Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4кл поуроч.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
552.15 Кб
Скачать

Lesson 3. Скільки часу ти витрачаєш на дорогу?

Дата

Клас

Мета:

навчальна: активізувати лексичні одиниці за темою «Подорож», вивчений лексико- граматичний матеріал, описувати когось / щось, висловлювати своє ставлення до когось / чогось; удосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного моно­логічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається; удосконалювати уміння будувати своє мовне висловлюван­ня, мовну поведінку адекватно цій специфіці;

  • розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережли­вість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків, розвивати усні комунікатив­ні уміння з опорою на наочність; уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, учити працювати у парі;

  • виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчаль­ного матеріалу з життям, загальну культуру учнів.

Обладнання: таблиця «Подорож», тематичні картки.

Хід уроку

WARM-UP

  1. Game "Card Swap"

Play with the whole class. Give each pupil a picture card (from a mixture of different sets). Check the pupils know how to say the word on their card. Pupils walk around the classroom. They take turns to show another child their card. If both pupils can identify what is on each other’s cards, they swap cards and the game continues in the same way. If a pupil can’t identify what’s on a card, the other pupil ‘teaches’ them the word. They then swap cards and the game continues in the same way. At the end, pupils report back on how many times they swapped cards and identify the pictures on all the cards.

PRESENTATION

  1. Listen, read and act out (p. 75, ex. 1).

Books are closed. Read the dialogue. Pupils listen.

Ask pupils to open the books.

Pair work: Read the dialogue again. Pupils listen and read in pairs.

Ask pupils to read and practise their part in the story for a few minutes. Go round helping.

One or two pairs read or act out the dialogue.

Repeat with a different pupil, but this time let pupils choose partners to act them out with.

Repeat with several different pupils.

Post-reading: Ask, “How was the trip? Was the trip fast? How long does the trip take?”

  1. Write the correct information (p. 76, ex. 2).

Tell pupils they are going to read the sentences and correct them using the information from the text.

Ask a pupil to read the example and find a mistake in it. Then ask pupil read this sentence without a mistake using the correct word.

Ask another pupil to read the next sentence and find a mistake. Then ask him / her to go to the board and write a correct sentence on it.

Other pupils write this sentence in their exercise books. Do the same procedure with different pupils.

Then read the correct sentences chorally.

Key: 1. Plane. 2. Fantastic. 3. Fast. 4. Three and a half.

  1. Work in pairs. Look at the pictures. Take turns to ask and answer the questions as in the example (p. 76, ex. 3).

Ask pupils to look at the pictures and write the following questions about the people on the pictures using the tables.

Write the questions on the board.

Mr Parker

1.

Where does

Mr Tame

work?

Miss Alison

he

him

3.

How long does it take

to get there?

her

How does

she

travel to work?

Pupils make the questions.

Pupils find the answers to their questions from the necessary information which is written under the pictures.

READING AND WRITING

  1. Complete and write down the sentences (p. 77, ex. 4).

Ask pupils to make sentences using the patterns.

Pair work: Pupils read the sentences silently to themselves or they work on them together in pairs. Pupils fill in the gaps using the known information about Mr Parker, Mr Tame and Miss Alison.

Pupils read the sentences aloud.

Ask pupils to read the sentences in a chain. Ask to translate difficult sentences into the native language.

Go round helping. You can ask pupils to write the sentences down.

Key: 1. To hospital by bus. 2. Goes to bank by car. 3. Goes to school by underground. 4. Pupils’ answers. 5. Pupils’ answers.

  1. Answers the questions and write about yourself (p. 77, ex. 5).

Pupils read the questions and give their answers.

Go round helping. You can ask pupils to write the sentences down.

ENDING THE LESSON

  1. Game “Can You See"

Cut a hole in a piece of paper or card which is bigger or the same size as the flashcards. The hole should be about 5 cm across or 7 cm if you have a big class.

Choose a flashcard without showing children and put the paper with the hole in front of the flashcard.

Move the piece of paper around so that children see glimpses of the flashcard beneath.

Ask “What’s this?” or another appropriate question.

The first child to call out the answer correctly comes to the front to choose the next flashcard.

Continue until all the words in the vocabulary set have been practised. Home work

Read (p. 75, ex. 1).

Further practice

Use Workbook tasks at the lesson or at home.

навчальна: активізувати лексичні одиниці за темою «Подорож», вивчений лексико- граматичний матеріал, описувати когось / щось, висловлювати своє ставлення до когось / чогось; удосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного моно­логічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається; удосконалювати уміння будувати своє мовне висловлюван­ня, мовну поведінку адекватно цій специфіці;

  • Клас

    розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережли­вість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків, розвивати усні комунікатив­ні уміння з опорою на наочність; уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи; мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, учити працювати у парі;

  • виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчаль­ного матеріалу з життям, загальну культуру учнів.

Обладнання: таблиця «Подорож», тематичні картки.