшає; локалізується в глибині черевної порожнини. Супроводжується вегетативними зрушеннями у вигляді блідості, профузного потовиділення, прискореного серцебиття, загального неспокою, а також такими диспепсичними явищами, як блювота і нудота.

Соседние файлы в папке Змістовий модуль 3