Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ДЛЯ СТУД, ММВ бакалаврат / Методика_7 клас.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
485.89 Кб
Скачать

/Фото: афіша, репродукції картин/

Перед прослуховуванням “Епізоду нашестя” пригадуємо з учнями визначення музичного жанру симфонії та його структуру (у загальних рисах). Можна сказати учням, що цей епізод є одним із найвідоміших та найвражаючих за своїм емоційним впливом на слухачів фрагментом Сьомої симфонії.

Слухаємо “Епізод нашестя”.

Під час обговорення прослуханого фрагмента симфонії запрошуємо учнів поділитися особистими враженнями та відзначаємо найцікавіші і найглибші висловлювання. Допомагаємо учням охарактеризувати звучання, його розвиток і визначити музичний образ. Допомогти у цьому може ще одне висловлювання Д.Шостаковича про симфонію: “Я не ставив собі завдання натуралістично зобразити воєнні події (гул літаків, гуркіт танків, постріли гармат), я не створював так званої батальної музики. Мені хотілося передати зміст суворих подій”.

Бажано, щоб учні пригадали, який із музичних творів (та якого композитора) має схожі особливості будови і розвитку засобів виразності, як у “Епізоді нашестя”, а також про суттєву різницю в образному змісті цих творів (мова йде про “Болеро” М.Равеля).

На завершення розповідаємо учням про героїчні обставини виконання Сьомої симфонії Д.Шостаковича у блокадному Ленінграді, про її виконання під час війни в інших містах країни та за кордоном, а також про відгук в американській пресі на виконання симфонії 19 серпня 1942 року в Нью-Йорку: “Країна, художники якої в ці суворі дні здатні створювати твори такої безсмертної краси і високого духу, - непереможна”.

Ближче знайомимо учнів з піснею В.Баснера на слова М.Матусовського “На безіменній висоті”*та слухаємо її. Привертаємо увагу до образу, що ніби продовжує нашу розмову про події Великої Вітчизняної війни. Цікавими були б висловлювання учнів щодо зіставлення змісту і звучання музичних творів цього уроку. Розповідаємо учням реальну історію бою біля селища Бетлиці в Калузькій області, що лягла за основу створення пісні. Розпочинаємо роботу над розучуванням пісні.

У висновку уроку має прозвучати думка про втілені в музиці образи війни, їх спільні та відмінні риси.

Учні отримують завдання слухати музику за власним вибором, розповісти про характер і розвиток музичних образів.

Під час виходу учнів з класу звучить пісня “На безіменній висоті” В.Баснера (або “Степом, степом” А.Пашкевича).

* або “Степом, степом” А.Пашкевича.

Музичні твори з фонохрестоматії до уроку:

На безіменній висоті” В.Баснера або“Степом, степом”А.Пашкевича – вхід, розучування, вихід.

Ще не вмерла Україна”М.Вербицького або“Ой на горі вогонь горить”(українська народна пісня) - виконання.

Епізод нашестя з VІІ “Ленінградської” симфоніїД.Шостаковича – слухання.

12 Урок

Тема уроку:“Піднесеність бахівських образів”.

Мета: Поглибити знання учнів про творчість Й.С.Баха. Закріпити визначення термінів і понятьмузичний образ, поліфонія, фуга. Зосередити увагу учнів на особливостях будови і розвитку поліфонічного твору. Розвивати вокально-хорові навички, слухацьку увагу. Розвивати інтерес до творчості Й.С.Баха. Виховувати естетичний смак учнів.

Орієнтовний план уроку:

  1. Вхід у супроводі звучання пісні “На безіменній висоті” В.Баснера (або “Степом, степом” А.Пашкевича).

  2. “На безіменній висоті” В.Баснера або (за вибором учителя) “Степом, степом” А.Пашкевича – розучування, виконання*.

  3. Перевірка домашнього завдання.

  4. Органна фуга ля мінор Й.С.Баха – слухання.

