Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Институт / FI-12 / 1 / lab1theory.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
22.03.2015
Размер:
190.98 Кб
Скачать

Концепт запиту

У найзагальнішому вигляді концепт -- це сенс, який вкладається в запит. Питання в тому, яким чином передати те, що хочеться відшукати в ключових словах запиту? Можна спробувати пошукати інформацію в лоб -- просто ввести ключові слова, які відповідають запиту. Як правило, цього достатньо. Якщо ж результатів пошуку немає зовсім або вони є не точними, то потрібно спробувати переформулювати запит (т.е. використати інші ключові слова, синоніми, які відповідають сенсу пошуку).

Можливим є і інший підхід. Документи, які містять потрібну інформацію, можуть не бути присутніми в індексі Мети, проте, вони ймовірніше є десь в українському Інтернеті. Залишається тільки дістатися до них, використовуючи більш загальні за сенсом категорії, які містять ключові слова.

Наприклад, якщо потрібно конкретний український закон, то краще шукати сервери, що  присвячені українському законодавству, якщо ж поштову адресу певної організації -- краще спробувати знайти Жовті сторінки і т.д.

ЯК СКЛАСТИ ЗАПИТ

Пошукова система МЕТА дозволяє шукати по всьому українському Інтернету, а також по Реєстру українських сайтів.

ПОШУК В ПОВНОТЕКСТОВІЙ БАЗІ ДАНИХ

Повнотектовий пошук відбувається з врахуванням російської та української морфології. Це означає, що незалежно від граматичної форми ключових слів, будуть отримані документи, які містять шукані слова у всіх формах. Наприклад, за запитом глубокие донья будуть знайдені документи, що містять слова глубокое дно, за запитом рушник вишиваний - документи, що містять слова вишиваному рушникові і т.п.

Пошуковик має наступну особливість: у багатослівних запитах система не ігнорує так звані "стоп-слова". Більшість пошукових систем при пошуку їх ігнорують, тобто, при запиті крем від загару слово "від" буде проігноровано і серед результатів будуть документи із словосполученням "крем для загару". "META" видасть документи, які точно співпадають з запитом.

Щоб покращити пошук можна використовувати ряд службових операторів

Логічні оператори

Оператор

Опис

+

Логічне І. Даний оператор є за замовченням і діє першим, тобто запит українські реферати є рівнозначним до  запиту українські + реферати.

-

Логічне НІ дозволяє виключити із списку результатів документи, в яких міститься слово, що йде після оператора. Наприклад, за запитом: кавовий напій - кава, будуть знайдені тільки ті документи, в яких є слова кавовий напій, але немає слова кави.

|

Логічне АБО дозволяє знайти документи, які містять хоча б одне слово в запиті. Наприклад, за запитом: казаки | козаки будуть знайдені документи, які містять або слово казаки, або слово козаки.

Порядок дії логічних операторів можна задавати круглими дужками ( ).

Наприклад, по запросу харківскі | київські підприємства виводяться документи, що містять або слово харківські, або одночасно слова київські та підприємства, оскільки оператор + діє першим. Якщо ж необхідно знайти документи, в яких зустрічаються слова харківські підприємства або київські підприємства, запит повинен бути таким: (харківські | київські) підприємства.

Окрім логічних виразів можна визначати відстань між словами запиту.

Оператор

Опис

"..."

Подвійні лапки дозволяють знаходити точне словосполучення, що в них вказано. При цьому фіксується граматична форма слів, тобто за запитом "погода в Криму" будуть знайдені документи, в яких міститься таке саме словосполучення, - погода в Криму.

{...}

Фігурні дужки дозволяють знаходити словосполучення, що є близькими до вказаного в них, тобто на відміну від попереднього оператора за запитом {погода в Криму} будуть знайдені документи, що містять наступні словосполучення: "погода в Криму", "погоді в Криму", "погоди в Криму", тобто граматична форма слів в даному випадку не фіксується.

[n, ...]

Цей оператор використовується в тому випадку, якщо необхідно обмежити відстань між словами запиту. Наприклад, за запитом [5, мобільний телефон] будуть знайдені тільки ті документи, в яких слова мобільний і телефон розташовані у фрагменті тексту, що не перевищує 5 слів.

Передбачені також оператори, що дозволяють обмежити область пошуку певним полем документа.

Оператор

Опис

Title

Даний оператор дозволяє шукати тільки за назвою документа. Наприклад, за запитом: title(прайс-лист) будуть знайдені ті документи, в заголовку яких міститься прайс-лист, за запитом title("дошка оголошень") будуть знайдені документи, які містять в заголовку словосполучення дошка оголошень.

Heading

Даний оператор дозволяє проводити пошук по назвах розділів документів. Наприклад, за запитом: heading(бізнес-план) будуть знайдені документи, що містять бізнес-план в полі heading документів.

Соседние файлы в папке 1