Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Відповіді з літературознавства.docx
Скачиваний:
245
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
349.58 Кб
Скачать

14.Сюжет і фабула як специфічні наукові означники.Сіквели та сімейки

Сюжéт (фр. sujet — тема, предмет від лат. subjectum — підмет, суб'єкт) —це подiя чи система подiй, у яких розкриваються характери що розв'язують суперечностi мiж ними.

 • сукупність подій, дій, що визначають характер зображуваного;

 • система подій у літературному творі, через які автор розкриває характери персонажів і весь зміст твору;

 • тема, об'єкт зображення в живописному, музичному творі і т. ін.

Основні елементи сюжету:

Експозицiя

Зав'язка

Розвиток дiї

Кульмінація

Поняття сюжету тісно пов'язане з поняттям фабули твору. Причому значення (означення, пояснення) цих термінів часто міняються місцями в теорії літератури.

Фабула — хронологічне послідовне зображення подій і пригод у художньому творі; канва, схема розвитку життєвих подій, подана в художньому творі в послідовному порядку. Фабула — чинник сюжету, його ядро, що визначає межі руху сюжету в часі й просторі; розповідь про події, змальовані в епічних, драматичних, ліро-епічних, на відміну від самих подій — сюжету твору.

Елементи фабули:

 • колізія

 • інтрига

 • перипетія

 • експозиція

 • зав'язка

 • кульмінація

 • розв'язка

 • пролог

 • епілог

Сиквел (від англ. sequel, «продовження») — художній твір (роман, кінофільм), який продовжує сюжет іншого відомого художнього твору.

Нерідко сиквели мають однакову з основним твором назву, відрізняючись лише номером: наприклад, Людина-павук 2, Людина-павук 3, Шрек 2, Шрек ІІІтощо.

Часто низки сиквелів перетворюються у франшизи, як наприклад Бондіана.

Ремейкримейк (англ. remake — переробка) — новіша версія або інтерпретація раніше виданого твору (фільму, пісні, будь-якої музичної композиції або драматургічної роботи) в сучасній кінематографії та музиці. Оновлена версія комп'ютерної програми, гри тощо.

Ремейки фільмів

Термін використовується щодо фільмів, за основу яких взято оригінальні фільми, зняті раніше. Тобто фільм-ремейк — це фільм, знятий за мотивами іншого фільму. При цьому, у ремейку та в оригіналі, режисер, вся знімальна група і актори зазвичай зовсім різні. Прикладами ремейків можуть служити такі фільми як «Психо»Гаса Ван Сента(1998, ремейк фільмуХічкока«Психо»1960 року) чи«Місто ангелів»(1998, ремейк фільмуВіма Вендерса«Небо над Берліном»1987 року). Так само, наприклад, фільм режисераМикити Михалкова«12»є ремейком фільму американського режисераСідні Люмета«Дванадцять розгніваних чоловіків».

Ремейком навряд чи може називатися те, що не має з оригіналом спільного сюжету, а лише деякі елементи. Це називається швидше твором за мотивами.

З початком нового тисячоліття, після успіху в прокаті американського ремейку японського фільму жахів «Дзвінок», стали з'являтися численні ремейки різних азіатських фільмів жахів, такі як«Прокляття»,«Темна вода»,«Око»та інші.

15.Поняття композиція та архітектоніка у літературознавстві

Композиція — побудова твору, доцільне поєднання всіх його компонентів у художньо-естетичну цілісність, зумовлену логікою зображеного, представленого читачеві світу, світоглядною позицією, естетичним ідеалом, задумом письменника, каноном, нормами обраного жанру, орієнтацією на адресата.

Композиція виражає взаємини, взаємозв'язок, взаємодію персонажів, сцен, епізодів зображених подій, розділів твору; способів зображення і компонування художнього світу (розповідь, оповідь, опис, портрет, пейзаж, інтер'єр, монолог, діалог, полілог, репліка, ремарка) і кутів зору суб'єктів художнього твору (автора, розповідача, оповідача, персонажів).