тимс - Лекції / понятие и элементы теории выборки / Лекція 2.1
.1.docМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ГОРЛІВСЬКИЙ ТЕХНІКУМ ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
.
ЛЕКЦІЯ № 15
з теми: «ВАРІАЦІЙНІ РЯДИ. СЕРЕДНІ ВЕЛИЧИНИ. ПОКАЗНИКИ
ВАРІАЦІЇ.»
Модуль КЗН-02. ПР.О.10.01 Поняття та елементи теорії вибірок
Дисципліна: «Теорія ймовірностей та математична статистика»
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії інформаційних технологій та прикладної математики.
Протокол № ____ від _______20__ р.
Голова циклової комісії ПМ Велікодна О. В.
|
Розробив викладач Велікодна О. В.
|
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІІ
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Варіаційні ряди. Середні величини. Показники варіації.
Мета:
-
Дидактична: ознайомитись з основними методами статистичних досліджень, розглянути варіаційний ряд як основний об’єкт статистичного дослідження, вивчити його графічні аналогі.
-
Виховна: виховувати серйозне ставлення до математики як науки, здатність читати математичну літературу, вміння чітко формулювати власні думки.
-
Методична: вдосконалити методику проведення лекційного заняття.
Тип: лекція № 15.
Вид: лекція – діалог.
Методи та форми проведення заняття: язиковий, репродуктивний. наглядний, індуктивний, методи усного контролю знань.
Науково-методичне забезпечення:
-
Кремер Н. Ш. Теория вероятностей и математическая статистика: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2002.
-
Гмурман В. Е. Теория вероятностей и математическая статистика.- М.: Высшая школа, 1977.
-
Гмурман В. Е. Руководство к решению задач по теории вероятностей и математической статистике. - М.: Высшая школа, 1979.
-
Данко П. Е. Высшая математика в упражнениях и задачах. В 2 ч. Ч. 2. Учебное пособие для вузов. – М.: Издательский дом «ОНИКС 21 век»: Мир и Образование, 2002.
-
Медведева М. И., Новожилова Е. Г. Теория вероятностей и математическая статистика с применением информационных технологий: Учеб. пособие. – Донецк: ДонНУ, 2002.
Між предметні зв’язки:
-
Дисципліни, що забезпечують – дискретна математика, математичний аналіз.
-
Дисципліни, що забезпечуються – моделювання виробничих та економічних процесів, математична економіка.
Обладнання: зошити, ручки, крейда, дошка.
ХІД ЗАНЯТТЯ
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Актуалізація опорних знань:
-
Дати визначення випадкової величини. Визначити види випадкових величин. Навести приклади.
-
Визначити закон розподілу дискретної випадкової величини. Навести приклади.
-
Визначити щільність розподілу неперервної випадкової величини.
-
Визначити основні числові характеристики випадкових величин: математичне сподівання, дисперсію, середнє квадратичне відхилення. Яку інформацію несуть ці числові характеристики про випадкову величину?
-
Функція розподілу випадкової величини: дискретної та неперервної. Властивості функції розподілу.
-
Визначити лему та нерівність Чебишева для двох випадків. Пояснити практичний зміст цих тверджень.
-
Визначити теорему Чебишева. Навести приклади її практичного застосування.
-
Визначити теорему Бернуллі та її практичний зміст.
-
Вивчення нового матеріалу:
Тема лекції: Варіаційні ряди. Середні величини. Показники варіації.
-
Мотивація вивчення матеріалу: в сучасному світі теорія ймовірностей є найважливішою та найцікавішою наукою, що має багато парадоксальних висновків, але чітко описує всі процеси та їх наслідки, що можливо дослідити. Вивчення основних питань теорії ймовірностей дозволяє розширити можливості спеціаліста – програміста, надає більш глибоке бачення економічних, природничих та інших явищ у суспільстві.
-
План вивчення нового матеріалу: надається в конспекті лекції.
-
Виклад нового матеріалу: конспект лекції надається.
-
Закріплення нового матеріалу.
-
Підсумки заняття.
-
Домашнє завдання:
Конспект лекції № 15.
Тема: «ВАРІАЦІЙНІ РЯДИ. СЕРЕДНІ ВЕЛИЧИНИ. ПОКАЗНИКИ
ВАРІАЦІЇ.»
План лекції № 15.
-
Варіаційні ряди та їх графічне зображення.
-
Приклад.
-
Варіаційні ряди і їх графічне зображення.
