- •Пәннің оәк құрастырған: Әбдіразақова Аягөз Қожамырзақызы баспа ісінің магистрі, аға оқытушы
- •Мазмұны
- •Оқу бағдарламасы
- •Журналистік зерттеу әдіснамасы
- •5В050400 - журналистика
- •Түсіндірме жазба
- •Пәннің мазмұны
- •Жалдамалы пәтерлер: күнгейі мен көлеңкесі
- •Жетімін жылатпаған қазақ едік...
- •Қорқыт ата атындағы қызылорда мемлекеттік университеті
- •Силлабус (жұмыс оқу бағдарламасы)
- •І. Пәннің мазмұны
- •Білім алушының сабақ түріне байланысты жұмыс уақытының бөлінісі
- •Іі. Дәріс сабақтарының мазмұны
- •IV. Практикалық сабақтардың мазмұны
- •V. Білім алушының оқытушымен бірге орындайтын өзіндік жұмысының жоспары
- •VI. Білім алушының өзіндік жұмысы
- •VII. Аралық бақылаулар мен емтихан сұрақтары:
- •VIII. Midterm сұрақтары:
- •IX. Қолданылатын әдебиеттер тізімі
- •2016-2017 Оқу жылы бойынша пәннің оқу-әдістемелік қамтамасыз етілу картасы (поәқк) журналистік зерттеу әдіснамасы
- •Дәрістер кешені
- •Инвестергейтер-журналист зерттеушінің қоғамдағы рөлі
- •Практикалық сабақтардың жоспары
- •Тақырыбы: Журналистика және қоғам
- •Тақырыбы: Журналистік білім немесе кəсіби дайындықтан өткеннен кейінгі студенттер құзіреті
- •Тақырыбы: Аудитория, нақты бұқаралық ақпарат құралдары, түрлі бақ-тың аудиториясы мен кəсіби мақсатын ескере отырып жариялауға тұрарлық маңызды мəселелерді табу құзіреті
- •Тақырыбы: Өз жұмысын ұйымдастыру жəне жоспарлау құзіреті
- •Тақырыбы: Жаңалықтарды жинау жəне ақпарат іздеудің журналистік əдістерін пайдалана отырып жылдам ақпарат жинау құзіреті
- •Тақырыбы: Маңызды ақпаратты таңдай білу құзіреті
- •Тақырыбы: Ақпаратты кəсіби құрылымдау құзіреті
- •Тақырыбы: Журналистік нысан мен стильге сəйкес ақпаратты беру құзіреті
- •Тақырыбы: Кəсіби жұмысты бағалау жəне оған жауапкершілік құзіреті
- •Тақырыбы: Қызметкерлердің жұмыстағы командада немесе редациялық ұжымдағы əріптестік құзіреті
- •Тақырыбы: Медиа ұйымының штатында немесе штаттан тыс жұмыс істеу құзіреті
- •Тақырыбы: Зерттеудің негізгі əдістері
- •Пәннің оқытылуы бойынша әдістемелік ұсыныстар
- •Практикалық сабақтарға арналған әдістемелік нұсқау
- •Білім алушының оқытушымен жүргізілетін өзіндік жұмысына әдістемелік нұсқау
- •Білім алушының өзіндік жұмысына әдістемелік нұсқау
- •Қазақ тілі мен әдебиеті және журналистика кафедрасының арнаулы дәрісханалардың саны
- •Глоссарий
Тақырыбы: Маңызды ақпаратты таңдай білу құзіреті
Апта: 9
Сағат саны: 1
Мақсаты: маңызды ақпаратты таңдай білу құзыретін қалыптастыру.
Сабақ барысы: Сабаққа қатысуды тексеру, тапсырманы түсіндіру мақсатында кеңес беру, түсіндіру, пікірталас, іскерлік ойындар ұйымдастыру.
Бақылау түрі: семинар сұрақтары бойынша жазбаша, ауызша жауаптарын тыңдау, көру, конспектілерін тексеру.
Мазмұны:
Негізгі жəне қосалқы мəселелерді ажырата білу.
Ақпаратты дұрыстығына, нақтылығына жəне толықтылығына қарай таңдай білу.
Таңдап алынған ақпаратты түсіндіре білу жəне оны сəйкес (тарихи) контексте талдау.
Ақпаратты өнім ерекшеліктері мен ақпарат құралдарына сəйкес таңдай білу.
Ақпараттың шығу көзіне, аудиторияға жəне қоғамдық пікірталасқа ықпалын түсіну.
Негізгі ұғымдар мен түсініктер:
Ақпарат, таңдау, түсінідіру.
Әдебиеттер:
Журналистское расследование.История метода и современная практика: http://evartist.narod. ru/text14/.
Уллмен Дж. Журналистское расследование: Современные методы и техника. http://www.evartist.narod.ru/text16/.
Голубцова О. Журналистское расследование: особенности современного периода: http://www.library. jes.org/online/.
Тертычный А. Расследовательская журналистика. http://evartist.narod.ru/.
Тапсырма:
Бірнеше ақпарат немесе бір оқиға желісімен болған ақпараттың қайсысы маңызды екенін дәлелдеу. Ақпарат жазуға дайындалу.
Нәтижесі:
Берілген тапсырмалардың орындалу сапасына байланысты балл қойылады.
10- практикалық сабақ
Тақырыбы: Ақпаратты кəсіби құрылымдау құзіреті
Апта: 10
Сағат саны: 1
Мақсаты: Ақпаратты кәсіби құрылымдау құзыретін қалыптастыру.
Сабақ барысы: Сабаққа қатысуды тексеру, тапсырманы түсіндіру мақсатында кеңес беру, түсіндіру, пікірталас, іскерлік ойындар ұйымдастыру.
Бақылау түрі: семинар сұрақтары бойынша жазбаша, ауызша жауаптарын тыңдау, көру, конспектілерін тексеру.
Мазмұны:
Құрылымдаудың əр түрін пайдалана білу.
Нысан мен мазмұнның сəйкестігіне қол жеткізе білу.
Материалдарды ақпарат құралдарының ерекшеліктеріне сəйкес құрылымдау. Қолданысының қолайлылығына байланысты құрылымдай білу.
Баяндаудың баламалы тəсілдеріне қарай құрылымдай білу.
Негізгі ұғымдар мен түсініктер:
Ақпарат, журналист, мерзімді баспасөз, телевизия.
Әдебиеттер:
Журналистское расследование.История метода и современная практика: http://evartist.narod. ru/text14/.
Уллмен Дж. Журналистское расследование: Современные методы и техника. http://www.evartist.narod.ru/text16/.
Голубцова О. Журналистское расследование: особенности современного периода: http://www.library. jes.org/online/.
Тертычный А. Расследовательская журналистика. http://evartist.narod.ru/.
Тапсырма:
Ақпаратты кәсіби құрылымдау құзыретіне дағдылану. Мерзімді баспасөз бетіне жарық көрген ақпаратты кәсіби құрылымдап, оның маңыздылығын түсіндіру.
Нәтижесі:
Берілген тапсырмалардың орындалу сапасына байланысты балл қойылады.
11- практикалық сабақ
