Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Microbiol_Lect_text.doc
Скачиваний:
208
Добавлен:
27.02.2016
Размер:
1.67 Mб
Скачать

3. Хвороби плодів і овочів, що викликаються мікроорганізмами

Погіршення якості і втрати плодів і овочів в процесі зберігання можуть бути викликані різними причинами, у тому числі і різними хворобами, як інфекційними, так і фізіологічними, або функціональними, що виникають без участі інфекцій.

Багато інфекційних хвороб зачинають розвиватися ще в саду або в полі, в період вегетації, а також під час збору урожаю при підготовці його до транспортування або закладки в сховищі.

Залежно від виду хвороби і особливостей її збудника, одні захворювання в період зберігання повільно розвиваються або зовсім припиняють розвиток, інші швидко розвиваються і легко поширюються на сусідні плоди при прямому контакті або через повітря.

Плоди і овочі під час вегетації, транспортування і зберігання вражаються різними хворобами, які діляться на фітопатологічні і фізіологічні.

Фітопатологічні хвороби викликаються мікроорганізмами-бактеріями і грибами, фізіологічні хвороби пов'язані з порушеннями нормальних фізіологічних процесів обміну речовин, дихання, що відбуваються в плодах і овочах.

Фітопатологічні хвороби.

Хвороби картоплі. Найбільш поширені хвороби картоплі: фітофтора, фузариум, кільцева і мокра гнилизна, парші, рак.

Фітофтора: збудник – грибок Phitophtora, вражує рослину і бульби в період зростання, прибирання і зберігання. Видимі ознаки хвороби: темно-бурі плями на поверхні бульби і коричневі ділянки м'якоті, що йдуть від периферії до центру, утворюється через 20-25 днів після зараження.

Фузаріум (суха гнилизна): збудники – грибки з роду Fusarium.

На хворій бульбі спочатку утворюється бура втиснута пляма, потім бульба зморщується, на її поверхні з'являються білі, рожеві або жовті подушечки-грибниці і спори грибка. Паренхимна тканина бульби висихає, перетворюється на в'ялу водянисту масу. Фузаріум передається на здорові бульби до кінця зберігання, особливо навесні.

Мокра бактерійна гнилизна. Уражені бульби спочатку стають водянистими, м'якими, тканина їх швидко розм'якшується, перетворюючись на слизову оболонку, масу що тхне. Зараження відбувається в полі або в сховищі. Хвороба заразлива, швидко передається.

Кільцева гнилизна викликається бактеріями. Хвороба виникає спочатку у вигляді темного кільця ураженої м'якоті на подовжньому розрізі бульби. На погнилих зсередини бульбах до весни з'являються тріщини. При зберіганні зі зниженою вологістю погнилі тканини висихають, і кіркова частка бульби відділяється від центральної.

Рак картоплі – небезпечне грибкове захворювання, що приводить до втрати урожаю, вражає бульби в полі. На бульбах біля очок утворюються нарости, які, збільшуючись, приводять до повного руйнування бульби. З районів, де виявлений рак, картоплю необхідно вивозити, дотримуючи карантинні правила.

Парші вражає тільки шкірку і рідше зачіпає верхні шари м'якоті бульби.

Звичайна парші особливо сильно вражає картоплю, вирощену на піщаних ґрунтах, в сухі роки. На шкірці бульби утворюються неправильного контуру поверхневі виразки різної величини. Парші інколи покриває значні ділянки поверхні бульби, яка залишається сухою, але шорсткою.

Хвороби коренеплодів. Коренеплоди найчастіше вражаються білою, сірою і чорною гнилизною, фомозом (морква і буряк).

Біла гнилизна вражає моркву, петрушку, пастернак, селеру, батат, топінамбур, огірки, помідори, капусту. На ураженому овочі з'являється білий наліт – міцелій грибка, на якому через деякий час утворюються розміром з горошину чорні желвачки-склероції. Уражена гнилизною тканина перетворюється на драглисту масу.

Сіра гнилизна вражає моркву, петрушку, буряк, капусту, селеру. Перші видимі ознаки хвороби – сірувато-попелястий бавняноподібний наліт на поверхні овочів. Хвороба передається на здорові овочі. У сховища вона заноситься із зараженими овочами, тарою.

Чорна гнилизна моркви виявляється у вигляді чорних втиснутих плям на бічній поверхні або голівці коренеплоду. Зараження відбувається через місця механічних пошкоджень під час прибирання, перевезення. При зберіганні моркви хвороба швидко поширюється на здорові коренеплоди.

Фомоз моркви виявляється в покритті коренеплодів темними плямами. М'якоть руйнується, стає трухлявою, усередині коренеплодів утворюються порожнечі.

