Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сучасний урок в початковій школі.docx
Скачиваний:
116
Добавлен:
07.03.2016
Размер:
17.56 Mб
Скачать

Методичні рекомендації з організації і проведення уроків трудового навчання

Типи уроків з праці визначають в основному за цілями навчання - урок засвоєння учнями нових знань,

  • урок формування вмінь і навичок,

  • комбінований урок,

  • урок-екскурсія [2].

Методисти В.Кузнєцов, Я. Рожнєв визначили типи уроків за змістом:

- уро­ки з обробки паперу,

- уро­ки з обробки тканини,

- уро­ки з обробки різних матеріалів,

- технічного моде­лювання [3].

Питання структури уроків вимагає ре­тельного обдумування, оцінки різних варіантів, що зумо­влено особливостями змісту предмета й віку учнів, кількі­стю годин на тему, метою конкретного уроку.

Типи і структура уроків за цілями навчання:

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (за Веремійчиком І.М.)

Тема. Вступне заняття

Мета. Ознайомити учнів з організацією робочого місця, матеріалами та інструментами, загальни­ми правилами безпеки при роботі з ними. Формувати в дітей уявлення про розподіл пра­ці в суспільстві. Виховувати культуру праці на робочому місці.

Хід уроку

І. Організація класу, повідомлення теми й мети уроку

П. Вступна бесіда

Ш. Навчально-пізнавальна діяльність учнів

IV. Підсумок уроку

Тип уроку: урок-екскурсія (за Веремійчиком І.М.)

Тема. Заготівля і зберігання природних матеріалів

Мета. Заготовити природний матеріал для аплікацій і об'ємних виробів. Розвивати дитячу спосте­режливість до особливостей і властивостей природних матеріалів. Виховувати інтерес і бережне ставлення до природи.

Хід уроку

І. Бесіда щодо змісту екскурсії у парк (ліс)

П. Перехід від школи до парку (лісу)

Ш. Практична робота учнів

ІV. Перехід від парку (лісу)

V. Підсумок екскурсії

Тип уроку: формування вмінь і навичок (за Веремійчиком І.М.)

Тема. Об'ємні вироби з паперу (2 уроки)

Мета. Формувати в учнів конструктивні вміння й навички. Розвивати в дітей образне уявлення предметів об'ємної форми. Виховувати охай­ність, естетичний смак.

Хід уроку

І. Організація класу

II. Мотивація навчально-трудової діяльності

III. Актуалізація знань учнів

IV. Послідовність трудових дій

V. Самостійна робота учнів

VІ. Аналіз і оцінка учнівських робіт

VП. Прибирання робочих місць

Тип уроку: комбінований (за Веремійчиком І.М.)

Тема. Об'ємні вироби з природного матеріалу

Мета. Вчити дітей створювати образи об'ємної форми з природного матеріалу. Розвивати дитячу творчість, фантазію. Виховувати пізнавальний інтерес до природи і техніки.

Хід уроку

І. Організація класу

П. Мотивація навчально-трудової діяльності

Ш. Пізнавальна діяльність учнів

ІV. Послідовність трудових дій

V. Самостійна робота учнів

VІ. Аналіз і оцінка учнівських робіт

VІІ. Прибирання робочих місць

Типи і структура уроків за змістом:

Тип уроку: обробка паперу і картону (Кузнєцов В., Рожнєв Я.)

Тема. Предметні дидактичні ігри (2 уроки)

Мета. Формувати вміння й навички учнів при роботі з папером і картоном. Розвивати дитячу актив­ність, міжпредметні зв'язки у знаннях друго­класників. Пробуджувати почуття радості, захо­плення.

Хід уроку

І. Організація класу

П. Мотивація навчально-трудової діяльності

Ш. Актуалізація знань учнів

ІV. Послідовність трудових дій

V. Самостійна робота

VІ . Ігрова ситуація

VІІ. Прибирання робочих місць

Тип уроку: обробка тканини (Кузнєцов В., Рожнєв Я.)

Тема. Виготовлення виробів з тканини

Мета. Формувати вміння й навички учнів з ручного шиття. Розвивати окомір, вправність рук. Виховувати акуратність, економне ставлення до матеріалів.

Хід уроку

І. Організація класу

П. Мотивація навчально-трудової діяльності

Ш. Актуалізація знань учнів

ІV. Послідовність трудових дій

V. Самостійна робота учнів

VІ. Аналіз і оцінка учнівських робіт

VП. Прибирання робочих місць

Тип уроку: технічного моде­лювання (Кузнєцов В., Рожнєв Я.)

Тема. Технічне моделювання з деталей конструктора «Школяр» та інших технічних конструкторів. Модель свердлильного верстата

Мета: розказати, ознайомити з роботою та будовою свердлильного вер­стата; розвивати кмітливість, винахідливість, виховувати повагу до людей різних спеціальностей.

Хід уроку

І. Організація класу

П. Мотивація навчально-трудової діяльності

Ш. Актуалізація знань учнів

ІV. Послідовність трудових дій

V. Самостійна робота учнів

VІ. Аналіз і оцінка учнівських робіт

VП. Прибирання робочих місць

Схема

аналізу уроку трудового навчання

І. Організація класу

1. Наявність матеріалів, інструментів на кожному робочому місці.

II. Мотивація навчально-трудової діяльності

  1. Доступність у формуванні вчителем мети уроку.

  2. Практична значимість об'єкта праці.

III. Актуалізація знань учнів

    1. Чіткість і актуальність запитань.

    2. Раціональне використання часу.

IV. Послідовність трудових дій

      1. Володіння вчителем термінології з даної теми.

      2. Залучення учнів до планування трудового процесу.

      3. Використання наочності (зразків виробів, ескізів, схем, технологічних карток).

      4. Пояснення або повторення правил безпеки та культури праці.

V. Самостійна робота

        1. Діяльність учителя протягом практичної роботи (спо­стереження за діяльністю всього класу й кожного окремого учня, надавання допомоги при потребі).

        2. Вміння і навички учнів під час виконання трудових операцій.

        3. Самостійність і творчість молодших школярів у трудовому процесі.

        4. Дотримання учнями правил безпеки та культури праці.

VI. Аналіз і оцінка учнівських робіт

          1. Колективне обговорення якості окремих виробів.

          2. Мотивація оцінки учнівських виробів.

          3. Підведення підсумків уроку.

VII. Прибирання робочих місць

            1. Вміння і навички учнів під час наведення порядку на робочому місці.

            2. Роль чергових на кінцевому етапі уроку.

Висновки

              1. Міжпредметні зв'язки в процесі навчання.

              2. Обладнання уроку, його якість і використання.

              3. Методи і форми, задіяні вчителем під час проведення заняття.

              4. Професійні здібності вчителя, його майстерність, такт у взаємозв'язку з молодшими школярами.

              5. Мова вчителя і мова учнів.

              6. Трудова дисципліна на уроці.

              7. Досягнення навчальної, розвивальної і виховної мети.