Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Історія античної цивілізації 1.doc
Скачиваний:
561
Добавлен:
25.02.2016
Размер:
4.03 Mб
Скачать

Р еформи клісфена геродот. Історія, V

66. Афіни і раніше були великими, а тепер, звільнившись від тиранів, стали ще сильнішими. Тоді в них дві людини мали великий вплив: Клісфен Алкмеонід – той, хто, як ходили слухи, підкупив піфію, і Ісагор, син Тисандра, людина з відомого роду, проте походження його не можу зазначити, хоча родичі його приносять жертви Зевсу Карійському [натяк на малоазійське походження Ісагора. – В.Б.]. Ось ці люди і стали боротися за владу. Клісфен, якого перемагали суперники, схилив на свій бік народ. Згодом афінське населення, поділене до цього на філи, він розподілив на десять; при цьому він відмінив попередні їх назви за іменами синів Іона – Гелеонта, Єгікорея, Аргадея і Гоплета – і придумав для філ імена інших героїв – усіх місцевих, за винятком Еанта. Останнього, хоча і чужого, як близького сусіда і союзника, з яким були відносини гостинності.

69. Клісфен Афінський по матері був онуком сикіонського Клісфена і своє ім’я отримав на його честь; він також, як і той, мені здається, зневажав іонян, і, щоб у афінян не було таких же філ, як у іонян, він узяв приклад з Клісфена, свого тезки. Саме коли Клісфен схилив на свій бік афінський народ, який раніше був усунутий від влади, він перейменував філи і збільшив їх число. Він призначив десять філархів замість чотирьох, і, крім того, в усі філи він включив по десять фемів. Так, схиливши на свій бік народ, він отримав перевагу над своїми суперниками.

70. У свою чергу переможений Ісагор придумав таке. Він покликав собі на допомогу Клеомена Лакедемонського, який ще з часів облоги Пісистратидів став йому „гостем”. А про Клеомена ходили чутки, звинувачуючі його в тому, що він нібито був у близьких стосунках з дружиною Ісагора. Спочатку Клеомен відправляв у Афіни герольда і пропонував вигнати Клісфена, а разом з ним – ще багато афінян, називаючи їх „нечестивцями”. Це говорив він через свого посланця за нашіптуванням Ісагора. Справа в тому, що на Алкмеонідів і на їхніх прихильників падало звинувачення в убивстві, проте ні сам він, ні його друзі не брали в ньому участі. Серед афінян вони отримали прізвисько „нечестивців” ось з якої причини…

72. Коли Клеомен через свого Герольда став вимагати вигнання Клісфена і „нечестивців”, Клісфен сам таємно покинув [місто. – В.Б.]. Але і після цього Клеомен все-таки прийшов в Афіни з невеликим загоном. Прибувши сюди, він вигнав як „нечестивців” сімсот сімейств, на яких йому вказав Ісагор. Зробивши це, він згодом спробував розпустити Раду і вручити владу трьомстам прибічникам Ісагора. Коли проти цього повстала Рада і відмовилася підкорятися, тоді Клеомен і Ісагор зі своїми прибічниками захопили Акрополь. Усі інші афіняни, прийшовши до згоди між собою, облягали їх упродовж двох днів. На третій день, домовившись про безпечний прохід, лакедемоняни, які тут були, покинули країну. Клеомен тоді знову був вигнаний разом з лакедемонянами. Усі інші були заковані в кайдани і засуджені до смертної кари.

73. …Афіни ж після цього запросили Клісфена і сімсот сімейств, вигнаних Ісагором…

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.