Фомоз (серцевинна гнилизна) буряка вражає голівку коренеплоду ще в полі. Під час зберігання грибок проникає всередину коренеплоду, викликаючи потемніння тканин. Хворі коренеплоди заражають здорові.

Хвороби лука і часнику. Лук і часник найчастіше вражаються сірою шийковою гнилизною лука, фузаріозною гнилизною донця лука і часнику, чорною цвіллю, бактерійною гнилизною.

Сіра шийкова гнилизна. При ураженні грибком цибулина спочатку робиться немовби вареною, а потім на її поверхні утворюється сіро-бурий наліт з чорними склероціями. Хвороба переходить від хворих до здорових цибулин.

Чорна цвіль. Хвора цибулина покривається темними плямами з пилоподібним нальотом – спорами грибка. Останні легко поширюються, заражаючи цибулини, що мають пошкодження.

Фузаріозна гнилизна лука і часнику. Грибок вражає частіше донце, на якому спостерігаються потемніння і чорні плями. До фузаріозу приєднуються інші хвороби, і цибулина згниває.

Хвороби капусти. Найчастіше капустяні овочі вражаються сірою і білою гнилизною.

Сіра гнилизна, біла гнилизна. Це найбільш небезпечні хвороби, що вражають капусту і інші овочі з сімейства хрестоцвітих. Уражене листя ослизнюються і покриваються сірим (сіра гнилизна) або білим (біла гнилизна) нальотом. Склероції і міцелій грибка, поширюючись, заражають здорові качани.

Хвороби гарбузових овочів. Антракноз (мідянка) – найбільш поширена хвороба динь і кавунів. Хвороба виявляється у вигляді водянистих втиснутих плям на поверхні плодів, на яких потім з'являються рожеві дрібні подушечки-спори гриба. М'якоть розм'якшується і робиться гіркою на смак.

Бактеріоз огірків викликається бактеріями. Хворі плоди покриваються водянистими округлими плямами, які заглиблюються і утворюють виразки. Хвороба передається комахами.

Хвороби томатів. Томати вражаються фітофторою, фузаріозом.

Фітофтора. Плоди захворюють на рослині. На вершині плоду утворюються тверді, злегка втиснуті плями, з темно-брунатною тканиною.

Фузаріоз. На уражених ділянках плоду з'являються рожеві або білі бавноподібні подушечки. Плоди, що загнили, перетворюються на драглисту масу, що тхне.

Хвороби плодів. Плоди найчастіше вражаються: парші, грибком сажі, плодовою гнилизною, блакитною і зеленою цвіллю, сірою гнилизною.

Парші вражає плоди насіннячок. На яблуках і грушах з'являються округлі темно-сірі плями, які, зливаючись, утворюють велику пляму неправильного контуру. Ураження часто обмежується шкіркою. На ураженій ділянці утворюється тканина у вигляді корку, що закриває доступ мікроорганізмам і випару вологи. На парші з'являються тріщини, що проникають в м'якоть плоду, відкриваючі шлях іншим хворобам і найчастіше плодовій гнилизні. Під час зберігання парші не розвивається і на здорові плоди не передається.

Грибок сажі вражають яблука, груші, цитрусові, особливо у вологих районах і в дощові роки. Плоди покриваються чорним точковим нальотом, що псує зовнішній вигляд плоду. Шкірка і м'якоть не зачіпаються, плоди зберігаються нормально.

Плодова гнилизна вражає яблука, грушу, айву, абрикоси, персики, сливи, вишні і інші плоди. На поверхні уражених плодів спочатку з'являється темно-брунатна пляма, яка, збільшуючись, може захопити весь плід. Потім на ураженій ділянці з'являються сіруваті подушечки – органи плодоносіння грибка, розташовані концентричними колами.

Блакитна і зелена цвіль цитрусових. Це основні хвороби апельсинів, мандаринів, лимонів під час зберігання і перевезення.

Блакитна цвіль виявляється у вигляді втиснутої плями, зморщеної, водянистої, на якій з'являється білий порохуватий міцелій блакитного відтінку, м'якоть плоду розм'якшується.

Зелена цвіль за характером ураження має багато спільного з блакитною, відрізняючись від неї кольором – зеленим нальотом міцелію. За наявності поранень на шкірці цвіль легко передається від хворих плодів до здорових.

Сіра гнилизна ягід вражає виноград, малину, суницю, кісточкові плоди. Грибок руйнує плодову тканину за допомогою пектолітичних ферментів і ферментів, що руйнують клітковину. М'якоть плодів, розм'якшуючись, швидко згниває.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]