Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ustatkuvannya_ZGRG_-_konsp_lektsiy_-_2015.doc
Скачиваний:
176
Добавлен:
08.02.2016
Размер:
11.22 Mб
Скачать

Тема 5. Системи автоматизації діяльності закладів ресторанного господарства План

5.1. Призначення і види систем автоматизації закладів ресторанного господарства.

5.2. Характеристика окремих складових модулів системи автоматизації D2 System.

5.3. Електронне меню.

5.1. Призначення і види систем автоматизації закладів ресторанного господарства

Сучасна система автоматизаціїце спеціалізований комп’ютеризований комплекс програм і устаткування, що дозволяє забезпечити ефективне управління закладами ресторанного господарства.

Призначення автоматизованих систем - упорядкувати і автоматизувати діяльність підприємства, зв'язавши її в єдиний високотехнологічний ланцюг ефективних процесів. Така організація роботи дозволяє знизити витрати закладу і збільшити його прибуток. Об'єднання процесів обслуговування відвідувачів, взаємодії з персоналом та партнерами, розподілу матеріальних і фінансових ресурсів, формування звітності та управління підприємством, автоматизація всіх цих процесів - це унікальна основа для прийняття ефективних управлінських рішень. З розвитком глобальної мережі Інтернет сучасні автоматизовані системи дозволяють управляти роботою підприємства у віддаленому режимі.

Ефект від впровадження автоматизованої системи може бути розділений на дві складові: фінансовутаякісну.

Основні характеристики фінансової складової - це реальна економія і прибуток, а також: стають практично неможливими зловживання на виробництві; повний контроль за витратами коштів на виробничі і невиробничі потреби; оптимізація зарплати за підсумками роботи кожного працівника виробництва, офіціанта, бармена або менеджера; точний розрахунок собівартості страви, що дає можливістьоптимізації ціни страви; введення продуманої політики знижок.

Якісна складова крім підвищення якості роботи закладу ресторанного господарства, що в кінцевому підсумку також збільшує прибуток, включає в себе:

 • можливість отримання оперативної точної інформації про рух продуктів;

 • зменшення кількості обслуговуючого персоналу (в основному працівників бухгалтерії);

 • оперативність передачі завдання на виробництво - прискорення обслуговування відвідувачів;

 • підвищення якості приготування страв (контроль за дотриманням калькуляційних карт);

 • оперативність і точність розрахунку з відвідувачем;

 • чіткий розподіл прав і обов'язків персоналу, що приводить до зменшення кількості внутрішніх конфліктів в колективі.

Основними завданнями, для вирішення яких розробляються автоматизовані системи для ресторанів, барів, кафе, їдалень, а також комбінатів харчування, магазинів кулінарії, кондитерських і спеціалізованих цехів, є:

- робота із замовленнями відвідувачів (оформлення, друк, дозамовлення, скасування, виписка гостьових рахунків, остаточна оплата), підключення спеціального торгового обладнання, аналіз продажів, виробки офіціантів, завантаженості залів у режимі реального часу - всі ці функції властиві торговим і обіднім залам, барам, сервіс-барам, буфетам (підрозділам фронт-офісу);

- облік руху товарів, взаєморозрахунки з постачальниками, розрахунок собівартості продуктів і страв, аналіз даних для прийняття управлінських рішень, ведення бухгалтерського і податкового обліку (ці роботи виконують підрозділи, які називають бек-офісом).

Більшість автоматизованих систем, що використовуються в закладах ресторанного господарства, складаються з двох підсистем - автоматизації роботи залу (фронт-офіс) та автоматизації обліку та управління (бек-офіс).

Процес автоматизації включає в себе установку на підприємстві програмно-апаратного комплексу та організацію автоматизованих робочих місць (табл. 1).

Таблиця 1

Залежність комплектації автоматизованого робочого місця від його призначення

Автоматизоване робоче місце

Устаткування

Директор

IBM PC-сумісний комп'ютер

Менеджер зали

IBM PC-сумісний комп'ютер

Касир

POS-термінал (Point of Sale - точка продажу) являє собою спеціалізований комп'ютер з дисплеєм покупця і дисплеєм касира, зі спеціалізованим периферійним обладнанням, що включає грошову скриньку, фіскальний модуль, пристрій зчитування пластикових карт, принтер касового чека та ін.

Офіціант

Спеціалізована комп'ютерна станція для внесення замовлення в систему і сервіс-друку по підрозділах (кухня, бар), яка складається з системного блоку, монітора і програмованої клавіатури або сенсорного монітора типу Touch Screen і зчитувача магнітних карт

Кухня

Принтери рулонного друку (Roll) використовуються як принтери сервіс-друку. Принтери сервіс-друку призначені для друку замовлень в підрозділах (кухня, бар)

Бухгалтер

IBM PC-сумісний комп'ютер

Калькулятор

IBM PC-сумісний комп'ютер

Менеджер із закупівель

IBM PC-сумісний комп'ютер

Системний адміністратор

IBM PC-сумісний комп'ютер, SQL Server

В даний час широке поширення на українському ринку програмних продуктів для автоматизації закладів ресторанного господарства отримали програмно-апаратні комплексні системи, розроблені вітчизняними та зарубіжними компаніями. Широкого використання набули такі системи автоматизації закладів ресторанного господарства:

 • D2 System”;

 • Compas”;

 • Ресторан”;

 • Ресторан+”;

 • RKeeper”.

Строк окупності сучасних систем автоматизації ресторанної діяльності складає, за різними даними, від 5 до 12 місяців.

Система ”D2 System” у автоматизованому режимі може забезпечити керування закладами різного типу, що працюють автономно, чи входять в єдиний ресторанний комплекс. Для цього передбачені окремі, сумісні одна з одною, підсистеми:

D2 restaurant

система керування реєстрацією і виконанням замовлень у ресторанах. Це ефективний засіб для закладів, де клієнти обслуговуються офіціантами безпосередньо за столами.

D2 fastfood

система керування продажами в ресторанах швидкого обслуговування. Незамінний засіб для підприємств, де клієнти обслуговуються зі стійки кафе, бара, буфета тощо.

D2 netfood

система централізованого керування мережею віддалених закладів швидкого обслуговування.

D2 trade

система керування продажами в торговельних підрозділах закладів ресторанного господарства. Дозволяє включити в єдиний облік типові торговельні підрозділи ресторану: сувенірний кіоск, продуктовий магазин, кулінарну крамницю тощо.

Підсистеми “D2 System” можуть функціонувати як самостійно, так і спільно. При спільній роботі всі підсистеми обслуговує один сервер. Генеровані дані зводяться в єдину базу системи керування закладом.

Основним програмним елементом “D2 System” є підсистема D2restaurant, яка поєднує:

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]