Встановлення статистичних закономірностей, властивих масовим випадковим явищам, засновано на вивченні статистичних даних – зведень про те, які значення прийняла в результаті спостережень цікава ознака (випадкова величина Х).
Роздивимось приклад:
Необхідно вивчити зміну виробітки на одного працівника механічного цеху у звітному році у порівнянні з попереднім. Отримані такі дані щодо розподілу 100 працівників цеху по виробленню у звітному році (в % відносно до попереднього року):
.
Різні значення ознаки (випадкової величини Х) називається варіантами (позначається х).
Розглядати представлені дані складно, оскільки важко представити характер розподілу ознаки (випадкової величини Х).
Для зручності вивчення статистичного матеріалу по-перше упорядковують (по зростанню чи убуванню) варіантів ряду:
По-друге, розбивають варіанти на окремі інтервали, тобто проводять їх групування.
Число інтервалів т треба брати не дуже великим, щоб після групування ряд не був громіздким, і не дуже малим, щоб не утратити особливості розподілу признака.
Число інтервалів, що рекомендуються , а ширина інтервалу .
В даному прикладі
За початок першого інтервалу беруть , тобто .
Згрупований ряд.
і |
Вироблення у звітному році у відсотках до попереднього |
Частота (кількість працівників) пі |
Частість (частина працівників) |
Накопичена частота |
Накопичена частість |
1
2
3
4
5
6
7
8 |
94,0 – 100,0
100,0 – 106,0
106,0 – 112,0
112,0 – 118,0
118,0 – 124,0
124,0 – 130,0
130,0 – 136,0
136,0 – 142,0 |
3
7
11
20
28
19
10
2 |
0,03
0,07
0,11
0,20
0,28
0,19
0,10
0,02 |
3
10
21
41
69
88
98
100 |
0,03
0,10
0,21
0,41
0,69
0,88
0,98
1,00 |
|
∑ |
100 |
1,00 |
|
|
Числа, що показують скільки разів зустрічаються варіанти даного інтервалу, називаються частотами (пі), а відношення їх до загального числа спостережень – частостями або відносними частотами, тобто . Частоти і частості називаються вагами.
Визначення: Варіаційним рядом називається ранжований в порядку зростання чи убування ряд варіантів з відповідними їм вагами.
Накопичена частота показує, скільки спостерігалось варіантів із значенням ознаки, менше х. Відношення накопиченої частоти до загального числа спостережень п називається накопиченою частістю .
Для завдання варіаційного ряду достатньо вказати варіанти і відповідні їх частоти або накопичені частоти.
Варіаційний ряд називається дискретним, якщо будь-які його варіанти відрізняються на постійну величину; неперервним – якщо варіанти можуть відрізнятися один від одного на скільки завгодно малу величину (в таблиці – безперервний варіаційний ряд).
Для графічного розподілу варіаційних рядів використовують полігон, гістограму, кумулятивну криву.
Полігон застосовують для зображення дискретного варіаційного ряду і представляє собою ломану, в якій кінці відрізків прямої мають координати (хі,пі).
Гістограма служить тільки для зображення безперервних варіаційних рядів і представляє собою східчасту фігуру.
Кумулята – крива накопичених частот. Для дискретного ряду кумулята – це ломана, що з’єднує точки (хі,пінак).
Для інтервального варіаційного ряду ломана починається з точки, абсциса якої дорівнює початку першого інтервалу, а ордината – накопиченій частоті, що дорівнює нулю.
Визначення:
Емпіричною функцією розподілу називається відносна частота того, що ознака (випадкова величина Х) прийме значення, менше заданого, тобто .
Для даного х емпірична функція розподілу представляє накопичена частість .
Приклад:
Побудувати полігон, кумуляту, гістограму і емпіричну функцію розподілу працівників
а) по тарифному розряду в таблиці
б) по виробленню в таблиці І прикладу.
Рішення:
а
Число
працівників пі
Для безперервного варіаційного ряду маємо значення функції розподілу Fп(х) на кінцях інтервалу. Тому для графічного зображення цієї функції доцільно її до визначити, з’єднавши точки графіка, відповідно кінцям інтервалів, відрізками прямої. В результаті отримана ломана співпадає з кумулятою.
Варіаційний ряд є статистичним аналогом розподілу ознаки (випадкової величини Х) і вміщує достатньо повну інформацію щодо мінливості ознаки. Однак, на практиці достатньо знати лише зведені характеристики варіаційних рядів.