Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР МОВА.doc
Скачиваний:
25
Добавлен:
07.02.2016
Размер:
978.43 Кб
Скачать

Особливості відмінювання дробових числівників

  1. Дробові числівники відмінюються в обох частинах: чисельник змінюється як кількісний числівник, а знаменникяк порядковий.

  2. При відмінюванні залежний від дробового числівника іменник не змінюється (має форму родового відмінка однини або множини).

  3. Якщо у знаменнику стоїть числівник третій, то він відмінюється як прикметник мякої групи: одна третя, одна третьої, одній третій і т.д.

Усі інші числівники змінюються як прикметники твердої групи.

Відмінювання дробових числівників

Н.одна третя (врожаю)дві пятих (площі)Р.однієї третьої (врожаю)двох пятих (площі)Д.одній третій (врожаю)двом пятим площіЗ.одну третю (врожаю)дві пятих (площі)О.однією третьою (врожаю)двома пятими (площі)М.(на) одній третій (врожаю)на двох пятих(площі)

  1. До дробових належать також числівники півтора, півтори, півтораста.

Числівники півтора, півтораста поєднуються з іменниками чоловічого і середнього роду, а півториз іменниками жіночого роду (півтора кілограма, півтора відра, півтори доби). Ці числівники не змінюються за відмінками.

* Числівники півтора, півтори сполучаються з іменниками у формі родового відмінка однини (півтора процента; півтори години), числівник півторастаз іменниками у формі родового відмінка множини (півтораста гривень).

ЗАВДАННЯ 5. Ознайомтесь з інформацією тексту «Збірні числівники», підготуйте усне повідомлення про особливості їх функціонування в усному чи писемному тексті.

Збірні числівники

Збірні числівники означають кількість предметів в їх сукупності, неподільній єдності, наприклад: двоє вікон, троє дітей, четверо студентів.

В українській мові до збірних числівників належать слова двоє, троє, четверо, пятеро... десятеро, одинадцятеро... двадцятеро, тридцятеро.

* Збірні числівники можуть виражати сукупність,

неподільну єдність і в більших вимірах (сорок пятеро, сто пятдесят троє і т.д.).

** Числівники двоє... пятеро можуть мати паралельні

суфіксальні утворення двійко, трійко, четвірко, пятірко, що мають відтінок зменшеності, здрібнілості, позитивної оцінки.

*** До складу збірних числівників входять також

числівники обоє, обидва, обидві: обидва інженери, обидві студентки, обоє хлопят.

Збірні числівники поєднуються:

  1. з іменниками, що є назвами істот чоловічої статі (троє учнів, дванадцятеро коней);

  2. з іменниками середнього роду, що позначають малих істот (пятеро ведмежат, восьмеро малят);

  3. з іменниками середнього роду, що позначають предмет (четверо полотен, двоє відер);

  4. з іменниками, що позначають парні предмети, сполучаються збірні числівники або власне кількісні з іменником ПАРА: двоє штанів і дві пари штанів;

  5. з особовими і означальними займенниками: нас було пятеро, всіх було десятеро (з десятеро).

** Збірні числівники не мають роду і числа.

Разом з керованим іменником вони виступають одним членом реченняпідметом чи додатком.

У непрямих відмінках збірні числівники змінюються за формами власне кількісних числівників: двоє вікон, двох вікон, двом вікнам.

При збірних числівниках обидва, обидві вживаються іменники у називному відмінку множини, як і при числівниках два, дві: обидва верстати, обидві книжки, але при числівнику обоє іменник ставиться в родовому відмінку множину: обоє хлопят.

Числівники обидва й обидві (як й інші збірні) не відмінюються, а замінюються в непрямих відмінках, крім знахідного неістоти, формами числівника обоє:

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.