  5. Узагальнення.

  6. Домашнє завдання - слухати музику за власним вибором, визначити її музичний образ.

  7. Вихід у супроводі звучання органної фуги ля мінор Й.С.Баха.

* можливе розучування на цьому уроці пісні “Пам’ять” О.Янушкевич.

Методичні рекомендації.

Вхід учнів до класу супроводжує звучання пісні “На безіменній висоті” В.Баснера (або “Степом, степом” А.Пашкевича).

Продовжуємо розучування пісні “На безіменній висоті” В.Баснера (або “Степом, степом” А.Пашкевича). Особливої уваги потребує робота над ритмом, дикцією, дотриманням пауз, а також глибоке проникнення у зміст (образ) пісні.

На наступному етапі уроку звучать розповіді учнів про характер і почуття, втілені в музиці, яку вони слухали за власним вибором. Можливо, хтось із учнів слухав органну чи поліфонічну музику, зокрема твори Й.С.Баха. Якщо ні, вчитель може додати власну розповідь, підводячи учнів до наступної (на цьому уроці) зустрічі учнів із музикою Й.С.Баха.

Додаємо учням нової інформації про творчість Й.С.Баха, акцентуємо увагу на її великому значенні для світової музичної культури, пригадуємо твори композитора, що звучали минулого року на уроках музичного мистецтва. Варто використати одне з двох (або обидва) висловлювання Д.Кабалевського про творчість Й.С.Баха: “Коли з висоти двох століть ми дивимося на музику Баха, вона видається нам грандіозним фундаментом, на якому спочиває вся музична творчість нового й новітнього часу, включаючи нашу сучасність… Своїм учителем вважали Баха композитори класичної доби. Своїм учителем вважали його й композитори-романтики. Величезним… інтересом до Баха відзначена музична творчість ХХ століття. …Життя кожного справжнього музиканта починається з Баха. І… якщо “любити музику” зовсім не означає любити усіх композиторів, то любити музику, не люблячи Баха, неможливо”; “Будь-яка бахівська тема, - байдуже, чи виражає вона радість, чи скорботу, - звучить піднесено.” Також може бути доречним прочитаний учням вірш О.Мандельштама “Бах”.

Пригадуємо з учнями, що являє собою “король інструментів” – орган із показом його зображень на фото або на картинах художників. Також пригадуємо визначення понять поліфоніяі фуга. Наводимо учням напрочуд образне пояснення Й.С.Бахом сутності поліфонічного твору (за спогадами одного з його учнів): “Кожен голос у творі – це особистість, а багатоголосий твір – бесіда цих особистостей, і слід взяти за правило, щоб кожна з особистостей говорила гарно й своєчасно, а якщо не має що сказати, то краще б мовчала й чекала, доки не дійде до неї черга”. Варто запитати учнів, чи може бути корисним це висловлювання у нашому повсякденному житті та спілкуванні.

Представляємо учням ще один поліфонічний твір Й.С.Баха – органну фугу ля мінор. Важливо, щоб учні спостерігали у процесі слухання фуги за розвитком “бесіди голосів-співрозмовників”, визначили кількість голосів фуги та її музичний образ.

Одне із головних завдань цього уроку – розвивати в учнів глибокий інтерес до класичної музики і творчості Й.С.Баха.

У висновку уроку підкреслюємо глибину і виразність бахівських образів та значення творчості Й.С.Баха у розвитку світової музичної культури.

Учні отримують завдання під час слухання музики за власним вибором визначити її музичний образ.

Вихід учні з уроку супроводжується звучанням органної фуги ля мінор Й.С.Баха.

Музичні твори з фонохрестоматії до уроку:

На безіменній висоті”В.Баснера або“Степом, степом”А.Пашкевича - вхід, розучування, виконання або“Пам’ять”О.Янушкевич – вхід, розучування.

Органна фуга ля мінорЙ.С.Баха – слухання, вихід.