Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Гра «Добери антонім» 

Вчора — 

взимку — 

зранку — 

низько — 

спереду — 

швидко — 

2. Робота в групах 

1) З’єднайте пари слів, у яких прислівники є антонімами. 

Допоможу тепер —          дивитися сумно. 

Розмовляти весело —  повернувся звідти. 

Летить високо —          сідає низько. 

Працює вдень —           читає тихо. 

Знаходиться далеко —  від’їхав сьогодні. 

Пішов туди —                   відпочину потім. 

Співає голосно —           мешкає близько. 

Приїхав учора —            прийшов сьогодні. 

2) Доповніть прислів’я. 

Восени багач, а ... прохач. 

Гірко поробиш, ... з’їж. 

Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на одну хвилину... 

Далі положиш — ... знайдеш. 

3. Самостійна робота 

— Спишіть прислів’я, доберіть прислівник за змістом. 

... знання добувати, зате ... носити. Дим видно ..., а вогонь ... 

(Вдень, тяжко, вночі, легко). 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Яка частина мови називається прислівником? 

— Наведіть приклади прислівників-антонімів. Якою є роль антонімів у мовленні? 

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 330 (с. 168). 

Урок № 105

Тема: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СТИСЛИЙ ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО «УСМІШКА» 

Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби; збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів; сприяти розвитку пам’яті, уваги; виховувати ввічливість, доброту, бажання дарувати оточуючим радість. 

Тип уроку: розвитку мовлення

Хід уроку 

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Робота над анаграмою 

С  У  Ш  А  К  І  М 

2  1  5  7  6  4  3 

Відповідь: усмішка. 

— Як приємно бачити усміхнене обличчя, чути ласкаві, звернені до тебе слова! І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само і людям приємно почути від тебе приємні, лагідні слова. 

— Що означає слово усмішка? (Усмішка — міміка обличчя, вуст, що виражає задоволення, прихильність, іронію; безголосий сміх. Якщо кажуть: доля усміхається, це означає, що людині щастить, таланить.) 

— Навіщо потрібна усмішка? (Усмішка допомагає людині: усуває настороженість, долає перешкоди у спілкуванні з людьми. Відкрите обличчя, прямий погляд, привітна усмішка — це ознаки людини чесної, розумної, привітної, вихованої.) 

— Цікаво знати, що найчастіше посміхаються американці. Вони говорять: «З усміхненою людиною приємніше мати справу, ніж із насупленою, похмурою». 

— Тож давайте будемо посміхатися, щоб іншим було приємно! 

2. Вправа «Незакінчене речення» 

— Закінчіть речення «Я усміхаюсь...». 

3. Розповіді підготовлених учнів 

— Сміх — один із найсильніших захисників нашого організму від негативного стресу, а отже від багатьох тілесних недуг. Під час сміху в головному мозку людини виділяються гормони щастя, і ми почуваємося радісно, захищеними від усяких негараздів. Той, хто любить сміятися, хто сприймає життя іронічно, ніколи не захворіє на невроз. 

— Усмішка і сміх — це ворота, через які до людини може потрапити багато хорошого. Учені довели, що сміх збуджує центри позитивних емоцій, створює добрий настрій, допомагає жити, вчитися і працювати. 

— Щоб засміятись, людині потрібно напружити 17 м’язів, а щоб насупитися — аж 43! Тому веселим і усміхненим бути легше, чи не так? 

Тож давайте будемо частіше посміхатися на користь нашому здоров’ю! 

4. Робота в групах 

Завдання: скласти із «розсипаних» слів прислів’я, вислів про усмішку. 

1-ша група. Від гніву старієш, від сміху молодієш. 

2-га група. Даруйте одне одному посмішки! 

3-тя група. Усмішка лікує краще за ліки. 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]